Maailm

LÕBUS, ENT HOIATAV: tantsivad Ghana kirstukandjad said koroonakriisi taustal internetisensatsiooniks (1)

Toimetas Aare Kartau, 4. mai 2020 16:21
Kirstukandjad loodavad, et saavad pärast pandeemiat isiklikult ka teistele oma tantsu õpetada.Foto: YouTube'i kuvatõmmis
Internetis on viimaste kuude jooksul kulutulena levinud videoklipp Ghana kirstukandjatest, kes viivad läbi lõbusat matusetseremooniat. Tantsivad mehed, kes stiilselt lahkunut kannavad, sümboliseerivad koroonaviiruse pandeemia ajal surma läbi musta huumori prisma – vihjates samal ajal ka sellele, et reeglite rikkumisel võivad olla karmid tagajärjed.

Nana Otafrija matuseteenust ehk Tantsivaid Kirstukandjaid juhib Lõuna-Ghanas elav Benjamin Aidoo, kes asutas grupi algselt täiesti tavaliste kirstukandjatena. Mõne aja pärast tuli tal idee lisada traditsioonilisse ettevõtmisesse veidi koreograafilisi elemente. Ääretult oluline oli meeskonna tabav riietus, millesse Aidoo kopsaka summa investeeris.

Kirstuga tantsimine matuse ajal tõi ettevõttele lisatasu ja lahkunute lähedastele kurba päeva veidigi rõõmu. Perekonnad olid valmis meelsasti Aidoo firmale maksma, et nood lahkunud stiilselt viimsele teekonnale saadaksid. „Me küsime klientidelt, kas nad soovivad pühalikku või veidi värvikamat etteastet. Me teeme nii, nagu nad soovivad,“ rääkis Aidoo BBC-le.

Ghana kirstukandjad mõjuvad ka hoiatavalt. Reklaamtahvel Brasiilias: „Püsi kodus. Või tantsi koos meiega“. Foto: Zuma Press/Scanpix

Esmakordselt jõudis ghanalaste etteaste suurema avalikkuse ette 2017. aastal, kui BBC neist videoloo tegi. Tol hetkel oli lahkunud Pramprami linna elaniku Elizabeth Annani ema, kes oli Aidoo kirstukandjate teenuse tellinud. „Ma otsustasin, et annan emale tantsulise reisi Looja juurde,“ sõnas tantsijate tööga rahule jäänud Annan. Ghana matused on väga olulised sotsiaalsed üritused ning Aidoo trupp aitab neid meeleolukamaks muuta.

2020. aasta kevadel said kirstukandjad ülemaailmselt kuulsaks, kui nende tantsu musta huumoriga vürtsitatud meemides kasutama hakati. Tavaliselt kujutatakse neid videotes, kus inimesed erinevaid (sageli tervistkahjustavaid) äpardusi korda saadavad. Pärast õnnetust kujutatakse kuut Ghana kirstukandjat tantsimas, mille taustal kõlab Hollandi muusikaduo remiks Vene muusiku Tony Igy palast „Astronomia“. Seda meemi kasutatakse tihti seoses Covid-19 pandeemiaga.

„See video on mind palju aidanud. Ma olen saanud juurde isikupära. Inimesed tahavad minuga kohtuda ja intervjuusid korraldada,“ sõnas Benjamin Aidoo, kelle sõnul on Covid-19 pandeemiast tingitud karantiini ajal trupi äri seisma jäänud. Samas on ta kindel, et kui kriis läbi saab, reisivad nad koos kirstukandjatega välisriikidesse, et õpetada ka teistele soovijatele oma tantsu. „Nad õpivad, kuidas me surnutele austust avaldame,“ mainis optimistlik Aidoo.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee