Mart Helme, Jüri Ratas ja Urmas ReinsaluFoto: Robin Roots
Johanna-Kadri Kuusk 14. mai 2020 11:55
Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil osalesid seekord peaminister Jüri Ratas, siseminister Mart Helme ja välisminister Urmas Reinsalu, kes andsid ülevaate valitsuse istungil langetatud otsustest.

 

„Me võime täna öelda, et oleme koroonaviiruse leviku saanud Eestis kontrolli alla, ja seda näitavad ka Tartu Ülikooli seireuuringu viimase kahe nädala tulemused. Oleme sellest tulenevalt liikunud leevendustega samm-sammult edasi,“ teatas peaminister esimese asjana. Samas hoiatas ta, et säilima peaks ettevaatus, sest seni, kuni vaktsiini ei ole, ei saa ka öelda, et Covid-19 on seljataga. Ratase sõnul peab valmis olema ka teiseks laineks.

Ratas seletas veel, et leevenduste osas jõustub uus muudatus esmaspäevast, kui on taas avatud spordiklubid. Samuti tohib välitingimustes korraldada pealtvaatajateta spordivõistlusi.

Samuti tõi peaminister välja sideme Soomega ja selle, et alates tänasest on võimalik piiratud tingimustel taas kahe riigi vahel liikuda. Samuti on varsti avanemas piir Lätiga. 

„Mul oli WHO (World Health Organisation- toim.) peadirektoriga eile vestlus. Eesti on valmis jagama informatsiooni ja WHO oli sellest väga huvitatud. Oleme koostamas vastastikust kokkulepet, et Eesti saaks olla abiks kriisiolukorras digilahenduste välja töötamisega,“ teatas Ratas.

Valitsus hakkab pärastlõunasel istungil arutama eriolukorra lõpu lähenemist. Ratas tänas ka riigikogu tehtud töö eest. „Peame vaatama, kuidas me läheme edasi esmaspäevast, 18. maist. Kindlasti ei toeta ma seda, et me läheme päeva pealt tagasi sellisesse ellu, nagu oli enne kriisi. Ma ütlen seda kõike selleks, et säästa Eesti inimeste tervist ja elusid.“

Helme: me suutsime eriolukorras piirata tasakaalukalt

Mart Helme sõnul näeb seda, et avalikkuse arvamuse ja emotsioonide pendel liigub. „Kui me mõned kuud tagasi nägime, et Vahemere maades hakkasid inimesed nagu kärbsed surema, siis oli suur nõudlus suurteks piiranguteks. Valitsus määras piirangud, mõistes, et piirata tuleb koldeid,“ ütles siseminister.

„Nüüd, nähes, kui raskelt on piirangud mõjunud majandusele, on valitsused ära ehmunud. Käib võidujooks selles, kes suudab kõige kiiremini piiranguid leevendada. Eesti valitsus ei karda. Ma usun, et me leidsime selle tasakaalupunkti,“ lisas ta.

Nüüd piiranguid leevendades ei oska Helme sõnul keegi täpselt öelda, kui kiiresti toimub taastumine. Siseminister toonitas, et kõikide leevenduste kõrvalt peab ikkagi valitsus vastutama selle eest, et ei toimuks uut plahvatuslikku viirusepuhangut.

Helme tõi välja ka kriisideks valmistumise. Tema sõnul näitas praegune kriis selgelt, kui vajalik on seda teha. „Valitsus arutab riigile varude kogumist,“ teatas ta ja loetles, et sinna alla kuuluvad kütus, isikukaitsevahendid ja muu seesugune.

Reinsalu: meil on Eestis varjatud viirusekandjaid

Välisminister selgitas, et teaduslike uuringute järgi võib Eestis olla mitusada või lausa mitu tuhat inimest, kellel ei ole koroonaviiruse sümptomeid, kuid kes on siiski nakkusekandjad. Sellepärast on Reinsalu sõnul oluline et ka eriolukorra lõpus peetaks võimalikult palju kinni 2 + 2 distantsipiirangust.

Reinsalu kiitis ka Soomet selle eest, et alates tänasest on võimalik edasi-tagasi üle piiri liikuda. Samas on need piiriületused lubatud vaid teatud eesmärkidel ja minister tuletas meelde, et tegelikult ei ole soovitatav lihtsalt niisama reisida. 

Välisriikide seas on Reinsalu sõnul hakatud Eesti, Läti ja Leedu koostööd ja liitu kutsuma Balti mulliks (Baltic Bubble). „Loodame, et saame varsti siia mulli lisada ka Soome,“ sõnas ta. Reinsalu sõnul on reedeks kokku lepitud kohtumine Läti ja Leedu välisministritega, et arutada töörände võimalusi ja sisserände lubamist.