Maailm

Poola presidendivalimised jäävad tõenäoliselt ära 

Greete Kõrvits, 4. mai 2020 19:22
Posti teel hääletamine kõigile poolakatele ei istu.Foto: EPA/Scanpix
Pühapäevaks planeeritud Poola presidendivalimisi tol päeval sealsete valitsusametnike hinnangul ilmselt ei toimu. Vastuolulist kirja teel hääletamist pole parlament suutnud veel heaks kiita.

Koroonaviiruse leviku tõttu ei saa korraldada traditsioonilisi valimisi hääletuskastide ja sedelitega. Olukord, kus ühte ruumi koguneb palju inimesi ning kõik hoiavad linnukese tegemiseks käes samu pastakaid või vajutavad samu nuppe, on praegusel ajal mõistagi väga ohtlik.

Poola valitsev erakond Õigus ja Õiglus (PiS) pani ette, et presidendivalimised võiksid toimuda kodust kirja teel. Selle teevad keeruliseks kaks asjaolu. Esiteks parempopulistlikku PiSi mitte pooldavate poolakate hirm, et sedasi võib osa ümbrikke „kaduma minna“, üle lugemata jääda jne. Vastuseis on nii poliitiline kui praktiline – kuidas olla kindel, et iga hääl õiglaselt loetud saab?

Teiseks takistuseks on aga ajaline piirang, mis praegu on üsna selge: 10. maiks ei ole võimalik kõike valimistega seonduvat organiseerida. Isegi kui parlamendi alamkoda, mida hoiab enda käes opositsioon, kolmapäeval selle poolt hääletaks (tõenäoliselt aga mitte, opositsioonierakonnad eelistavad valimiste edasilükkamist), jääb aega väheks, et kusagil 30 miljonit valimislipikut rahva kodudesse saata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee