Juhtkiri

Juhtkiri | Lubada on turvalisem 

ohtuleht.ee, 12. mai 2020, 18:16
Olgugi et eriolukord saab läbi koos selle nädalaga, ei tähenda see veel kõigi piirangute automaatset kadumist. Küll aga annab väheste lisandunud uute nakatumiste arv ja tervishoiusüsteemi hea toimetulek raskemalt haigestunutega signaali, et eriolukorra lõpetamise ning piirangute järk-järgulise lõpetamisega oleme tõepoolest õigel teel.

Nii avavad järgmisest nädalast uksed jõusaalid ja ujulad ning lubatud on ka kuni 100 osalejaga spordivõistlused, kus ei ole pealtvaatajaid. Nii saab peale varem avatud kirikute, muuseumide ja kaubanduskeskustee olema väga palju kohti, kus lähitulevikus saavad korraga kokku kümned või isegi sajad inimesed – kui püsib lootus näiteks ka kooliaktuste korraldamiseks vabas õhus.

Kuidas sobitub sellesse uude reaalsusesse aga valitsuse keeld, et avalikke üritusi ei saa korraldada veel mais ega juuniski? Alates 1. juulist tohib siseruumidesse koguneda aga kuni 500 inimest – juhul kui ruum jääb pooltühjaks, ning vabaõhuüritustel tohib neid korraga osaleda 1000. Kuidas lepib rahvas olukorraga, et alevi jaanipidustusi ei toimu tänavu isegi 2 + 2 reeglit rangelt jälgides, nädal hiljem tohib seal aga samas samadel tingimustel korraldada kasvõi suurlaata?

Seega ei pelga omavalitsused sugugi asjata, et lähiajal – ja mitte ainult jaanipäeval – hakkavad erapidude kattevarjus toimuma kogunemised, mis ei erine millegi poolest avalikest üritustest. Vabatahtlikud päästjad võivad külaplatsile kokkukuhjatud risuhunniku ju varem ära põletada, ent paljud alternatiivsed lõkkeplatsid – sõpruskonna või suguvõsa kokkutulekutele ei saa siis enam keegi kätt ette panna – kujutavad endast suuremat riski, et kuskil lähevad asjad rappa mitte üksnes tuleohutuse mõttes.

Kui saared tuli plaanitust varem avada, sest lisa-aadresside registreerimine saartele teinuks sinna suunduvate inimestevoo kontrollimise võimatult raskeks, siis tuleks nüüdki mõelda, kas ja millist eesmärki täidab range keeld ja millised hoovad on nende korralekutsumiseks, kel on kange kiusatus seda rikkuda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee