Maailm

Euroopa Liit loodab suvel piirangutele vaatamata turismihooaja käima lükata 

Toimetas Aare Kartau, 14. mai 2020 10:32
Suvel pääseb tõenäoliselt Euroopasse puhkama, ent arvestada tuleb erinevate piirangutega.Foto: Reuters/Scanpix
Euroopa Liidu juhid tegid ettepaneku järk-järgult toimuvaks piiride avamiseks. Selle eesmärgiks on taaskäivitada koroonakriisist tugevalt kannatada saanud turismisektor, kirjutab BBC.

„Meie sõnum on selline, et sel suvel tuleb meil turismihooaeg, isegi kui see on seotud turvameetmete ja piirangutega,“ ütles ELi majandusasjade volinik Paolo Gentiloni. Koroonaviiruse tõttu suleti piirid kogu Euroopas, sealhulgas piirivabas Schengeni tsoonis. Ent nüüd hakkavad riigid tasapisi avanema. 

Samal teemal

Euroopa Komisjoni hinnangul põhinevad nende juhised ohutuse ja võrdse kohtlemise põhimõtetel. Turism andis peaaegu 10% Euroopa majanduse kogutoodangust ning sellega olid seotud miljonid töökohad. Komisjoni asepresident Margrethe Vestager ütles, et keegi ei tohiks reisida, kui ta tunneb end haiglasena või tal esinevad sümptomid.

Mittesiduvad plaanid hõlmavad riike, kes teevad koostööd reisikeeldude ja piirikontrollide järk-järgult kaotamiseks. Selline lähenemisviis algaks hooajatöötajate üle piiri lubamisega, millele järgneks piirangute kaotamine riikide vahel, kus viirus on sarnase kontrolli all (nt. „Balti reisimull“). Lõpuks avatakse kõik Euroopa Liidu sisepiirid. Piiride avamine jääb siiski iga liikmesriigi enda otsustada.

EL soovib, et liikmesriigid teeksid omavahel koostööd. Paljud neist liiguvad karantiini lõpetamiseks erineva tempoga. Mõned riigid on kehtestanud reisijatele 14päevase karantiinikohustuse. Hiljuti teatasid Austria ja Saksamaa, et nad nõustuvad reisipiirangute kaotamisega. Ilma karantiinita on võimalik reisida näiteks Prantsusmaale ja Iirimaale. Piirideülene vaba liikumine Eesti, Läti ja Leedu vahel hakkab kehtima 15. maist. „Balti reisimull“ oleks Euroopas praegusel perioodil ainulaadne nähtus.

Üheks suuremaks murekohaks Euroopa tarbijale on tagasimaksed tühistatud reiside eest. Margrethe Vestager nõustus, et kuigi reisiettevõtted seisavad vastamisi paljude probleemidega, on Euroopa tarbijatel soovi korral õigus raha tagasi saada. „Muidugi ei tule see tavaline suvi, aga kui me kõik koos töötame, siis ei pea me seisma silmitsi täielikult kaotsiläinud suvega,“ ütles Euroopa Komisjoni asepresident ajakirjanikele. Vestageri sõnul peavad kõik töötajad ja reisijad teadma, et hotellid, restoranid ja rannad on ohutud. Ta lisas, et erinevad rakendused, millega jälgitakse Covid-19 levikut, peaksid töötama kogu Euroopas. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee