Maailm

Enamiku aafriklaste jaoks tähendab 14päevane karantiin nälga jäämist 

Greete Kõrvits, 14. mai 2020 20:42
VEEPUUDUS: Keenia pealinna Nairobi elanikud koguvad pandeemia üle elamiseks vett.Foto: Reuters/Scanpix
Aafrika haiguste kontrolli ja tõkestamise keskus avaldas raporti, milles leiab, et enam kui kahel kolmandikul inimestest kokku 20 uurimisaluses riigis saaksid juba kahenädalases karantiinis otsa hädavajalikud toiduained ja vesi. Paljudel ei jätku raha kauemaks kui 12 päevaks. Kuigi Aafrika riikide elanikud üldiselt toetavad karantiini ja teisi koroonavastase võitluse meetmeid, võib toetus mõistetavalt kõikuma lüüa niipea, kui inimestel on nälg majas. Viiruse kohta kipuvad levima ka kõiksugu väärarusaamad.

Enamik riike reageeris koroonapandeemiale mõistlikul ajahetkel. Kuid nende meetodid ning see, kui edukalt eri valitsused oma rahvale toimuvat selgitavad ja neid abistada suudavad, võivad olla vägagi erinevad. Mõnes riigis toimusid juba (esialgu rahumeelsed) meeleavaldused, kuid halvima stsenaariumi korral, leiavad raporti koostajad, võib minna päris mässuks ja nälgiv rahvas võib haarata relvade järele.

Probleeme on ka teadlikkusega. Iga kaheksas küsitletu ei tea näiteks, et koroonaviirusega nakatunul ei pruugi sümptomid ilmneda enne kui alles mitme päeva pärast. Samas ei saa seda, et oleks massiliselt neid, kes Covid-19st üldse maad ega ilma ei tea, küll täheldada. 98 protsenti inimestest on teadlik, et levib kergesti nakkav koroonaviirus, mis põhjustab ränka kopsuhaigust.

Vandenõuteooriad levivad kulutulena

Küll aga valmistavad arstidele peavalu, nagu ka igal pool mujalgi maailmas, laialtlevinud väärarusaamad Covid-19 ravimeetodite kohta ning eelarvamused haiguse põdejate suhtes.

Üle poole, 58 protsenti vastanutest usub ekslikult, et sidrunimahla joomine aitab Covid-19 ära hoida. Kahtlemata on C-vitamiin väga kasulik ja võtta seda tasub, kuid nii võimsat mõju tal tapva haiguse vastu ei ole. Pea 56 protsenti küsitletutest usub, et isegi kui inimene on viirusest tervenenud, tuleks temast endiselt eemale hoida. Pea kolmandik pelgab hiina rahvusest inimesi, olles veendunud, et absoluutselt iga hiinlane kannab viirust. 36 protsenti vastanutest arvab, et viiruse lõi kas nende enda või mõne teise riigi valitsus. See peegeldab paraku ka väärarusaamu Ebola viirusest, mida näiteks paljud kongolased peavad valitsuse loodud biorelvaks või lausa väljamõeldiseks. Vandenõude tõttu kannatavad paljud ennastsalgavad Aafrika meditsiinitöötajad.