Eesti uudised

VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: koroonaviirus ei kao mitte kuhugi, pandeemia kestab ilmselt mitu aastat (1)

Johanna-Kadri Kuusk, 8. mai 2020 11:54
Martin KadaiFoto: Teet Malsroos
Eriolukorra pressikonverentsil olid reedel kohal terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Viljar Lubi ning politsei- ja piirivalveameti Põhja prefekt Kristian Jaani.

 

Terviseamet: koroonaviiruse pandeemia võib kesta mitu aastat

Samal teemal

Kadai sõnul on haiglaravi vajavate inimeste arv langustrendis. Positiivseteks on osutunud 2,8 protsenti koroonaviiruse testidest.

Mida haiguse leviku osas prognoositakse? „Meie eesmärk ei ole tekitada hirmu, aga on asju, millele peame täna mõtlema. Üks faktidest on see, et kui haigus on laialt levinud, siis on suur eeldus, et see ei haihtu lihtsalt ära. Selle välja juurimine maailmast on pigem ebatõenäoline. Ta levib edasi ja seda, kuidas ta levib, me kindlalt ei tea,“ sõnas ta.

Kadai sõnul arvestavad nad, et koroonaviiruse pandeemia kestab järgmised kaks aastat. Ootuspärane on tema sõnul see, et viirus levib lainetena, mida mõjutavad piirangud ja nende leevendamine. „Kui planeerime valmisolekut, siis arvestame, et ei ole olemas ravi ja vaktsiini. Peame arvesse võtma ka seda, et enamikus populatsioonides ei ole karjaimmuunsust. Arvestame, et me ei tea, kui kaua selle haiguse suhtes immuunsus püsib. Kokkuvõtteks saan öelda, et terviseameti eesmärk ei ole seada piiranguid, proovime neid määrata nii vähe, kui võimalik, ja nii palju, kui vaja,“ sõnas ta.

Kadai kommenteeris ka Kuressaare haigla töötajate pöördumist haigla ravijuhi Edward Laane vastu. „Terviseamet ei saa praegu kindlat seisukohta võtta. Kuressaare haigla olukord oli väga keeruline ja sarnaseid üksikuid pöördumisi on meile tulnud. Oleme käinud kohapeal konsulteerimas. Veel kord, me ei taha siin kindlat seisukohta võtta, ootame ära nõukogu seisukoha ja haigekassa auditi,“ sõnas ta.

Majandusministeerium: majandus saab suure põntsu

Lubi sõnul võib tänavu Eesti majandus kukkuda ligi 7 protsenti. See kõik sõltub tema sõnul sellest, mis toimub meditsiinivaldkonnas. „Põnts on igatahes suur,“ tõdes Lubi.

Samas tõi Lubi positiivsena välja selle, et Eesti ettevõtjad paistavad vastu pidavat. „Mis puudutab töötajaid ja inimeste tööl hoidmist, siis oli valitsuses eile arutelus kaks olulist tööandjat. Põlevkivisektor, kus valitsus otsustas teha täiendavaid leevendusi. Teine on Tallink. Siin ei ole veel otsust tehtud, sest valitsus ei jõudnud eile seda arutada,“ sõnas ta.

Lubi tõi positiivsena välja selle, et inimesed on saanud hakata liikuma. Sellel on tema sõnul majandusele suur mõju. Lubi avaldas lootust, et varsti on olukord sealmaal, et saaks julgustada inimesi Eesti-siseselt reisima.

Politsei: kogunemistega on rohkem joomist ja kaklusi

Jaani sõnul on ilusad ilmad pannud inimesi rohkem liikuma. Selles osas on politsei saanud rohkem väljakutseid. Seda mitte kogunemiste tõttu, vaid pigem tavapärasemate probleemide pärast nagu joobes inimesed, kaklused, lähisuhtevägivald ja muu seesugune. „Fakt on see, et viirus on olemas, ja ma jätkuvalt kutsun inimesi mitte kogunema. See on hea viis mitte nakatuda. Kui keegi näeb avalikke kogunemisi, siis palun sellest meile teada anda,“ sõnas ta.

Politsei kontrollib jätkuvalt inimesi, kes peaksid karantiinis olema. Kogu eriolukorra jooksul on Jaani sõnul teinud politsei ligi 2000 kõnet ja umbes 1000 kodukülastust ning on selle kaudu avastanud ka sadakond rikkumist.

Ilusad ilmad on tänavatele toonud ka palju jalgrattureid. See on tõstnud liikluses viga saanute hulga kahekordseks. „Nad võivad kukkuda, aga on ka jalgratturite omavahelisi kokkupõrkeid, põrkeid jalakäijatega ja ka autodega. Oleme palun tähelepanelikud,“ sõnas ta.

Samal teemal

08.05.2020
ÕHTULEHE SUUR DOKK | Kuidas mõjutab koroonaviirus Eestit ja meie inimesi?
08.05.2020
Suurpered otsivad kriisimõjudele leevendust: „Ajad on rasked. Kauaks sul neid sääste nelja lapsega ikka jagub.“