Foto: Martin Ahven
Johanna-Kadri Kuusk 11. mai 2020 11:55
Esmaspäevasel asutusteülesel pressikonverentsil olid kohal terviseameti kriisistaabi meditsiinijuht kolonel-leitnant dr Ahti Varblane, välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Märt Volmer ning Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil. Teemad on hetkeolukord, piiriületuse piirangute leevendamine ning kaubanduskeskuste avamine.

 

Terviseamet: numbrid on positiivse tendentsiga

Varblane teatas koroonapuhangu kohta, et numbrid liiguvad heas suunas. „Ei saa jätta tänamast neid inimesi, kes on sellele kaasa aidanud ja püsinud haigena kodus,“ sõnas ta.

Varblane märkis, et alates esmaspäevast on kaubanduskeskused avatud ja see aitab kindlasti kaasa juba praegu kasvavale inimeste aktiivsusele ja liikumisele. Ta palus kõigil kaubanduskeskustes käijatel pidada kinni hügieeni- ja distantsireeglitest. „Samuti palun hoolitseda nõrgemate ehk riskigruppide eest. Olge viisakad, laske vanemad inimesed enne uksest sisse,“ lisas ta.

Välisministeerium: meil on sellel nädalal kaks olulist muudatust

Volmeri sõnul on sellel nädalal kaks kindlat otsust, millest piiride avamisel rääkida. Esimene on avatus Läti ja Leeduga alates 15. maist, kus ei hakata kedagi piiri ületamisel takistama. „Siin on meil soovitus, et kuigi piirid on lahti, siis pole mõistlik hakata massiliselt kohe reisima,“ sõnas ta.

Teise olulise otsusena tõi Volmer välja reedest Soomega taastatava ühenduse. „Ainult töö eesmärkidel, teenuse osutamiseks, konkreetsete ülesannete täitmiseks ja vältimatutel põhjustel liikuvad inimesed saavad liikuma. See on esimene samm. Esimestel päevadel tehakse laevadel ka inimestele koroonatestid. Peame olema ettevaatlikud ja riske maandama,“ sõnas ta.

Ülejäänud riikidest kõneldes on väliministeeriumil loodud eraldi töögrupp, mis suhtleb välisriikidega ja kui võimalus tekib, siis hakatakse tegema tööd piiride teatud määral avamiseks. „Loodame, et saame samm-sammult liikuda edasi piiride avamise poole,“ sõnas ta. Volmer seletas veel, et Schengeni piirides liikumise lubamine on riikide valitsuste otsus. Kõik piiride avamised sellest väljaspool on juba Euroopa Liidu ühine otsus.

Kaubanduses suuri allahindlusi ei tule

Peil kinnitas, et kaubanduskeskustega suheldes on saanud selgeks, et esmaspäeval on avamisel keskused tehtud ohutuks. Selleks on lisaks muule ära korjatud või piiratud ajaveetmise alad ja pingid, et keegi keskustes niisama aega ei veedaks. „Mis puudutab igasuguseid kampaaniaid... me oleme kuus nädalat kinni olnud ja selle ajaga on kogunenud palju kaupu. Sellest hoolimata on kõik lubanud, et nad agressiivseid kampaaniaid ei tee, et vältida seda, et inimesed koguneksid massiliselt poodidesse,“ sõnas ta.

Peil palus tarbijatel kaubanduses käies panna võimalusel mask ette, et säästa teenindajaid. „Teenindajad peavad sageli 10–12tunnistes vahetustes tööd tegema. Terve aja maski kanda oleks nende jaoks selge piin. Palun proovime neile vastu tulla,“ sõnas ta.

Peil palus kõigil mõelda selle peale, kust nad oma kauba hangivad. „Kaubandus on üks meie suurimaid sektoreid. Palun kõigil mõelda enne odava Hiina kauba tellimist sellele, et meie enda kaubandus on praegu keerulises olukorras. Ostes kohalikust kaubandusest aitate kaasa oma sõprade ja sugulaste töökohtade säilimisele ja palkade maksmisele,“ sõnas ta.

Peili sõnul on suur kartus, et kaubanduskeskuste taasavamine ei taasta kohemaid kaubandussektorit. „Me ei usu, et inimesed tulevad kohe poodidesse tagasi. See oleneb, kui turvaliselt nad ennast tunnevad, kui suur on usaldus, kuidas on nende rahaline seis ja paljudest muudest asjadest,“ seletas ta ja tõi näiteks Läti, kus kaubanduskeskuste taasavamine taastas sealse tegevuse ainult 20 protsendi ulatuses. Peili sõnul on juba see saavutus, kui keskuste taasavamine taastab kaubandust 50 protsenti.