Maailm

ELUS VÕI SURNUD? USA välisministri sõnul pole hiljuti Kim Jong-uni nähtud (1)

Toimetas Aare Kartau, 30. aprill 2020 12:46
Kus on Kim Jong-un? Kas ta on elus või surnud?Foto: EPA/Scanpix
USA välisminister Mike Pompeo teatas, et Ameerika Ühendriikide ametnikud pole Põhja-Korea liidrit Kim Jong-uni näinud, ent jälgivad hoolikalt tema tervise kohta vihjavaid uudiseid, vahendab BBC.

Kolmapäeval kommenteeris Mike Pompeo Kimi tervisega seotud küsimusi. Selgus, et Põhja-Korea juht on ameeriklaste silmapiirilt kadunud. „Me pole teda näinud. Meil pole täna mingit teavet, mida avaldada, ent me jälgime seda (Kimi situatsiooni) tähelepanelikult,“ lausus Pompeo. USA välisminister väljendas muret, et isoleeritud riiki võib olla tabanud kas koroonaviiruse puhang või näljahäda. Arvatakse, et 1990ndatel tappis suur näljahäda sadu tuhandeid põhjakorealasi, ehkki ametlikud andmed selle kohta muidugi puuduvad.

Samal teemal

Erinevalt Pompeo kolmapäevasest kommentaarist ütles USA president Donald Trump esmaspäeval, et tal on Kimi seisundist „väga selge arusaam“, ent ta ei saa sellest rääkida. „Ma soovin talle lihtsalt head,“ lisas Trump, kes on Põhja-Korea liidriga isiklikult kohtunud kolmel korral.

Viimati ilmus Kim riiklikus meedias 12. aprillil. Pikk eemalolek on põhjustanud spekulatsioone, et Põhja-Korea riigipea on haigestunud või lausa hinge heitnud. Kui näiteks Hongkongist laekusid teated, et Kim ongi surnud, siis alles paari päeva eest oli Lõuna-Korea seisukohal, et mees on elus. Levinud on ka teooria, et diktaator on Wonsani mere ääres asuvasse kuurorti pagenud, et end koroonaviiruse eest peita.

Tõenäoliselt saab Kimi surma kohta levivad spekulatsioonid ümber lükata alles siis, kui ta ise avalikkuse ette ilmub. Ent kui kuulujuttudel on tõsi taga, siis laekub Põhja-Korea riigimeediasse ilmselt uudis püha Paektu mäe kohal punaseks värvunud taevast ja sealsest müstilisest vulkaanist pärinevast möirgest, mis kaikub üle riigi – nii kirjeldas kohalik propagandamasin Kim Jong-ili lahkumist maisest ilmast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee