Eesti uudised

VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: plahvatuslikult kasvanud sissekirjutused sunnivad valitsust saartele liikumise leevendusi üle vaatama (1)

Johanna-Kadri Kuusk, 7. mai 2020 11:56
Peaminister Jüri RatasFoto: Martin Ahven
Igapäevasel asutusteülesel pressikonverentsil osalevad neljapäeval peaminister Jüri Ratase kõrval maaeluminister Arvo Aller ja välisminister Urmas Reinsalu. Teemadeks valitsuse neljapäevase istungi päevakorrapunktid.

 

Samal teemal

Ratas: peame saarte liikumispiirangud üle vaatama

Peaminister ütles alustuseks, et madal nakatumisprotsent näitab, et piirangud on olnud õigustatud. „Mul on väga suur palve. Loomulikult oleme eriolukorrast väljumas, aga me ei saa selle viirusega üleolevalt käituda ja tunnetada, et nüüd on kõik ja kriis on möödas. See viirus on salakaval. On öeldud, et ta võib tulla tagasi. Peame siiski vältima lähikontakte nii palju kui võimalik,“ sõnas ta.

Ratas tõi välja saartevahelise liikluse leevendused. „Ma näen, et sissekirjutus saartele on märkimisväärselt kasvanud ja loomulikult..ma mõistan, et inimesed soovivad minna oma kinnistutele ja suvilatesse,“ sõnas ta. Ta lisas, et miski sissekirjutuste kasvu ei takista. Ratase sõnul tuli talle meelde sellega kriisi algus, kus kaubanduskeskuste sulgemise eel tulid suured allahindlused. „Kallid inimesed, need reeglid ei ole selleks, et neile juriidiliselt korrektseid kõrvalepõikeid leida. Piirangud on teie kaitsmiseks. Peame saari puudutavad piirangud üle vaatama. See ei ole mõeldav, et saartevahelist liiklust kontrolliv politsei muutuks naljanumbriks,“ sõnas ta.

Ratase sõnul vaatab valitsus neljapäeval üle sportimise ja võistluste korraldamise võimalused. 

„Kevadtorm näitab, et kaitseväe loogika oma inimesi karantiinis hoida toimis. See oli kaitseväelastele küpsuseksam. Käisin seal kohal ning see kliima ja meeleolu oli sealt kõrgel tasemel,“ rääkis peaminister.

Ratas rääkis, et Euroopa Liit on maailmas võtnud väga tugeva initsiatiivi. Näiteks ELi algatatud raha kogumine koroonaviiruse vaktsiini välja töötamiseks.

„Sellel pühapäeval on armas päev. Tunnustame oma emasid, vaaremasid. Palun ka selles kinni pidada distantsireeglitest,“ sõnas Ratas lõpetuseks.

Reinsalu: suhtleme Soomega tihedalt

Välisminister sõnas, et Soome vaheline pendelränne peaks taastuma 14. mail. „Eile oli Eesti ja Soome valitsuse vahel koos töögrupp, et arutada usaldusmeetmeid. Küsimus on laevades. Kuna need on suured, siis toimub seal liikumine ja on küsimus, kuidas see ohutult teostada. On oodata suuremat liikumist, kuna keeld on mõnda aega kestnud,“ sõnas ta.

Reinsalu avaldas lootust, et kui Eesti loob Läti ja Leeduga ühise liikumispiirkonna, siis ühineb sellega ka varsti Soome ja vahest ka Poola. Ministri sõnul selgub see alles mitme nädala jooksul. 

„Lisaks töörändele on Soome teatanud, et saab toimuda ka ränne eritingimustel,“ sõnas Reinsalu ja lisas, et sinna alla käivad näiteks reisid seoses humanitaarabiga ja muud.

Balti riikide suhtluses on kolme riigi suhtluses informatsiooni põhimõte ehk suhtlus peab olema tihe. „Mul on homme hommikul kohtumine Balti riikide välisministritega, et arutada tehnilisi küsimusi. Suhtleme ka sotsiaalministritega. See on keerukas ja on suur hulk nüansse, mis on tarvis paika panna,“ seletas ta. Reinsalu sõnul on Balti riikige grupp esimene Euroopas, kus toimib usaldus ja kus arutatakse riikide vaheliste piiride avamist. 

Samal teemal

06.04.2020
VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: vaata, kus on mask soovitatav, kus kohustuslik
29.03.2020
VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: väljas sportides võivad hingeldades viirusepiisad kaugele kanduda
28.03.2020
VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: valitsus soovib saarte liikumispiirangud kaotada maikuu jooksul
27.03.2020
VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: riik annab kultuuri ja spordi päästmiseks 25 miljonit eurot, suuri toetusi saavad teisedki