Seisukoht

Seisukoht | Nõuame valitsuselt ka jaanipidu? 

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 13. mai 2020, 18:42
Foto: Heiko Kruusi
Kes küll suudaks tabada valitsuse loogikat, mille järgi nad pikalt korranud, et suuri jaanipidusid sel aastal ei tule. Samas on juulist alates lubatud kuni tuhande osalejaga väliüritused. Seega, kui lükata küla- ja valla jaanipeod nädala võrra edasi juulikuusse, saab ka sel aastal täiesti ametlikult jaanipeod ära pidada.

Kuid on ka teine variant – pidada külapeod maha õigel ajal, kui valitsus selleks loa annab. Ja miks ta ei peaks andma, kui valitsuse seniste otsuste nimekiri ainult järeleandmistest koosnebki. Meelde tuletades – esmalt nõudsid saarlased istumisstreigiga saarte avamist ning otsekui võluväel lubati esmalt liikumist nimekirjade alusel, seejärel sissekirjutuse järgi, kui siis löödi sellelegi nõudele käega, kui rahvas hakkas massiliselt end saarlasteks registreerima. 

Piisas vaid kellade helistamisest, et ka kirikud avataks. Kaubanduskeskuseidki ei avatud päris ilma kaupmeeste surveta. Nagu ka pendelrände avamine võis tulla oma valijate huvide eelistamisest rahvatervise huvide ees. Ning ilmselt mitte ainult Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ei imestanud, kuidas ühtäkki lubatakse paari päeva pärast avada ujulad, mis algselt seisid avamiskava lõpuotsas. Kõigi nende sammude põhjal napib põhjendusi, miks on otsustatud toimida just sel viisil.

Kui valitsus on pehme ja kõigile järeleandlik, siis peaks ka jaanipidude õigel ajal pidamiseks piisama ainult mõnest kaalukast nõudmisest tühistada senine peopiirang. Kui valitsus järele ei anna, saab seda võtta kiusu ajamisena. Ja ega jaanipeod siis sellest hoolimata pidamata jää, need toimuvad lihtsalt nädal aega hiljem.     

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee