PressikonverentsFoto: Youtube/TallinnaLinnakantselei
Johanna-Kadri Kuusk 6. mai 2020 10:01
Tallinna linnavalitsuse pressikonverentsil olid kolmapäeval teemadeks eriolukorrast väljumise kava pealinnas ja koroonaviiruse leviku vältimine. Pressikonverentsil osalesid linnapea Mihhail Kõlvart, Põhja prefekt Kristian Jaani ja terviseameti Põhja regiooni juht Ester Öpik. 

 

Kõlvart: peame hoidma konservatiivset joont

Kõlvart teatas, et Tallinna lähenemine peab olema teistest omavalitsustest konservatiivsem, kuna see on kõige suurem omavalitsus, millel on kõige suurem rahvastikutihedus ja ka kõige suurem külastajate arv. Lisaks ka suur transiidikoormus. „See, et Tallinna liiklusest moodustavad 30 protsenti teiste omavalitsuste sõidukid, on märk sellest, kui palju siin külalisi on,“ sõnas ta.

Kõlvarti sõnul hakatakse eriolukorrast väljuma etappide kaupa ja alustatakse järgmisest nädalast ehk esimese ploki algus on 11. mai. „Eelkõige on juttu nendest objektidest, mis annavad erinevaid võimalusi aktiivsuseks välistingimustes. Arvan, et tänaseks on suurim ootus seotud mängu- ja spordiväljakutega, ja neid hakkame esmaspäevast avama,“ rääkis meer ja lisas, et kõiki väljakuid ei avata korraga, vaid tehakse kõike järk-järgult.

Sotsiaalasutustest rääkides teeb esimeste seas uksed lahti Tallinna vaimse tervise keskus. Seda siiski ohutusnõudeid järgides ja isikukaitsevahendeid kasutades.

Esmaspäevast alates saab viia kontaktivabalt ka raamatukogudesse raamatuid tagasi ja samuti avatakse botaanikaaed.

Teine etapp algab 18. mail. Siis avatakse ka neid asutusi, mille tegevus toimub siseruumides, ja nende seas hakkavad esimesena tegutsema haridusasutused. Kõlvarti sõnul on koolidega kokku lepitud, et kaugõpe kestab kooliaasta lõpuni. Küll aga tehakse teises etapis erand üks ühele õpetamisele ja kuni 5 inimesega gruppidesse kokku tulemisele.

Teises etapis avab Tallinn ka muuseumid, loomaaia välialad ja raamatukogud. Sotsiaalvaldkonnas avavad uksed perekeskus, sotsiaaltöö keskus ja samuti hakkab uusi kliente vastu võtma Iru hooldekodu.

Alates 1. juunist ehk kolmandas etapis lubab Tallinn loomaaial avada ka siseruumid. Samuti taastatakse ühendus Aegna saarega. Avatakse avalikud rannad, tingimusel, et seal peetakse kinni 2 + 2 reeglist. „Meil puudub praegu selge kujutus, kuidas seda rannas tagada, aga meil on kuu aega jälgida olukorda ja selle põhjal otsustada,“ lisas Kõlvart. Kolmandas etapis avavad uksed ka eakate päevakeskused.

Mis saab suvelaagritest ja õpilasmalevatest? Kõlvarti sõnul ei saa Tallinna poole pealt midagi kindlat planeerida, enne kui valitsus pole otsustanud, millistel tingimustel neid korraldada.

Kõlvart avaldas lootust, et konservatiivse väljumiskavaga pole tarvis piirangute määramise juurde tagasi minna. Ta märkis, et paljudes riikides on olnud ka teine koroonaviiruse laine. „Hoolimata sellest, kas meil on praegu selleks reaalne oht või mitte, siis peame selleks ikkagi valmis olema. Me peame rääkima sellest ja mitte ainult rääkima vaid ka tegutsema. See võib olla väga pessimistlik hoiak, aga parem olla valmis. Kahjuks see, mis maailmas toimub, näitab, et peab valmis olema. Sellepärast liigume etapiviisiliselt ja ma arvan, et seda ei peaks tegema ainult Tallinnas, vaid terves riigis,“ ütles Kõlvart lõpetuseks. Ta lisas, et praegune piirangute leevendamise plaan ei anna võimalust tulevikus analüüsida, mis täpsemalt viiruse levikut soodustab.

Terviseamet: palun haigetel kodus püsida

Öpik sõnas, et ta soovib praeguses olukorras olla ettevaatlik, kuid siiski optimistlik. „Meil on olnud ainult üks päev, mis on olnud nakatumistest puhas. See on suurepärane, aga see tähendab ka seda, et meil ei ole nakatumisahel kontrolli alla saadud. Meil tuleb iga päev nakatumisi juurde,“ seletas ta.

Öpiku sõnul on viimase nädala jooksul langenud Tallinnas nakatunute ja nende lähikontaktsete arv. Kui nädal tagasi oli neid 300 ringis, siis nüüdseks on see poole väiksem. „See näitab, et ka ühel nädalal on väga suur tähendus. Kui me vaatame väljumiskava, siis iga nädal, kus me suudame piirangutest kinni pidada ja viirust kontrolli all hoida, on võit. Kui me suudame ilusast ilmast hoolimata koos pingutada, siis ma usun, et näeme ka Tallinnas aina rohkem päevi, kus nakatunuid juurde ei tule,“ sõnas ta.

Öpik teatas, et ka nakatumiste vähenedes peab hoidma hügieenireeglitest kinni. Samuti palub ta kõigil haigena koju jääda. „Jagaksin siin üht värsket juhtumit, kus üks nakatunud inimene siiski läks tööle. See leidis aset nii, et 6. aprillil diagnoositi Covid-19 ühe ettevõtte töötajal, kes oli haigena ka tööl käinud. Juba järgmisel päeval said sama diagnoosi ka ettevõtte juht ja kolleeg. Piisas sellest, kui nad tulid kõik korraga tööle ja toimus nakatumine. Pärast andis veel väga mitu inimest positiivse koroonadiagnoosi. Algse nakatunu abikaasa sai samuti viiruse ja kahjuks ka tema kõrgemas eas ema, kes tuli hospitaliseerida. Samuti nakatusid mitme nakatunud kolleegi abikaasad ja elukaaslased. Samuti sai nakkuse samas hoones töötava teise ettevõtte töötaja. Seda kõike vaid loetud päevade jooksul,“ jutustas Öpik rõhutamaks, kui kiiresti viirus levib, ja lisas, et selliseid kobaraid on Eestis hulgaliselt.

Politsei: väheneb valmidus piirangutest kinni pidada

Jaani sõnul on politsei kogu aeg teinud tööd selle nimel, et kõik tunneksid end turvaliselt. Ta lisas, et väga paljud inimesed peavad tublisti reeglitest kinni. „Samas kui me vaatame viimast avaliku arvamuse küsitlust, siis inimeste teadlikus reeglitest ja viiruse ohtlikkusest on väga kõrge. Selle kõrval ei ole nii kõrge nendest reeglitest kinni pidamise valmidus ja see on langemistrendis. Samuti ei tohi väheneda sotsiaalse kontrolli trend. Palun sellest teada anda, kui näete, et keegi ei pea eriolukorra piirangutest kinni,“ sõnas ta. Jaani sõnul on need trendid muret tekitavad. Ta rõhutas, et reeglid ei ole selleks, et kedagi kiusata, vaid kõikide heaolu ja tervise tagamiseks.

Jaani sõnul pole politsei käitumine mingil moel muutunud. „Näeme küll inimesi rohkem väljas, kuid meie nõuded on ikka samad. Näha on ka seda, et inimesed hakkavad politseipatrulli nähes reegleid täitma. Oleme pidanud tegelema ka toitlustusasutustega, mis on küll seaduslikult lahti, kuid kus ei ole distantsireeglitest kinni peetud. Näiteks nädalavahetusel tegelesime ühe restoraniga, kus oli korraga umbes 20 inimest külg külje kõrval. Selle restorani suutmatus piirangutest kinni pidada võib põhjustada selle, et meil on juures mitu nakatunut,“ sõnas ta.

Jaani lisas lõpetuseks, et viirus ei kao kuhugi. Sellepärast on keelatud ka igasugused avalikud kogunemised. „Maailmas oli pandeemia alguses üks nakatunud inimene, ja me näeme, milleks see arenes. Ka Tallinnas piisab ühest nakatunud inimesest, et uut lainet alustada. Palun peame kinni määratud reeglitest,“ ütles ta lõpetuseks.