Eesti uudised

LÖÖK RAHAKOTILE: Omniva tõstab kirjade ja pakkide saatmise hindu (5)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 30. aprill 2020 09:12
Hiinast saadetud pakid Omniva sorteerimiskeskuses.Foto: Raul Mee
Alates 31.maist muutuvad universaalse postiteenuse hinnad ja tüüptingimused. Siseriikliku lihtkirja saatmisel tekib kaks erineva kandekiirusega teenust (kiri ja ekspresskiri), postipakkide saatmisel lihtsustub kaaluvahemike arvestus ning ühtlustub maksikirja ja standardpaki teenus.Hinnamuudatus puudutab kõiki universaalseid postiteenuseid (UPT) ning ei puuduta vabaturuteenuseid (sh pakiautomaadi teenust, ärikirjateenust jms).

„Postiteenus on langevatest mahtudest hoolimata Eesti rahvale oluline ning oluline on selle jätkuvuse tagamine,“ ütles Eesti Posti juhatuse esimees Ansi Arumeel. „Universaalse postiteenuse hinnamuudatuse eesmärk on kindlustada esmatasandi postitöötajate palgatõus ning tagada postiteenuste jätkusuutlikkus ja kvaliteet.“

Samal teemal

Kuna siseriiklikust hinnast sõltuvad rahvusvahelised tasud, võimaldab hinnamuudatus küsida ka teistelt riikidelt õiglasemat hinda sissetulevate saadetiste käitlemise eest.  

Kiri: valikus kiri ja ekspresskiri, üle maailma saatmisel üks rahvusvaheline hind

Siseriikliku lihtkirja saatmisel tekib kaks erineva kandekiirusega teenust: kiri ja ekspresskiri. Praegu saab kirja saata lihtkirjana, mis edastatakse üleandmisele järgnevaks tööpäevaks ning teenuse hinnaks on 0,65 eurot. Alates 31.05 saab valida kahe võimaluse vahel: kas kiirem ja kõrgema hinnaga ekspresskiri (edastamine üleandmisele järgnevaks päevaks) või soodsam valik, kus kiri edastatakse kolmandaks tööpäevaks. Kirja hind on 90 senti ja ekspresskirja hind 1,50. Ekspresskirja saatmiseks on vajalik kasutada spetsiaalset oranži ümbrikku, millele on juba trükitud postmark.

„Teiste riikide kogemus on kinnitanud, et siseriiklike kirjade ja postkaartide puhul rahuldab enamikku saatjaid see, kui kohaletoimetamine toimub mõne päeva jooksul – eriti kui see tähendab ka soodsamat hinda,“ ütles Arumeel. „Teistelt riikidelt saadavad tasud lähtuvad aga ekspresskirja hinnast ning uus hind võimaldab küsida teistelt riikidelt sissetulevate postisaadetiste käitlemise eest õiglasemat tasu.“

Välisriikidesse kirja saatmisel kehtib kõikidesse maailma riikidesse saatmiseks hind 1.90.

Postipakid: lihtsustamine ja ühtlustamine rahvusvaheliste standardpakkide teenuses

Universaalse postiteenuse hinnamuudatus puudutab riigisisese ja rahvusvahelise standardpaki teenust ning ei puuduta pakiautomaadi ega kullerteenuse tasusid.

Riigisiseste standardpakkide puhul teenuses muudatusi ei ole ja muutub ainult hind. Näiteks maksab postkontorist postkontorisse 1-2-kilose paki saatmine alates 31.maist 5,56 eurot (varem 4,08 eurot), 19-20 kilose paki saatmine 11,50 eurot (varem 8,40 eurot).

Rahvusvahelise standardpakkide puhul on ühtlustatud tähtmaksikirja ja standardpaki teenused: kuni ühekilostel standardpakkidel on sarnaselt maksikirjale kolm kaaluvahemikku ja kaaluvahemikus 0-2kg kehtib sama hind kui tähtmaksikirjal. 

Näiteks maksab nii Soome saadetav standardpakk kui tähtmaksikiri kaaluga kuni 0,25kg 31.maist 7,50 eurot (varem tähtmaksikiri 5,50 eurot, standardpakk 16,88 eurot).

Lihtsustamaks rahvusvaheliste standardpakkide hinnakirja postiteenuse kasutaja jaoks, kehtib rahvusvahelistele postipakkidele kaaluga 2–20 kg neli kaaluvahemikku.  

Maksikirja tasuga ühtlustamise ning raskemate pakkide kaalukategooriate liitmisel osade kaalukategooriate tasud osadesse riikidesse saatmisel ka langevad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee