Eesti uudised

Teadlaste seireuuring näitab, et koroonaviiruse levik on Eestis mitmendat nädalat jätkuvalt madal 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 12. mai 2020 11:33
Tallinnas Stroomi rannas jalutajad eriolukorra lõpus.Foto: Erki Pärnaku
Tartu ülikooli tehtud seireuuringu teise nädala tulemused kinnitavad jätkuvalt, et koroonaviiruse levimus Eestis on madal. Teisipäeval tutvustati tulemusi eriolukorra valitsuskomisjonile.

Kahe nädala jooksul on uuringus kokku juhuvalimi alusel intervjueeritud 6024 ja testitud 4728 täisealist elanikku. Testimisel on tuvastatud kokku 12 koroonaviiruse suhtes positiivset, kellest seitsmel oli viirus enne uuringu läbiviimist diagnoositud, neist kuus olid uuringu läbiviimise ajaks tervenenud.

Samal teemal

Tulemuste põhjal saab järeldada, et laialdast nakkust ühiskonnas ei esine, koroonaviiruse levimus on nädalate lõikes stabiilne. Järkjärguline piirangute leevendamine on teadlaste hinnangul põhjendatud. „Jätkame edukat koostööd Tartu ülikooli teadlastega, kelle teadusuuring aitab hinnata viiruse levikut ühiskonnas. See on veelgi olulisem kahe nädala pärast, mil saame hinnata sel nädalal jõustuvate piirangute leevendamise mõju nakkuse laiemale levikule,“ lausus peaminister Jüri Ratas.

Peaminister tõi välja, et eilsest alustas teine Tartu ülikooli teadlaste rühm antikehadel põhineva seroepidemioloogilise uuringu läbiviimist Saaremaal ja Õismäel, mis aitab hinnata koroonaviirusega kokku puutunud inimeste hulka.

„Teadlaste töö on äärmiselt oluline, et oleksime viirusepuhangu teiseks laineks võimalikult varakult valmis ja suudaksime sellele kiirelt ning tõhusalt vastata,“ ütles Ratas.

Seireuuringu teisel nädalal viidi läbi 3135 intervjuud ja testiti 2495 täisealist elanikku. Testimisel tuvastati kaheksa koroonaviiruse suhtes positiivset, kellest kuuel oli viirus diagnoositud enne uuringu läbiviimist. Esimese nädala tulemused tagantjärele täienesid ehk lisandus 226 testi, millest üks oli positiivne.

Tartu ülikooli seireuuringu juht professor Ruth Kalda selgitas, et viiruse tegeliku leviku hindamisel tuleb arvestada, et kuus nakatunut olid haiguse läbi põdenud märtsis või aprillikuu alguses ning tunnistatud praegu tervenenuks. Seega olid uuringu läbiviimise ajal nakkusohtlikud neist üksnes pooled.

„Kuna kahe esimese laine põhjal võime öelda, et praegu on viiruse levimus Eestis madal, siis saame teha kahenädalase pausi ja vaadata seejärel, kas kaubanduskeskuste avamisel on mõju viiruse levikule. Vajadusel teeme ühe uuringulaine ka enne jaanipäeva ning kui epidemioloogiline olukord on stabiilne, jätkame viiruse leviku jälgimist sügisel,“ ütles Kalda.

Seireuuringu järgmine uuringulaine on planeeritud 22. maist kuni 28. maini ehk pea kaks nädalat pärast kaubanduskeskuste osalist avamist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee