Kommentaar

Mart Riikoja | Jüri Ratas, veel ei ole hilja olla riigimees! (15)

Mart Riikoja, kommunikatsiooniekspert, 4. mai 2020, 19:03
Foto: Tiit Tamme
Hea peaminister Jüri Ratas! Olen juba mõnda aega üpriski murelik. Murelik selle pärast, et Teie juhitud valitsus kiirgab aina segasemaid ja kummalisemaid sõnumeid. Ja seda ka nüüd, kui riigis on eriolukord.

Küsimused Ratasele

Kas saab mõistlikuks pidada seda, kui siseminister paneb riigi piiril kõik piiriületajad käsitsi mingeid formulare täitma? Kas saab pidada mõistlikuks seda, kui kriisi kõige raskematel päevadel tegeleb see minister oma alluvate premeerimisega?

Kas saab mõistlikuks pidada seda, kui rahandusminister keeldub sügavas kriisis oleva riigi ametnike palkade kärpimisest? Kas saab mõistlikuks pidada seda, kui haridusminister külvab segadust juttudega koolide avamisest ja eksamikorraldusest ajal, mil tuhanded õpilased, õpetajad ja lapsevanemad vajavad selgeid sõnumeid?

Kas saab mõistlikuks pidada seda, kui riigihalduse minister räägib kaitsemaskide kandmise kohustuse kehtestamisest ajal, kui „maskimaailmas“ valitseb endiselt segadus? Kas saab pidada mõistlikuks seda, kui maaeluminister tahab koolilapsi saata tapi korras põllutöödele aastal, mil nendel samadel kooliõpilastel on kolmandik õppeaastast möödunud ekstreemsetes tingimustes?

Meenub ühe Teie valitsuse kunagise kuulsusetu liikme ainus ajalukku läinud tsitaat, mis võrdles bussi ja riigi juhtimist: „Üks ees juhib ja teised taga oksendavad.“

Hea peaminister Jüri Ratas! Kas saab pidada mõistlikuks seda, kui eriolukorra tingimustes kiirgavad olulisi sõnumeid rahandus- ja siseminister, mitte peaminister?

Kas saab pidada mõistlikuks seda, kui riigikogu esimees – kes kuulub Teiega samasse koalitsiooni – ütleb, et vabal nädalal riigikogu lisaeelarvet arutama ei hakka?

Hea peaminister Jüri Ratas! Te olete mu küsimustele ju tegelikult mitmel puhul juba vastanud. Meenutan siinkohal neid vastuseid.

Ratase vastused

Olete öelnud, et tegemist on koalitsioonivalitsusega ja iga koalitsiooniliige otsustab ise, kes on nende ametimehed ja Teie sellesse sekkuda ei saa. Olen sellega nõus! Ainult üks pisiasi: koalitsiooni liikmed nimetavad oma ministrid, ent Teie ei ole ju minister. Teie ametinimi on peaminister!

Olete öelnud, et valitsuse on moodustanud erakonnad, kes on selleks saanud rahvalt mandaadi. Olen sellega nõus. Ent meenutan 2019. aasta riigikogu valimiste tulemusi. Reformierakond: 28,9%, Keskerakond: 23,1%, EKRE: 17,8%, Isamaa: 11,4% ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond: 9,8%. Niisiis on koalitsioonierakondadel 52,3% ja opositsioonierakondadel 38,7% valimas käinud inimeste toetus.

Jah, kuigi koalitsiooni moodustanud erakondi on toetanud kokku mõnevõrra enam valijaid kui opositsioonierakondi, ei tähenda see, et opositsioonierakondadel mandaat puuduks. Ka nemad esindavad märkimisväärset osa Eesti inimestest ja nende häält peab kuulama!

Hea peaminister Jüri Ratas! Mul on piinlik kuulata ja lugeda, kui lugupidamatult suhtub osa koalitsioonipoliitikuid oma rahvasse. Madal ja labane kõnepruuk, enesele suurustlevate tiitlite omistamine, lisaks maailmavaatelistele argumentidele ka isiklikud solvangud nii oma konkurentide kui – oh üllatust – ka oma koalitsioonikaaslaste aadressil – see ei ole poliitilise ja parlamentaarse konkurentsipilotaaži kõrgem klass. Omaette peatüki sellest retoorikast moodustavad ühe Teie kabineti liikme marksismi-leninismi klassikute tsitaadid. 21. sajandil võiks ju tsiteeritavate palett mõnevõrra avaram olla.

Ratase maine

Hea peaminister Jüri Ratas! Ma ei muretse Teie kui kodanik Jüri Ratase maine pärast. Mul ei ole Teist kui inimesest kahju. Selles suhtes olen ma üsna ükskõikne.

Mulle tundub hoopis, et meie poliitiliste otsustajate seas on kadunud au- ja häbitunne. Aina vähem tunnen, et tahaksin ühe või teise ministri või parlamendiliikme kohta öelda riigimees.

Ma tajun, kuidas võim aina enam kaugeneb oma rahvast, võõrandub. Ja see, hea peaminister Jüri Ratas, on väga ohtlik tendents.

Ka minu usaldus meie riigijuhtide vastu – hea peaminister Jüri Ratas – on hakanud mõranema. Ei, mitte täna. Ja kõiki „surmapatte“ ei tahaks ma ka vaid teie õlule panna. Ent praegune kriis näitab üsna selgelt seda, kuidas vajab rahvas kaasavat, avatud ja tarka juhtimist. Mitte kaikamehi, vaid riigimehi.

Hea Jüri Ratas. Veel ei ole hilja olla peaminister, olla riigimees. Veel ei ole hilja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee