Maailm

VAATA JÄRELE | Algab Eesti eesistumine ÜRO julgeolekunõukogus, suursaadik Sven Jürgenson andis pressikonverentsi (1)

Ohtuleht.ee, 1. mai 2020 19:55
Sven Jürgenson, Eesti alaline esindaja ÜRO juuresFoto: Kuvatõmmis pressikonverentsist
Täna, 1. mail algab Eesti eesistumine ÜRO julgeolekunõukogus. Selle puhul heisati täna hommikul Eesti ja ÜRO lipud välisministeeriumi ees.  Eesti alaline esindaja ÜRO juures suursaadik Sven Jürgenson tutvustas video teel toimuval pressikonverentsil ka maailma avalikkusele Julgeolekunõukogu maikuist tööprogrammi ja Eesti prioriteete. 

Samal teemal

Eesti kavatseb pöörata erilist rõhku COVID-19 pandeemia ja julgeolekukeskkonna seostele, küberturvalisusele, rahvusvahelise õiguse aluspõhimõtetele, sealhulgas tsiviilisikute kaitsele, ja Julgeolekunõukogu läbipaistvamaks muutmisele kriisi ajal.

„Julgeolekunõukogu jätkab tööd ka koroonakriisi ajal. Kui asusime jaanuaris tööle Julgeolekunõukogu valitud liikmena, ei osanud keegi ette näha, et mõne kuu pärast pistab maailm rinda ühe suurima kriisiga pärast Teist maailmasõda. Seda suurem on vastutus olla praegusel ajal ÜRO Julgeolekunõukogu eesotsas, aga oleme selleks valmis,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu neljapäeval välisminsteeriumi pressiteate vahendusel. 

Välisministri sõnul mõjutab üleilmne pandeemia rahu ja julgeolekukeskkonda kogu maailmas. Eesistujana seame sihiks, et ka Julgeolekunõukogu keskenduks COVID-19-ga kaasnevatele ohtudele. Pandeemia seljatamiseks on väga oluline toetada ÜRO peasekretäri üleilmse relvarahu üleskutset, tagada rahuvalvemissioonide jätkumine ja humanitaarabi ligipääs konfliktides.

Maikuus möödub ka 75 aastat Teise maailmasõja lõpust Euroopa pinnal ja 8. mail korraldab Eesti selle meenutamiseks kõrgetasemelise arutelu. „Eesti toob sellel tähtpäeval riigid kokku, et mälestada kõiki hukkunuid, arutada sõjajärgse maailmakorralduse õppetunde ja rahvusvahelise õiguse aluspõhimõtteid, eriti relvajõu kasutamise ja sellega ähvardamise keeldu. See on eriti oluline, arvestades et konfliktid Euroopas ei ole kahjuks kadunud,“ sõnas välisminister Reinsalu.

Õhtuleht kirjutas kolmapäeval, et USA loodab meie kui liitlasriigi eesistumist ära kasutada, et õiendada ära vana võlg Iraaniga. Viimase selja taga seisavad aga kasumit haistvad Venemaa ja Hiina. Lähemalt loe SIIT.

Teiste eriürituste seas on istung küberturvalisuse teemal, mille avab peaminister Jüri Ratas, samuti president Kaljulaidi osalusel tsiviilisikute kaitse teemaline arutelu, kus kõneleb ka ÜRO peasekretär António Guterres.

Julgeolekunõukogu kohtub hetkel video teel ja eraldi tähelepanu on Julgeolekunõukogu kriisiaegsetel töömeetoditel. „Meie jaoks on oluline, et ka videokohtumiste kaudu oleks tagatud Julgeolekunõukogu võimalikult tõhus toimimine, et avatud istungid oleks üldsusele ja ÜRO ülejäänud liikmesriikidele võimalikult kättesaadavad,“ selgitas Eesti alaline esindaja ÜRO juures suursaadik Sven Jürgenson.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee