Juhtkiri

Juhtkiri | Palgahüvitis on end õigustanud 

ohtuleht.ee, 14. mai 2020, 18:11
Töötukassa nõukogu ettepanek valitsusele, et raskustesse sattunud ettevõtete töötajate töötasud tuleks hüvitada ka juunikuus, paistab ainumõistlik, sest selge on see, et osa töövaldkondi ei saa taastumisega algustki teha, kuniks kehtivad valitsuse seatud piirangud.

Kui näiteks spaad ootavad ujulate avamisotsusest hoolimata endiselt infot, millal võiksid nemadki uksed avada, siis laiemalt turismisektor sõltub ka välisriikide valitsuste otsustest. Töötute arvu kasvu pole palgahüvitise meede küll pidurdanud – praeguseks on Eestis töötuna arvel peaaegu 50 000 inimest –, kuid on nii mõnegi masskoondamise kindlasti ära hoidnud – ja loodetavasti mitte ainult edasi lükanud.

Teisalt on sagenenud ka kahtlused, et hüvitisest on kasu lõiganud ettevõtted, kes on toetuse saamiseks kvalifitseerumiseks teinud valskust, või on juba toetust saades jätnud sellest ilma töötajad, kelle toimetulekuks see raha mõeldud ongi. Selliste skeemide avalikustamine ja muidugi ka rikkujate vastutusele võtmine võiks petmiskavatsusega ettevõtjaid heidutada. Tark on ka tingimuste karmistamine, nagu töötukassa ette paneb.

Käibe langus peab uute ettepanekute jõustudes olema vähemalt 50%, töökoormus peab olema langenud 50% või on töötasu oluliselt vähendatud pooltel töötajatest. Kui varem hüvitas töötukassa palgasaajale maksimaalselt 1000 eurot, siis edaspidi vaid 800 eurot. Algne heldus poleks majanduskriisi pikale venides lihtsalt jätkusuutlik.

Pigem tasuks valmistuda olukorraks, kus hüvitiste maksmine võib olla vajalik veel juulis ja augustiski. Isegi karmistatud tingimuste juures ei piisa sel juhul algselt meetme tarvis eraldatud 250 miljonist, millest mõne päeva taguse seisuga on kulutatud üle 114 miljoni. Küll aga ei hirmuta ametiühingud asjata, et ees seisab raske valik, kas ja millal töötajate palgal hoidmisele pealemaksmisest loobuda ja suunata vahendid hoopis töötute toimetuleku parandamiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee