EHITATUD KOOLIKS: Salme tänava koolihoone valmis 1938. aastal ja tellijaks oli Tartu Kommertsgümnaasium.Foto: Aldo Luud
Eesti uudised
6. mai 2020 15:47

Tartu ajalooline koolimaja jääb endiselt hariduse teenistusse

Ülikoolist progümnaasiumiks: Tartu linn ostis Karlova koolile teise maja

„Salme tänava majja lähevad Karlova kooli 7., 8. ja 9. klass ehk progümnaasiumi aste nagu meie seda nimetame. Karlova koolil on ruumi vähe ning nende praegune Lina tänava maja ootab samuti korrastamist,“ ütleb Tartu abilinnapea Gea Kangilaski äsja sõlmitud lepingu kohta, mille järgi Tartu linn ostab Tartu Ülikoolilt praeguse haridusteaduskonna maja.

Linn maksab maja eest Tartu Ülikoolile 630.000 eurot, kuid ostusumma tasutakse alles kahe aasta pärast, sest varemalt ei ole linnal võimalik sellist summat eelarvest võtta. Ülikooli haridusteaduskond jätkab Salme tänaval veel järgmisel õppeaastal, kuid see sõltub omakorda Jakobi 5 õppehoone remondist, seal töötasid kehakultuuri erialad.

„Projekteerimisega saame alustada juba sügisel, sellega tuli ülikool meile vastu,“ sõnab Kangilaski. „Maja on omal ajal koolimajaks ehitatud, nii et väga suuri ümberehitusi ei tule seal teha.“

Eeldatavalt kulub hoone korrastamiseks umbes miljon ja Karlova kooli õpilased alustavad õpinguid seal 2022. aasta sügisel. Karlova koolis õpib praegu ligi 700 õpilast ning õppetöö leiab aset kahe vahetuses, uus maja annab võimaluse avada tulevikus koolis enam klassikomplekte.

„See võib tähendada seda, et mõned õpetajad peavad hakkama läbi Karlova pargi ühest majast teise liikuma,“ ütleb Kangilaski. „Aga see on ikkagi kooli enda korraldada, kuidas ta koostab tunniplaani.“

„Projekteerimisel ja ümberehitusel arvestatakse kindlasti Karlova koorikooli vajadustega,“ sõnab Kangilaski ja lisab, et kindlasti jääb alles Salme tänava koolihoone suurepärase akustikaga saal. „Koorikool on Karlova üks kaubamärke ja uued ruumid annavad neile paremad võimalused.“

Kavas on Karlova koolile poiste tööõpetuse klassi rajamine, mida koolil seni polnud, korda saab ka Salme tänava maja ja Pallase kunstikooli vahele jääv spordiplats. Teine maja annab võimaluse koolitööga manööverdada, et vanas Lina tänava koolimajas teha uuendustöid ka õppetöö ajal.

Aadressil Salme 1a asuv ajalooline koolihoone valmis 1938. aastal Tartu kommertsgümnaasiumi majana. Pärast teise ilmasõja lõppu anti hoone koos naabruses asuvate Karlova mõisa hoonetega Tartu Õpetajate Instituudi käsutusse, mis edaspidi kandis nimesid Tartu Pedagoogiline Kool ja Tartu Õpetajate Seminar, viimane liideti 2001. aastal Tartu ülikooli haridusteaduskonnaga.