Maailm

ÜRO: Liibüa kodusõjas võitlevad sajad vene palgasõdurid 

Toimetas Juhan Mellik, 8. mai 2020 17:46
Khalifa Haftarile lojaalsed väed Liibüas. Venelased võitlevad koos nendega. Foto: AFP/Scanpix
ÜRO diplomaadid kinnitasid, et Põhja-Aafrikas Liibüas küdevas relvakonfliktis löövad kaasa ka Vladimir Putiniga seotud palgasõdurid.

„Meie paneel on tuvastanud, et Wagneri erasõjaväelased viibivad Liibüas alates 2018 oktoobrist,“ kirjutab ÜRO raport olukorrast riigis. Kuigi varem on väitnud sama ka Washington, siis nüüd sai venelaste osalus esimene kord laiapõhjalist kinnitust.

Samal teemal

Wagneri võitlejad toetavad kodusõjas kindral Khalifa Haftari, kelle väed sõdivad rahvusvaheliselt tunnustatud valitsusega pealinnas Tripolis juba üle aasta. „Wagner osutab tehnilist tuge sõjamasinate parandamiseks, osaleb lahingutegevuses ja ka mõjutusoperatsioonides,“ jätkab raport. Samuti löövat venelased kaasa snaipritena ning osutavat elektroonilist vastuluuret. „Nende osalus on Haftari vägede võimsust mitmekordistanud.“

Türgi ajaleht Hurryet kirjutab, et palgasõdurid saabusid riiki erilennukitega Süüriast – ka sealsele valitsejale Bashar al-Assadile on Kreml juba aastaid sõjaliselt toetanud.

Täpset Wagneri võitlejate arvu Liibüas pole teada, pakkumised ulatuvad mõnest sajast mõne tuhandeni. Varem on organisatsioon teinud endale nime ka lahingutegevuses Süürias ja Ukrainas.

Samal teemal

04.03.2020
Egiptuse võimud hukkasid endisest armeeohvitserist džihadisti
05.02.2020
„JÄRGMINE PEATUS“ | Eestlanna Liibüa sõjakoldes: kõige hirmsam hetk oli, kui autoaknast lükati sisse püssitoru