Doktor Arkadi Popov.Foto: Robin Roots
Toimetas Hindrek Pärg 5. mai 2020 23:01
"Esimeses stuudios" oli teisipäeva õhtul külas terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov, kelle arvates pole riik piirangute leevendamisega lootuselt hiljaks jäänud. Ta avaldas ka optimismi, et võib-olla teist lainet ei tule. 

"Ei usu," vastas Popov saatejuht Andres Kuuse küsimusele, kas riik pole piirangute leevendamisega hiljaks jäänud. Meditsiinijuhi sõnul pole viiruse leviku dünaamika ja olukord hoolimata sellest, et inimesed on ise piiranguid hakanud leevendama, halvemaks läinud. "Olukord vaikset paraneb. Dünaamika on selline, aga nädala pärast on teada ka testide tulemused. Samas teiste riikide kogemused näitavad, et tagasilööki me ootama ei peaks," avaldas Popov optimismi. 

Tema sõnul on keeruline inimestele öelda, et nad peaks kodus püsima. "See on keeruline juba paari nädalaga. Praeguseks on inimesed harjunud selle plakatiga, lisaks räägime kõikjal 2 + 2 põhimõttest. Mingid piirangud peavad teatud aja jooksul säilima," nentis Popov, kes avaldas uskumust, et inimesed on piirangutest tüdinenud. 

"Peab aga kasutama kainet mõistust ja omama arusaama, et kui ma ei soovi nakatuda, siis hoian distantsi. Mõistlik distants ongi kaks meetrit. Peab ka mõtlema, kaua olen kontaktis - lähikontakt on 15 minutit või kauem," avaldas Popov.

Talle tundub, et viirus on kontrolli all. "Näeme, et inimesed, kellega kontakteerume, nakatuvad seal, kus on varasemalt nakatunuid olnud - kas perekonnas või töökohas. Mõned saavad viiruse külge veel avalikus kohas, täpsemalt ei tea kust, aga suures osas on kontrollitud kolded ning need jäävad iga päevaga väiksemaks."

Kui Tartu ülikooli teadustöö hinnangul on Eestis praegusel hetkel 1400 koroonaviiruse kandjat, siis Popovi sõnul on neil umbes 170 aktiivset juhtumit. 

Saatejuhi küsimuse peale, kui tõsine on argument , et viiruse leviku vähenemisel mängis rolli kevade saabumine, vastas Popov, et lootust on. "Lootus sureb viimasena. Loodan ka sellele, et saan eriolukorra lõppedes ametist lahti ja koju, aga eks aeg näitab," naeris Popov, lisades hiljem tõsisemaks muutudes: "Teadlased ütlevad, see on kaval viirus. Ka meil on erinevad stsenaariumid laual. Meedikud on vallmis, et viirus ei kao suvega ning EMO osakondadesse peame jätma võimaluse, et ravida Covid-19 patsiente. Kas kogu suve jooksul, eks seda näitab olukord. Kui 14-15 päeva ei tule ühtegi patsienti, siis ilmselt ei ole vaja sellist vajadust."

Popovi hinnangul on terviseamet suurepärane koht töötamiseks väga heade kolleegidega, kust ta on saanud asendamatu kogemuse, ent ta soovib koos eriolukorra lõpuga minna tagasi kohale, kust tuli, ja ravida inimesi edasi. 

Tema hinnangul, on kurb kuulda ja lugeda, et terviseamet tegi kõik valesti. "Ma ei ütle seda sellepärast, et olen praegu terviseameti koosseisus, vaid näen dünaamikat ja tulemusi. See, kuhu oleme jõudnud, et leevendused on juba võimalikud ja kaotame piirangud - arvan, et terviseameti roll selles protsessis on suur. Ma ei väsi kordamast ega kiitmast neid inimesi, kes teevad seda tööd ning planeerisid, kuidas protsess peaks käima." 

Meditsiinijuht avaldas ka lootust, et inimesed peavad kinni soovituslikest käitumisnormidest. "Näeme teatud hirmu selle haiguse vaatamata sellele, et inimesed läksid tänavatele ja liiguvad rohkem. See hirm on olemas ka meedikutel, kes peavad patsiente teenindama. Hirmu peame ületama ja sellele aitab kaasa aeg. On vaja protokolle, mille oleme ka välja töötanud. Maskide kandmise teema on muutunud väga teravaks - soovitan kainet mõistust. Pigem kanda, aga mõelda, millal kanda ja mõelda, millal on oht nakatuda. Kindlalt ei nakatu, kui pole nakatunud inimesega lähikontaktis. Samuti - kui tean, et olen haige, siis ei lähe välja. Peab ka mõtlema, kuidas satub viirus organismi? Kätega, kätehügieeni on oluline. Mask on väga oluline täiendav meede eriti siseruumides ja seal, kus on palju inimesi, aga see pole ainulaadne meede, mis päästab maailma. Maailma päästavad kõik meetmed korraga," rääkis Popov. 

Tema sõnul ei saa lõbustusasutustes tavarežiimile tagasi minna, sest seal tantsikate ja tekib lähikontakt. "Sama lugu alkoholiga - kus inimene kaotab enesekontrolli, tekivad riskid. Nakksuhaigus nõuab väga tugevat enesekontrolli. Ka meedikutena teame seda - kui võtame isikukaitsevahendid ära, kaotame samuti enesekontrolli." 

Saatejuht tõi näiteks kontserdikorraldajad, kes on siiani segaduses. Popovi sõnul ei saa konkreetsemaid kuupäevi välja anda, sest kindlad lubadused võivad maksta inimestele väga palju raha, sest olukord võib muutuda. "Teame, kuidas haigus tuli Eestisse - üks mäng ja meil on väga palju probleeme. Tulevikus võib juhtuda samamoodi - üks üritus ja meil on järjekordne katastroof. Sellepärast peame niivõrd ohtlikult lähenema, sest väga julged sammud võivad maksta väga palju nii riigile kui ka inimestele," rääkis meditsiinijuht, kes toonitas, et inimesed peavad olema valmis kõikvõimalikeks muutusteks. "Nakkus käitub nagu ta käitub. Viirus on ettearvamatu olend." 

Tema sõnul on olemas ka plaanid, aga praeguses olukorras, kus pole teada viiruse täpsemat käitumist ning pole teada, kas soovitud numbrid õnnestub saavutada jäetakse kuupäevad ja plaanid valitsusele, kes saab õigel momendil midagi öelda. 

Popovi sõnul kardetakse loomulikult uusi nakatumis, kui 14. mail hakkavad töömehed Eesti ja Soome vahel liikuma, aga laevafirmadega on räägitud, kes võtavad kasutusele lisameetmeid. 

Mida teha aga Lätiga, kus ei lisandunud päevaga ühtegi nakatumist. Kas avada piir kohe? "Minu seisukoht on see, et Lätis on olukord parem kui Eestis. Kes peab keda kartma, on omaette küsimus, aga siin minu jaoks puudub paanika allikas." 

Popovi hinnangul suletud piiride puhul ei pea viiruse levikut Eestisse Venemaalt kartma ning ta pole jätkuvalt Rootsi lähenemisest vaimustatud. "Seal on surmade arv kõrge. Viirus pääses hooldekodudesse ja seal oli suurem vabadus tagatud kui mujal, aga minu jaoks on kõige määravam see, kui palju inimesi jääb ellu. See on minule kõige olulisem. Meedik on meedik, ma ei saa teistmoodi seda hinnata," ütles regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja. 

Tema hinnangul oli koroonaviirusest tekkinud kriis väga hea ettevalmistus Eesti tervishoiusüsteemile. Ta lisas: "Nägin esimest korda, kui hästi suhtlevad potentsiaalselt tavaelus konkureerivate haiglate juhid. See on suurepärane kogemus ja loodan, et see jätkub tulevikus. Kui see nii jääb, saavutasime midagi enamat." 

Saaremaa kohta ütles Popov, et seal on veel nakkuskoldeid, aga kõik on kontrolli all ning nakatunuid tuleb aina vähem juurde. Potentsiaalsetest ravimitest rääkides jäi meditsiiniijuht diplomaatiliseks ega avaldanud enda arvamust, vaid rääkis sellest, mida on tulemused ja uuringud näidanud. 

"Malaariaravim kiideti heaks ja see on kasutuses igalpool, see on ka ravijuhistes kirjas ja sellega ei olnu ega ole praegu probleeme. Kui seda kasutada õigesti, kui patsient on tõesti selline, kes vajab ravi, võib seda kasutada ja siis tõenäoliselt on sellel ka teatud efekt, aga selle ravimi kohta pole kellelegi kindlust." 

USA ravimiametilt heakskiidu saanud remdisiviiri kohta ütles Popov, et tegu pole võluvitsaga. "Ka selle ravimi efektiivsuse kohta on erinevaid andmeid. Ravimitootja leiab, et on efektiivne ja ütleb, et võib kasutada nende patsientide peal, kes on raskes seisundis, sest võib teha intensiivravis viibimise aja lühemaks. Teised kliinilised uuringud näitavad, et tulemusi need ei muuda - ravitulemused olid sama platseebo kui ka remdisiviiri saanud patsientidel." 

Popovi sõnul oleks loomulikult hea uudis, kui vaktsiin saadakse enne aasta lõppu, aga keegi ei tea, kas see ka tuleb. "SARSiga olid samad lood, aga SARS kadus ja vaktsiini ei tulnud. Selle haigusega võib minna samamoodi, aga kui see õitseb edasi, siis loodame, et vaktsiin tuleb ja päästab maailma."  

Saatejuht tõi välja ka, et Eestis on tehtud 55 000 testi, mille maksumus on üle 2,5 miljoni. Tundub, et polegi kosmiline summa. "Ei ole," ütles Popov, kes ütles, et 8. aprilli strateegia muudatusega, kui hakati testima kõiki, kellel olid sümptomid, on jõutud väga kaugele. "Täna oleme siin, kus oleme - pärast Islandit oleme kas teisel või kolmandal kohal maailmas testimise osakaalus." 

Saate lõpetuseks ütles Popov, et kui peaks tulema teine laine, on kõik paremini valmis. "Saime suure kogemuse. Lisaks teame, mida peab tegema ja mida võib-olla teha teisiti. Lisaks planeerime praegu tulevikku ja arutame, mida vajame veel selleks, et oleksime paremini valmis. Kas kõike õnnestub realiseerida, näitab aeg. Kokkuvõtteks võidame juhul, kui liiguke kõik koos ja mõtleme kaasa ning teeme seda, mida oleme teinud, aga veel paremini." 

Kas teine laine tuleb või ei tule? "Teist lainet võib-olla ei tule," ütles Arkadi Popov saate lõpetuseks.