AlexelaFoto: Erki Pärnaku
Toimetas Merilyn Närep 12. mai 2020 17:24
95-oktaanilise bensiini hind langes nädalaga Tallinnas viis senti 1,149 eurole, mis on 16,5 senti kallim kui Riias ja 21,6 senti kallim kui Vilniuses. Üheks osaks Eesti kõrgema kütusehinna taga on lisaks kõrgemale aktsiisile Läti ja Leedu tanklakettide otsus maksta keskkonnanõuete täitmise asemel pigem riigile madalat trahvi.

2020. aastast peab Eestis tarbitud transpordikütustest moodustama taastuvatest allikatest toodetud kütus ehk biokütus 10 protsenti, vahendab ERRi uudisteportaal.

See tähendab, et tanklates müügil olev 95-oktaaniline kütus sisaldab 10 protsenti etanooli ning seejuures kehtib aasta algusest ka nõue, mis paneb kütuse turule toojale kohustuse vähendada kasvuhoonegaaside hulka kuue protsendi võrra.

Alexela juhatuse liikme Alan Vahti sõnul on üheks oluliseks komponendiks Eesti kütusehindade võrdluses teiste Balti riikidega see, et Läti ja Leedu ei ole teinud investeeringuid kasvuhoonegaaside vähendamise kohustuse täitmiseks ning kui Eesti seaduste kohaselt peaks kütusemüüjad direktiivi rikkumise eest maksma 10 miljonit eurot trahvi, siis Lätis-Leedus piirdub vastav trahvimäär mõne tuhande euroga.