Foto: Ekraanitõmmis
Ohtuleht.ee 8. mai 2020 17:02
Reedel möödub 75 aastat Teise maailmasõja lõpust Euroopa pinnal. Selle tähtpäeva meenutamiseks korraldab Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumise raames kõrgetasemelise rahvusvahelise kohtumise. Ürituse otseülekannet saab vaadata Õhtulehe vahendusel. 

Üritus toimub inglise keeles. 

Esialgne ajakava:

17.00 välisminister Reinsalu sissejuhatus
17.05 Euroopa komisjoni asepresident ja ELi kõrge esindaja välis- ja julgeolekupoliitika küsimustes Josep Borrell
17.15 ÜRO poliitikavaldkonna asepeasekretär Rosemary DiCarlo
17.25 Yale’i ülikooli professor Timothy Snyder
17.40–18.20 sõna saavad Julgeolekunõukogu liikmed (protokolli kohaselt on Eesti sõnavõtt nõukogu liikmetest viimane)
18.20–… sõna saavad teised ÜRO liikmesriigid

„Praegusel ajal seisab maailm silmitsi ühe viimaste kümnendite suurima kriisiga. Seda suurem on meie kohus meenutada ühte kõige valusamat peatükki meie ühisest ajaloost, mälestada kõiki hukkunuid ja veenduda, et me ei unustaks kunagi selle tragöödia õppetunde,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu.

Välisministri sõnul kogunevad Eesti kutsel riigid esmakordselt alates pandeemia puhkemisest ÜRO egiidi all sedavõrd suurel arvul ja kõrgel tasemel. „Olen viimaste nädalate jooksul paljude oma kolleegidega isiklikult suhelnud ja mul on väga hea meel, et kõrgetasemeliseks aruteluks tuleb virtuaalselt kokku ligi 50 välisministrit kogu maailmast,“ kinnitas välisminister Urmas Reinsalu.

Julgeolekunõukogu liikmetest on esindatud kõrgetasemeliselt üle poole: Saksamaa, Prantsusmaa, Belgia, Dominikaani Vabariik, Vietnam, USA ja Ühendkuningriik. Kuna üks Eesti eesistumise eesmärke on suurendada Julgeolekunõukogu läbipaistvust, toimub kohtumine formaadis, mis on avatud kõigile ÜRO liikmesriikidele. Osalust on kinnitanud välisministrid enamikest Euroopa riikidest, sealhulgas Põhjamaad ja Balti riigid, Gruusia ja Ukraina, aga ka esindajaid kaugemalt näiteks Keenia, Boliivia, Brasiilia ja Madagaskari välisminister.