Juhtkiri

Juhtkiri | Eesti Pank hoiatas kommertspanku 

Ohtuleht.ee, 6. mai 2020 19:17
On kiiduväärt, et Eesti Pank tuleb kriisi ajal välja selge sõnumiga, et kommertspankade kogutud puhvrid aitavad neil suurenevate laenukahjudega hakkama saada. Kui mõni neist pankadest kas omaenese tarkusest või meretaguste omanike sunnil ka sisimas otsis võimalusi laenukahjusid vältida vastutust kogu mahus laenuvõtja kraesse lükata püüdes, siis pärast keskpanga avalikku meeldetuletust oleks neil seda juba väga raske teha.

Liialt värskelt on kõigil veel meeles Eesti pankade tegevus masu ajal, kui pangad ettevõtete ja kinnisvara jõulise ülevõtmisega suurendasid üleüldise häda taustal oma jõukust. Paljudele peredele tähendas see kodust ilma jäämist, kusjuures laenujääki tuli pangale maksta ka pärast kuuse alla kolimist. Õnneks on ajad muutunud ning pankadel on vanu trikke korrata üha raskem. Eriti pärast seda, kui massiivse rahapesuga on oluliselt kahjustatud ka Eesti riigi mainet ning pangad pole selle eest veel vastutust kandnud.

Nii ongi viirusepandeemiaga kaasnev majanduskriis pankade jaoks üks võimalus end ühiskonna silmis veidi rehabiliteerida. Maksepuhkuse võimaldamine ilma sinna punutud konksudeta on oluline näitaja – et hättasattunud laenuvõtjat ei karistataks kõrgemate intresside, leppetrahvide või tagatise käest võtmisega. Peamine, et need lubadused ka  päriselt peaks, kui inimesed või ettevõtted panga poole pöörduma on sunnitud.

Muretsemine pole sugugi asjatu, sest keegi ei tea, milline on olukord majanduses ja tööturul mõne kuu pärast, kui riigi poolt töötukassa kaudu pakutav palgaleevendus läbi saab. Hirm eluaseme kaotamise ees on inimestel mõistagi suurim. Autoliisingust võiks kergemini loobuda, aga kui tegu on maapiirkonnas ainsa liikumis- ja töölkäimise vahendiga? Kuid eluliselt oluline on ka väiksemate kuludega toimetulek, sest ka töötuks jäädes tahavad maksmist kommunaalarved, vesi, elekter ja internetki, et lapsed saaksid e-koolis õppida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee