Juhtkiri

Juhtkiri | Rohkem selgust suveürituste kalendrisse 

ohtuleht.ee, 3. mai 2020 18:26
Valitsuse kommunikatsioon eriolukorrast väljumise meetmete asjus on tihti meenutanud olukorda, kus ministrid testivad enne konkreetsete juhtnööride andmist justkui avalikkuse reaktsiooni.

Nii tuli riigihaldusministrile Jaak Aabile, kes pani ette maskikandmise kohustuslikuks muutmist kõigis suletud avalikes ruumides, mitmelt poolt meelde tuletada, et maskid pole (näiteks hinna tõttu) kättesaadavad sugugi kõigile Eesti elanikele, kuniks eriolukorra juhi rollis peaminister teatas, et maskide kandmine võiks saada sotsiaalseks normiks, mitte aga kohustuseks. Eriolukorra lõpetamise kuupäeva kohta said avalikult sõna sekka öelda aga kõik valitsuserakondade juhid, enne kui valitsus leppis kokku, et 17. mai jääb (arvatavasti) viimaseks päevaks, kui Eestis kehtib eriolukord.

Siia ritta võib paigutada ka esmaspäevasel pressikonverentsil kultuuriminister Tõnis Lukase suust kõlanud mõtte, et massiüritused – suured, paljude osavõtjate ja publikuga üritused – jäävad sel suvel ära. Õigemini oli aga valitsus heaks kiitnud otsuse, et mais ja juunis ei toimu avalikke üritusi – ei mingeid koolilõpuaktuseid ega avalikke jaanitulesid! –, ning 31. augustini ei toimu Eestis ka suurüritusi. Ja väga oluline – suurürituse definitsioon, sh külastajate arv, selgub eeldatavasti alles pärast eriolukorra lõppu. Segaduse klaarimise raskus jäi aga piletimüügikeskkondade kanda, kes pidid kontsertidele-etendustele pileti ostnutele selgitama, et pileteid ei saa tagasi osta, kuniks pole teada, kas konkreetsed üritused üldse ära jäävadki. Kas piiri saab tõmmata 100, 500, 5000 või hoopis 1000 külastaja juurest, nagu pakub kultuuriminister, sõltuvat haiguspuhangu edasisest intensiivsusest. Liiga pikalt teadmatusse jäetud korraldajad võivad aga otsustada ürituse ärajätmise või edasilükkamise kasuks, isegi kui hiljem võiks selguda, et valitsuse poolt saanuks rohelise tule.

Seniks, kuni valitsusliikmed alles plaani peavad, võib aga nii mõnegi suurürituse saatuse otsustada hoopis küllalt iseseisva otsustajana tuntud Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes uuel nädalal esitleb pealinna kriisist väljumise strateegiat.