Maailm

Obama kritiseeris Trumpi ja mõistis teravalt hukka tema otsuseid koroonakriisi ajal 

Toimetas Mihkel Talivee, 10. mai 2020 14:41
Barack Obama.Foto: AFP/Scanpix
Endine USA president Barack Obama kritiseeris praegust riigipead Donald Trumpi, pidades tema toimetulekut koroonaviiruse pandeemiaga täielikuks katastroofiks.

Ameerika Ühendriikides on diagnoositud üle 1,3 miljoni viirusesse nakatunu, surmajuhtumeid on Worldometersi andmetel 80 040. Nende näitajatega ollakse maailmas ülekaalukalt esikohal.

Obama kommenteeris olukorda kõne vahendusel, kui suhtles 3000 Obama Vilistlaste Ühenduse liikmetega, kes tema valitsuses töötasid. Muu hulgas soovitas ta oma toetajatel anda tulevastel presidendivalimistel, mis toimuvad tänavu 3. novembril, oma hääl Joe Bidenile, kes oli tema kunagine asepresident. 

"Võitleme nende kaua kestnud trendide vastu, kus isekus, hõimlikkus, lõhestatus ja teistes vaenlaste nägemine saavad järjest tugevamat tõuget. Muide, seda võib näha ka mujal maailmas. See on osaliselt põhjuseks, miks ülemaailmse kriisiga toimetulek on olnud nii nõrk ja ebaühtlane," lausus Obama intervjuus Yahoo Newsile.

Samas tunnistab endine USA president, et viiruses on igal juhul väga keeruline.

"Olukord oleks olnud halb isegi parimate valitsustega. Kui mõtteviis, et mida mina sellest võidan ja teised mind ei huvita, siin domineerib, saab olukorda pidada täielikuks kaootiliseks katstroofiks," lisas Obama.

Trump on pidevalt enda viiruse levikuga seotud otsuste eest seisnud, väites, et reisipiirangud Hiina ja Euroopaga ning juhised üksteisega vahe hoidmiseks on suutnud ära hoida suurema katastroofi. "Arvan, et oleme päästnud miljoneid elusid," ütles Trump nädala alguses.

Valge Maja pressisekretär Kayleigh McEnany küll otseselt Obama kommentaaridele ei vastanud, kuid astus Trumpi kaitseks välja.

"President Trumpi reageerimine koroonaviirusele on olnud pretsedenditu ning päästnud ameeriklaste elusid. Kui demokraadid tegelesid nõiajahiga, katkestas Trump reisiühenduse Hiinaga. Kui demokraadid kutsusid üles rahvamasside kogunemisi, aitas Trump luua kaitsevarustusi, ventilaatoreid ja korraldada üleriigilisi testimisi," vahendas McEnany sõnu AP News.

Samal teemal

09.04.2020
Donald Trump seadis testimise kahtluse alla ning arvab, et koroonaviiruse vastu pole vaktsiini vaja