Eesti uudised

Kes on kurja viiruse tõttu tuntu(ma)ks saanud inimesed?

SUUR ÜLEVAADE: koroonakuulsused, kelle kriis kõrgustesse kergitas (7)

LISA KOMMENTAAR

Karl Kuld 17. mai 2020 02:10
Mulle on täiesti arusaamatu kuidas selline inimene nagu Irja Lutsar on sellises olukorras sellisel kohal. Kriisiolukorra nõustajalt ootaks uudse ning ajas muutuva info analüüsimise võimet. Teadlaselt ootaks faktidel põhinevaid seisukohti ja arvestatavaid viiteid, mitte aga oma eelarvamuste põhjal võetud seisukohtade demagoogilist argumenteerimist, näiteks ajakirjanduslike pealkirjade abil. Teavitajalt ootaks selget väljendusoskust mitte aga hämamist.
Karl Kuld 17. mai 2020 02:15
Kas tõesti ei leidu teadusnõukoja juhi ja valituse nõustaja positsioonile kedagi, kes neile nõudmistele paremini vastaks, professor Lutsar on ju lati ikka väga madalale lasknud. Selline karakter sellisel positsioonil süvendab inimestes ebakindlust ja kahandab teadusasutuse ning kaudselt ka nõustatava (valitsuse) otsuste usaldusväärsust. Mind isiklikult häirivad tema läbiv pealiskaudsus ja küündimatus seetõttu väga. Õnneks on valitsus ning elanikkond seejuures ise siiski hästi hakkama saanud.
Karl Kuld 17. mai 2020 02:18
Mul vist ei ole mõtet viimase kolme kuu vältel kogunenud eksitavaid avaldusi tsiteerima hakata? Olgu selle asemel siinkohal toodud hiljutine episood: 14.05 Sotsiaalkomisjoni avalik istung keskendumas viirusekriisist väljumise strateegiale. Lutsar: "Kui me tuleme nende basseinide juurde ... siis MINA küll VÄGA SUURT ohtu ei näe. Isegi kui see viirus sattub sinna ... siis see LIHTSALT LAHUSTUB ÄRA. Ta ei jää hästi sinna elama, tema jaoks on seal IKKAGI LIIGA KÜLM."
Karl Kuld 17. mai 2020 02:26
Palju refereeritud uuring koroonaviiruste nagu SARS vees aktiivsena säilimise teemal tõestab aga, et viirus püsib toatemperatuuril (20 kraadi) 12 päeva aktiivsena puhtas kraanivees ja 2-3 päeva reovees, kusjuures mõlemis neist palju kauem (üle 100 päeva) veelgi madalamatel temperatuuridel (nagu 4 kraadi). Basseinis hävitab viiruse kloor. Looduslikes veekogudes jääb viiruse koondumus nakatamiseks liialt madalaks. Ei ole ju keerulised seletused, ent see eest adekvaatsed, usaldusväärsed, viitekõlblikud ning ka konkreetsed, ent argumentatsioonilt professori omadele vastanduvad.
Karl Kuld 17. mai 2020 02:28
Lutsar peab oluliseks lisada, et maskiga basseini minemist ei saa küll kellelegi soovitada, see olevat mõttetu soovitus. Lisan omalt poolt, et suurem osa viiruse kogusest laguneb kiiremini (1-2 tundi) väga sooja õhu käes (40 kraadi), eriti kõrge õhuniiskuse juures (80%). Toatemperatuuril kuivas õhus (nagu talvel) ja eriti jahedas püsib viirus aktiivsena oluliselt kauem. Väga madalatel temperatuuridel saab SARS ja MERS viiruseid hoiustada aastaid.
Kiirabi. 14. mai 2020 20:18
Dr. Arkadi Popoviga saime tuttavaks aastaid tagasi kui teles oli kiirabitööst dokseriaal. Millisel kanalil seda näidati, enam ei mäleta, aga Popov jäi juba siis meelde ja silma.
V 14. mai 2020 10:03
No Jürilo aeg Terviseameti peadirektorina peaks küll igaveseks ajaks otsa saama.