Juhtkiri

Juhtkiri | Otsustav nädalavahetus 

ohtuleht.ee, 8. mai 2020, 17:06
Foto: Alar Truu
Just eesolevast kahest vabast päevast sõltub, kas Eestit tabab teine kevadine viiruselaine või pääseme vajadusest ühiskonda taas rangemate piirangute abil sulgema hakata vähemalt kuni sügiseni. Inimeste liikumist ei soosi mitte üksnes seniste keeldude ja piirangute kadumine – näiteks tuhandete lisa-aadresside registreerimine saartele viitab, et meil on palju kinnisvaraomanikke, kes on kärsitult oodanud võimalust oma valdused üle vaadata –, vaid ka 9. mai ning emadepäeva sattumine järjestikustele päevadele. Kirsiks tordil lubavad ilmaennustused kevadiselt päikselist ilma.

Kuigi pronkssõduri ja teiste mälestusmärkide juurde on hurjutanud inimesi mitte kogunema nii Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes on eriolukorda oskuslikult kasutanud oma autoriteedi kinnistamiseks venekeelse elanikkonna seas, kui ka teised võimukandjad, siis võib arvata, et lilletoojaid saab siiski olema. Neid on ilmselt oluliselt vähem kui 20 000, nagu eelmisel, viirusevabal aastal. Võib loota, et nüüdseks on just riskirühmad mõistnud iseenda haavatavust ja teadlikult väldivad võimalikke rahvamasse ligimeelitavaid kohti.

Kui pronkssõduri juures on 2 + 2 reeglist kinni pidamist jälgimas korravalvurid ja munitsipaalpolitsei, siis kodus tuleb enda turvalisuse eest hoolitseda igaühel ise. Suguvõsa kokkutulekuid ei maksa korraldada isegi mitte siis, kui keegi ei näe. Küllap leiab väikse nuputamise järel mõne toreda viisi, kuidas oma ema emadepäeva puhul üllatada, ilma et oleks tarvidust tema tervist ohtu seada. Meenutame, et selle viiruse puhul ei saa välistada ise haigusekandjaks olemist isegi siis, kui tervis on näiliselt korras.

Kes aga võõraste või isegi lähedaste pärast pingutada ei viitsi, võiks endalt küsida, kuidas meeldiks talle olla järgmised paar või rohkem nädalat suletud nelja seina vahele, kui ülejäänud ühiskond naudib üha enam tagasivõidetud vabadusi ja aina soojemaid ilmu?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee