Maailm

Rootsi ekspert: meie meetod on parim, leviku takistamist pole mõtet üritada (4)

Toimetas Mihkel Talivee, 10. mai 2020 12:11
Johan Giesecke.Foto: Ali Lorestani / TT
Rootsi epidemioloogiaprofessor Johan Giesecke astus oma riigi koroonavastase strateegia kaitseks välja, väites, et igasugused piirangud, mida teised riigid rakendavad, lükkavad nakatumisi ja surmajuhtumeid pelgalt edasi, mitte ei enneta neid. 

Tema meelest pole leviku takistamise üritamisel mõtet, sest suure tõenäosusega nakatuvad kõik, enne kui vajalikud ravimid välja töötatakse. Seega on kõik riigid ühel hetkel sarnases seisus, olenemata sellest, milliseid meetmeid nad kasutasid. 

Giesecke ennustab, et Taani, Norra ja Soome, kes väga ranged piirangud kehtestasid, nakatunute arvud on sama suured kui Rootsis, kus eriti karme meetmeid ei rakendatud. Järgnevate nädalate jooksul kavatsevad ka teised Skandinaavia maad piiranguid pehmendada.

Uus-Meremaal aga, kus juhtumite arv on tänu rangetele meetmetele võrdlemisi väike, võib nakatunuid juurde tekitada teistest riikidest saabuvad inimesed. Ainus võimalus selle riski vähendamiseks oleks panna kõik saabunud 14 päevaks karantiini ning nii tuleks toimida kuni vaktsiini väljatöötamiseni. 

Kuid see võib võtta Giesecke sõnul üle aastakümne aega, sest endiselt pole selliste vaktsiinide efektiivsus tõestatud.

Üle kümne miljoni elanikuga Rootsis on tänase seisuga 25 921 diagnoositud nakatunut ja 3220 surmajuhtumit. Võrdluseks: Norras, kus elanikke ligi kaks korda vähem, on diagnoositud 8099 nakatunut, hukkunuid on 219. Taanis on juhtumeid 10 319 ja viiruse tagajärjel on elu kaotanud 526 inimest.

Nii Norra kui ka Taani on tänaseks kaotanud ranged piirangud: nüüdsest saavad Norras koguneda korraga 20 inimest, esmaspäevast juba 50, juhul kui ohutusnõuetest kinni peetakse. Homsest avanevad ka koolid ja ülikoolid, kohvikud ja lõbustuspargid teevad oma uksed taas lahti 1. juunil. 

15. juunist kaotatakse pea kõik piirangud, siis lubatakse koguneda korraga 200 inimesel, avatakse jõusaalid ning jalgpallihooaeg saab jätkata.

Taanis avavad oma uksed sarnaselt Eestile kaubanduskeskused, restoranid ja koolid 11 - 15aastastele tehakse lahti nädal hiljem. Muuseumid teatrid, kinod, loomaaiad ja lõbustuspargid taasavatakse 8. juunil. 

Kuid Giesecke arvates on see vaid aja küsimus, millal riigid nii nakatunute kui ka surmajuhtumite arvu poolest Rootsile järele jõuavad.

Kuna viirus on väga nakkav, on suur tõenäosus, et üheks hetkeks on kõik sellesse haigestunud. Kuigi leviku vähendamine on tähtis selleks, et vältida haiglate ülekoormamist, ei peaks olema eesmärgiks selle täielik peatamine. 

"Saame selleks väga vähe teha, et levikut ennetada. Piirangud võivad küll tõsiseid juhtumeid mõneks ajaks edasi lükata, kuid kord kui neid pehmendada, tekivad uued juhtumid. Eeldan, et kui aasta pärast surmajuhtumite arvusid võrrelda, on need igas riigis sarnased olenemata sellest, milliseid meetmeid rakendati. Meie tähtsaim ülesanne pole leviku täielik pidurdamine, mis on mõttetu, vaid hoolitseda õnnetute nakatunute eest," kirjutas Giesecke meditsiiniajakirjas The Lancet.