Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 8. mai 2020 21:17
Rahvusvaheline tigupost koroonapandeemia ajal enam hästi ei toimi. Eestimaalased, kes ootavad oma Ühendriikides elavatelt sõpradelt kirju või pakke, peavad seda ootama ebatavaliselt kaua või ootama jäädagi, kuna USA riiklik postiteenistus palub ameeriklastel meile kirju mitte saata.

Ühendriikide postiteenistus (lüh. USPS) avaldas 7. mail nimekirja 111 riigiga, kuhu saadetavaid kirju ja pakisaadetisi USPS ajutiselt vastu ei võta. Piirang puudutab väljuvat posti. Põhjenduseks raskused kirjade nendesse riikidesse toimetamisega, kuna puudub transpordivõimalus või on mõni riik ise välismaise posti kinni keeranud. Eesti paigutub esimesse rühma.

USPS hoiatab, et kirjavahetus Euroopaga on veninud nädalate- kui mitte kuudepikkuseks, kuna postiteenistus kasutab pigem mere- kui lennutransporti.

Sarnased probleemid on paljude teistegi riikide rahvusvahelise kirjavahetusega, vahendab portaal eSellerCafé. Näiteks Austria kurdab, et kuna mõnda riiki lennutransporti lihtsalt ei toimu, pole sinna ka kuidagi võimalik kirju saata.

Kui mõni ameeriklane või sealne väliseestlane on saadetise juba teele pannud ning see pole praeguse seisuga riigist välja jõudnud, saadab USPS selle saatja aadressile lihtsalt tagasi. Klient võib markide eest raha tagasi nõuda. Kui saadetis polnud veel tolligi jõudnud ja klient raha tagasi ei soovi, siis kui ajutine piirang lõpeb, ei pea ta saadetist ümbrikust või pakendist välja võtma, vaid lihtsalt maha kriipsutama postkontori teate „Mail Service Suspended — Return to Sender“ ja võib ta samas ümbrises uuesti välja saata. Amazoni veebipoe foorumi postitusest näib, et USPSi tõke võib mõjutada ka nende kaudu Ameerikast tellitud tooteid.