Keskpäevane pressikonverentsFoto: Youtube/ValitsuseUudised
Johanna-Kadri Kuusk 6. mai 2020 11:59
Eriolukorra asutusteülesel pressikonverentsil olid kolmapäeval kohal terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai, majandus- ja taristuminister Taavi Aas ning kultuuriministeeriumi kantsler Tarvi Sits. Teemad on hetkeolukord ja piirangute leevendamine eri valdkondades. 

 

Terviseamet: peame praegu olema veel ettevaatlikud

Kadai teatas, et haiglaravi vajavate inimeste arv on langustrendis. Kõikidest tehtud koroonatestidest on 2,9 protsenti olnud positiivsed. Kadai sõnul saab öelda, et Eestis on olukord kontrolli all ja ka Euroopas on olukord rahulikum. „Paremini on läinud nendel riikidel, mis on viiruse varakult avastanud. Samuti on oluline see, kuidas inimesed viiruse tõkestamise reeglitest kinni peavad, ja Eesti inimesed on siin olnud tublid,“ rääkis ta.

Kadai sõnul peab rõhutama, et hoolimata nakatumiste vähenemisest peab praegu olema veel ettevaatlik. Samuti peab olema valmis selleks, et haigus võib levida lainetena. 

„On hea meel, et inimesed käivad palju looduses, aga tuletame ka meelde, et ka puugid on aktiivsed. Meil on tänavu juba mitu puukentsefaliidi ja puukborrelioosi juhtumit,“ hoiatas ta.

Majandusministeerium: maski kandmine ei ole häbiasi

Minister Taavi Aas avaldas heameelt selle üle, et kõik on üheskoos piirangutest kinni pidanud. See on lubanud valitsusel piiranguid leevendada. „See on hea uudis, sest paljud ei ole saanud juba pikalt tööl käia, kuna nende töökohad on suletud. See on ühiskondlikult oluline, et nad saaksid tööle tagasi minna. Nagu me teame, siis haigus ei ole kuhugi kadunud, ja keegi ei tea, millal ta võiks lõplikult taanduda. See, et me avame kaubanduskeskused, tähendab seda, et nii keskused, seal olevad kauplused kui ka külastajad peavad piirangutest kinni pidama. Keegi meist ei taha, et me peaksime piiranguid taastama,“ seletas ta. Aas lisas, et valitsus soovitab nii kauplustes kui ka ühistranspordis kasutada näokatteid. Ta lisas, et maski kandmine ei ole häbiasi.

Kultuuriministeerium: leevendame korda muuseumites ja raamatukogudes

Ka Sitsi sõnul on kõik piirangute järgimisel tublid olnud. 

„Muuseumid ja näitusteasutused on väga eripalgelised ja huvitavad. Juba paar nädalat tagasi oleme valmistanud juhendi muuseumitele, kuidas kinni pidada piirangutest. Näituseruumide suuruse piirangud, gruppide suuruse piirangud. samuti puutetundlike korduvkasutatud pindade puhastamine ja töötajate kaitsmine. Eesti inimesed on mõistlikud ja suudavad neist kinni pidada,“ seletas Sits.

Sits rääkis, et koostöös kultuuriministeeriumiga on ühe leevendusena antud tippsportlastele võimalus ka siseruumides treenida. Raamatukogude poolelt on 15. maist alates lubatud avada ka lugemissaale ja kasutada raamatukogude arvuteid. „Erinevus on see, et raamatukogus peab siseruumides kasutama kaitsemaski ja võimalusel ka kindaid,“ lisas ta.

„Kultuuri- ja spordivaldkonna abipakett 25 miljoni euroga on ministeeriumi kodulehel olemas ja selleks saab ka avaldusi esitada,“ ütles ta lõpetuseks.