KSK eliitüksusesse kuuluvad sõdurid. Foto on illustreeriv.Foto: Imago/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 15. mai 2020 10:35
Sõjaväe ja paremäärmuslaste vahelisi seoseid uuriv Saksa politsei konfiskeeris ühe eriväelase kodust suurel hulgal relvi ja lõhkeaineid, teatab BBC.

Saksa politsei vahistas sõjaväe eliitüksuse KSK (Kommando Spezialkräfte) vanemseersandi, keda süüdistatakse paremäärmuslikus tegevuses ja ebaseaduslike relvade omamises. Ametivõimude raporti kohaselt asus relvapeidik 45aastase sakslase kodus riigi idapoolses osas Saksimaal. 

Kolmapäeval arreteeritud mees sattus uurijate huviorbiiti juba 2017. aastal. Ametnikud teatasid, et leitud laskemoon, lõhkeained ja relvad toimetati turvalisse kohta. „Asjaga seotud sõdur arreteeriti ning ta viibib ülekuulamisel,“ teatas kaitseministeeriumi ametnik.

Saksa sõjaluure (MAD) hinnangul oli aasta alguse seisuga riigi sõjaväes 592 paremäärmuslikus tegevuses kahtlustatavat inimest. Märtsis said kinnitust 27 sõjaväelase seosed radikaalsete rühmitustega. Eriti probleemne on väidetavalt riigi kõige salajasem eliitüksus KSK.

KSK-s on umbes 1000 sõdurit, kes on saanud väljaõppe erinevate kriisiolukordadega tegelemiseks – näiteks välismaal pantvangide vabastamiseks. Salajasse üksusesse kuulub umbes 1000 sõdurit, kellest 20 on teadaolevalt põhjalikuma uurimise all. 

Saksamaa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer lubas võimalike äärmusvõrgustike edasist uurimist ning ütles, et relvajõududes pole kohta kellelgi, kes tegutseks „radikaalsel viisil“. Sõjaväe paremäärmuslik probleem kerkis esile 2017. aastal. Ametivõimud kontrollisid kõiki sõjaväekasarmuid ning kahest neist leiti natsiaegseid mälestusesemeid. Arvatakse, et paljud paremäärmuslased on seotud Saksamaa suurima opositsiooniparteiga AfD.