Kommentaar

Küsimus | Miks avas Eesti pendelrände kõrge nakatumistasemega Helsingiga? (1)

Arvamustoimetus, 15. mai 2020 11:51
Foto: Robin Roots
Õhtulehelt tundis huvi, millise loogika järgi avati piir kõrgema nakatumise tasemega Soomega pendelrändeks, kui Eesti eksperdi Krista Fischeri hinnangul tõstab see samm nakatumisi ka Eestis? Et Tallinnas on nakatumise tase olnud tagasihoidlik võrreldes Saaremaa ja Võruga, Soomes omakorda on just Helsingi ümbrus olnud kõrgema nakatumisega, siis ühendatud anuma põhimõttel hakkab nakkus kõrgemalt nakatunud Soomest Eestisse liikuma. Milleks meie senised jõupingutused karantiinis olemiseks, kui nüüd lubame Soomest värske viiruse Eestisse?

Märt Volmer, välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler: Töörände võimaldamine on esimene ja hoolikalt läbimõeldud samm liikumise taastamisel Soomega, oleme Eestis jätkuvalt mõistlikud ja ettevaatlikud. Eelkõige on see otsus leevenduseks paljudele Eesti perede, kelle liikmed on jäänud kriisi tõttu erinevatesse riikidesse. Selle otsusega ei taastata veel tavapäraseid Eesti ja Soome vahelisi turismivooge, koos ettevaatusabinõudega saab piiriüleselt liikuda väike osa tavapäraseid reisijaid. 

Samal teemal

Ühtlasi on otsustatud töörände võimaldamisega mitu ettevaatusabinõud. Esiteks, koostöös laevandusettevõtetega on töötatud välja laevareisil ja sadamates füüsilise distantsi meetmed, mis tagavad võimalikult lähedased tingimused muude avalike kohtadega. 

Teiseks, ette on nähtud võimalus viie päeva jooksul viirusetestide tegemine Soomest saabujatele. Nende tulemuste põhjal otsustakse, kas piisab inimeste vabatahtlikust liikumispiirangust või on vajalikud rangemad piirangud. Valitsus saab langetada otsused kogutud andmete põhjal.  

Kolmandaks, Soomest saabujad saavad SMS-i,  kus tuletatakse meelde vabatahtlikke liikumispiiranguid, muid piiranguid ja kuhu pöörduda kui nad tunnevad haigusnähtusid.

Neljandaks soovitatakse Soomest saabujatel püsida kodus ja teha vaid hädavajalikke käike, pidada rangelt kinni distantsihoidmise ja hügieeni nõuetest.

Kokkuvõttes on riske maksimaalselt vähendatud – inimlikult võttes on see oodatud lahendus paljudele Soomes töötavatele eestlastele ning  töötav lahendus juhul, kui kinni peetakse kõikidest nõuetest tervise kaitsmiseks. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee