Circle KFoto: Stanislav Moshkov
Toimetas Merilyn Närep 1. mai 2020 09:09
Kütuseaktsiisi alandamine 1. maist võimaldas kütusefirmadel langetada diislikütuse hinda tasemele 0,99 eurot liitri eest. Viimati oli hind Eesti tanklates alla euro rohkem kui neli aastat tagasi, märtsis 2016.

„Inimeste ootus diislikütuse hinna langetamiseks oli suur, seda mõjutas ennekõike toornafta madal maksumus,“ rääkis Olerexi sisseostu- ja logistikajuht Anton Šafrostin. 

Riigikogus aprillikuus vastu võetud lisaeelarve seaduse rakendamisega langeb diislikütuse jaehind aktsiisimaksu ajutise vähendamise tõttu 1. maist 14,5 senti liitri kohta. Diislikütuse aktsiisi alandati 25% 372 eurole 1000 liitri kohta.

„Täitsime lubaduse ja alandasime diislikütuse hinda viivitamatult, kui aktsiisilangetus seda võimaldab,“ ütles Circle K mootorikütuste müügidirektor Raimo Vahtrik. 

Ka Alexela ja Neste tanklaketid langetasid diislikütuse hinda 30. aprillil alla ühe euro liitrist.

Põhjus peitub seadusemuudatuses, millega langetati ka diisli aktsiisimäärasid. Alates 1. maist langeb diislikütuse aktsiisimäär 493 eurolt 372 eurole 1000 liitri kohta, mis eeldatavalt vähendab diislikütuse jaehinda umbes 14 sendi võrra liitrilt, teatas rahandusministeerium reede hommikul saadetud pressiteates. 

Rahandusminister Martin Helme sõnul on diisli aktsiisilangetusel majandusele oluline turgutav mõju. „Loodame, et aktsiisilangetus jõuab nüüd võimalikult kiirelt ja täies mahus ka tanklatesse – see on kütusemüüjatele võimalus näidata, et sõnadest saavad teod ning kütuse hinnad hakkavad langema,“ ütles Helme. 

Ühtlasi väheneb alates 1. maist maagaasi aktsiisimäär 79,14 eurolt 40 eurole 1000 kuupmeetri kohta ja elektrienergia aktsiisimäär 4,47 eurolt ühele eurole megavatt-tunni kohta.