Eesti uudised

Eesti NSV endine KGB juht Karl Kortelainen maeti Moskvas päev enne võidupüha 

Siim Randla, 13. mai 2020 07:11
NLKP XXVII kongressi delegaadid: vasakult Kremli komandant, kindralleitnant S. Šornikov, ENSV riikliku julgeolekukomitee esimees Karl Kortelainen, EKP keskkomitee esimene sekretär Karl Vaino ja ENSV ministrite nõukogu esimees Bruno Saul. Foto on tehtud veebruaris 1986. Foto: Õhtulehe arhiiv
Moskvas surnud Eesti NSV riikliku julgeolekukomitee eelviimane esimees kindralleitnant Karl Kortelainen maeti päev enne võidupüha Trojekurovo kalmistule.

Karl Kortelaineni matus toimus 8. mail Moskvas Trojekurovo kalmistul, ütles Õhtulehele Rein Sillar, kes oli aastatel 1990–1991 Eesti NSV KGB viimane esimees. Samale kalmistule on maetud ka ENSV KGB kunagine esimees August Pork. 

Kortelainen töötas Eesti NSV KGB esimehena aastatel 1982–1990.

Kuu aega tagasi 90. sünnipäeva tähistanud Kortelainen viidi 3. mail järjekordselt haiglasse uuringutele. Ta suri kodus.

Kortelainen oli elu lõpuni kindel, et Eestis tegi ta kõik õigesti ja nii, nagu tollal oli vaja, on kirjutanud Postimees. „Ma olin ja jään elu lõpuni kommunistiks,“ kinnitas ta.

 Moskva pani Kortelaineni Eesti NSV KGB esimeheks 1982. aastal, kui NSV Liidu ja USA suhted olid külma sõja perioodil kõige jahedamad, kirjutas Eesti Ekspress.  1990. aastal kutsus Moskva Kortelaineni Tallinnast ära ja nimetas ta NSV Liidu KGB piirivalvevägede ülema esimeseks asetäitjaks. Augustis 1991 läks Kortelainen erru.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee