Maailm

Soomlased on lähedal vaktsiini väljatöötamisele, testimisega loodetakse alustada juunis (3)

Toimetas Mihkel Talivee, 9. mai 2020, 14:47
Turu ülikooli haigla õde võtab patsiendilt koroonaproovi.Foto: AFP/Scanpix
Soomes on teadlastel õnnestunud valmis teha koroonaviiruse vastu vaktsiin, mida loodetakse kuue nädala pärast testima hakata. Kuid meeskonnal on ka üks mure: kui see lõpuks kaubanduslikult saadaval on, võivad maailma suurriigid kõik varud endale soetada.

Helsingi ülikooli viroloogiaprofessori Kalle Saksela sõnul on selleks tõenäosus olemas. "Minu arust on see tõsine risk, et me ei saa vaktsiini õigeks ajaks ja vajalikes kogustes valmis ning seetõttu leiame end järjekorra lõpust," lausus ta kohalikule ringhäälingule Yle.

Saksela töötab koos Ida-Soome Ülikooli teadlaste Seppo Ylä-Herttuala ja Karl Alitaloga välja koroonaviiruse vaktsiini, mida saab manustada ninaspreiga. Nende projekt on teinud edusamme ning tema sõnul saaks testimine alata 20. juuni paiku. 

Professor leiab, et Soomes suhtutakse vaktsiini väljaarendamisse liiga passiivselt. 

"Soome peaks olema aktiivselt vaktsiini loomise juures, mitte ootama rahvusvaheliste ravimitöösuste edusammudele. Loodan, et inimesed saavad aru, et me võime teha enamat kui lihtsalt oodata teiste pakkumisi. Ma loodan, et ka teised mõistavad, et sellega on kiire. " lausus Saksela. 

Ta arvab, et Soomele on tähtis, et vaktsiini tootmine oleks nende endi kontrolli all. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee