Juhtkiri

Juhtkiri | Suur auk riigi rahakoti põhjas 

ohtuleht.ee, 13. mai 2020, 18:48
Foto: Julia Vakina
Kas peaministrierakond jagas mulluse valimiskampaania ajal teadlikult magusaid lubadusi, mille täitmiseks taas võimule pääsemise korral riigi rahaline seis tegelikult lootust ei andnud?

Just selline küsimus kerkib taas, kui lugeda riigikontrolli värsket auditit, mille järgi kulutas Jüri Ratase esimene valitsus 2018. aastal 208 miljonit eurot rohkem, kui oli planeerinud.

Veelgi enam – prognoosid ja tegelikkus ei langenud kokku ka järgmisel aastal, kui puudujäägiks kogunes 220 miljonit eurot. Seda isegi oludes, kus valitsus asus eelarvemiinuse lappimiseks arutama kärpeplaane, valitsuserakondadel tuli kiirelt taganeda lubadusest oluliselt tõsta teaduse rahastamise määra ning ühena esimeste seas tuli loobuda ka Keskerakonna ühest põhilisest valimislubadusest tõsta erakorraliselt pensione 100 euro võrra.

Raha ei haihtunud muidugi õhku – suured käärid tekkisid eelkõige Euroopa Liidu toetuste kasutamise süsteemsest ülehindamisest ning piirikaubanduse mõju alahindamisest, nagu järeldab riigikontroll.

Tulemuseks oli muidugi reservide kiires tempos kahanemine, mis poleks probleem üksnes siis, kui võiks kindel olla, et head ajad kestavad igavesti. Nii see paraku pole, nagu näitab haiguspuhangu tuules hoogu koguv majanduskriis. Või nagu kirjutab riigikontrolör Janar Holm: „208 miljonit eurot, mis 2018. aastal kogemata kavandatust rohkem kulutati, on ju ligi kuus korda suurem summa, kui valitsus praegu turismi- ja väikeettevõtete meetmetes toetuseks kulutab. Nüüd kuluks need eurod marjaks ära.“

Ei taha ette kujutadagi, milline lumepalliefekt vallandunuks meie majanduses siis, kui ka töötukassal poleks reserve, millest nüüd raskustesse sattunud sektorite töötajatele hüvitist maksta, mille eest omakorda tasutakse eluasemelaene jms.

Selge on see, et seda olulisem saab olema eelarvepoliitika distsipliini hoidmine järgnevatel aastatel. Kui aukude teket päris ära hoida ei saa, siis peaks nende avastamisele kaasa aitama regulaarselt laekuvad ettepanekud riigikogult, riigikantseleilt, eelarvenõukogult ja Eesti Pangalt – ja mis veelgi olulisem: nende jagamine laiema avalikkusega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee