Maailm

KAKS PÄEVA VAIDLUSI: 14. maist saab taas Eesti-Soome vahet tööl käia, Tallink taaselustab piletimüügi (2)

Toimetas Viljar Voog, Hindrek Pärg, 5. mai 2020 15:43
Soome peaminister Sanna Marin.Foto: Antti Aimo-Koivisto / AP / Scanpix
Soome valitsus otsustas pärast kaks päeva väldanud pikki arutelusid, kuidas riik kriisist välja tuuakse. Eriolukord põhjapool Soome lahte jätkub edaspidigi, kuid piiranguid leevendatakse, kinnitas peaminister Sanna Marin.

Marin ütles valitsuse otsuseid kajastanud pressikonverentsil, et riigis jälgitakse hoolega tervishoiusüsteemile langevat koormust ning keskendutakse edaspidi testimisele, et leida üles, isoleerida ja ravida koroonaviirusesse nakatunuid.

Samal teemal

Peaministri sõnul on piirideülene turism jätkuvalt mittesoovitatav.

Siseminister Maria Ohisalo sõnul toimib Soomes veel vähemalt kuu aega piirikontroll. Küll aga lubatakse mai keskpaigast, täpsemalt 14. maist, riigist sisse-välja käia võõrtööjõul, kel on Soomes alaline töökoht.

Teisipäeval teatas laevafirma Tallink, et taaselustab piletimüügi reisijatele Soome suunal. Pileteid saab osta juba tänasest, ühtlasi müüdakse pileteid ka Soomest väljuvatele reisidile. "Muutunud olukorras toob Tallink Grupp Tallinna-Helsingi liinile alates reedest, 15. maist 2020 nädalavahetuste tippväljumisteks tagasi ka ettevõtte teise shuttle laeva Star, mis on aprilli keskpaigast seisnud Helsingi sadamas," lisas ettevõtte pressiteates.

Eesti välisminister Urmas Reinsalu jäi uudist kommenteerides pigem kidakeelseks, sest soomlaste otsus on veel värske ja sellest peaks täpsema pildi saama teisipäeva jooksul.

„Ühtlasi on Soome valitsuse poolt osundatud, et täpsemalt juhised, kuidas käib rahvusvahelise liikluse taastamine, annab Soome siseministeerium,“ rääkis Reinsalu „Siin on oluline tähelepanu juhtida, et vähemalt tänaõhtuse kommentaari põhjal jääb kehtima üldine karantiinipõhimõte.“

Nimelt küsiti naabrite siseministrilt, kas Eestis pere juures käivale ehitajale kehtib Soome naastes kahenädalane karantiinikohustus. "Jätkuvalt kehtib kõigile 14päevane soovituslik karantiin,“ vastas Ohisalo.

„Soovituslik karantiinipõhimõte nagu Soomes on see kehtestatud,“ kinnitas ka Reinsalu. „Võib-olla ka muid tingimusi, mida töörände avamine endas sisaldab. Olen juba palunud meie diplomaatidel võtta õhtul ühendust, et nii palju kui Soome ametiasutustel on informatsiooni, me saaksime ka viivituseta Eesti avalikkusele edasi anda.“

Reinsalu sõnul Eesti pendelrändega Soomes tööl käivatele inimestele omapoolset karantiinikohustust ei määra.

Piiride üldisema avamise plaan on Soomes alles väljatöötamisel ning riigi valitsus peab oluliseks, et vastavaid otsuseid koordineeritakse üle Euroopa Liidu.

1. juunist tõstetakse Soomes avalike kogunemiste piiri seniselt 10 inimeselt 50 peale. Enam kui 500 inimesega üritused on keelatud augustikuuni.

Spordiüritused võivad 1. juunist Soomes jätkuda, kuid nende korraldamiseks tuleb taotleda eriluba.

Koheselt avati raamatute laenutamiseks raamatukogud. Juunist teevad järgemööda ja jupiti uksed lahti muuseumid, teatrid, arhiivid, spordisaalid. Kõikjal tuleb aga järgida 50 inimese limiiti.

Pärastlõunal valitsuse istungilt lahkudes ministrid pikematest usutlusteks seisma ei jäänud. „Piirangute kaotamisel peame käituma mõistlikkult. Tegu on tundlikku teemaga,“ kommenteeris põgusalt välisminister Pekka Haavisto.

Jüri Ratas tänas põhjanaabrite peaminister Marinit koostöö eest. 

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee