Afganistani naiste elu pole meelakkumine. Pilt on illustreeriv. Foto: SIPA/Scanpix
Toimetas Juhan Mellik 11. mai 2020 15:57
Naiste aumõrvade traditsioon Afganistanis sai endale kurva jätkuosa: perepoeg pussitas ja kägistas surnuks oma 18aastase õe, kes keeldus abiellumast mehega, kelle vanemad ja sugulased oli tema jaoks välja valinud.

Nazela nimeline neiu leidis oma õnnetu otsa riigi kirdeosas Badakshani provintsis. Ta oli lükanud tagasi pere poolt korraldatud abieluplaanid – selle asemel jooksis ta koos oma poiss-sõbraga kodunt ära ja otsis varjupaika kohalikust politseijaoskonnast.

Seal jõudis naine viibida vaid kaks päeva. Talle tuli järele tema vend, kes lubas politseinikele: tema õega ei juhtu mitte kui midagi. Tegelikkuses oli tüdrukul jäänud elada vähem kui tund.

„Niipea kui ta jõudis koju, pussitas vend ta surnuks,“ ütles Raadio Vaba Euroopale piirkonna peaprokurör Noor Agha Naderi. Enne seda oli tüdrukut veel kägistatud elektrijuhtmega. „Vend põgenes Talibani kontrollitud territooriumile.“

Politseinikud, kes lasid neiu venna juurde vabadusse – teades, et tema elu on tegelikult ohus –, on võetud uurimise alla. Kõlavad süüdistused, mille järgi oleks neiu pidanud saadetama hoopis naiste varjupaika.

Afganistani seaduste järgi ei ole „moraalsed kuriteod“ nagu abielurikkumine või kodust ärajooksmine tegelikult kuriteod. Sellele vaatamata on religioossete konservatiivide poolt juhitavad kohtud mõistnud vanglakaristusi sadadele naistele selle eest, et nad on süüdi „ebamoraalsuses“. Mitmetes maapiirkondades usaldavad kohalikud pigem Talibani kui korrumpeerunud ametivõime.

Mullu registreerisid inimõiguslased riigis pea 4700 vägivallajuhtumit naiste vastu, kaheksa protsenti enam kui aasta varem. Tapmisi loeti kokku 228, neist 96 liigitati aumõrvade alla.