Maailm

SELGED TÕENDID! Ebola raviks mõeldud remdesiviir aitab patsientidel koroonaviirusest taastuda 

Toimetas Aare Kartau, 30. aprill 2020 09:06
Remdesivir näitab COVID-19 paranemisel häid tulemusi.Foto: Reuters/Scanpix
USA ametnike sõnul on olemas selgeid tõendeid selle kohta, et ravim remdesiviir aitab inimestel koroonaviirusest taastuda. Erinevates haiglates korraldatud kliiniliste uuringute käigus vähendas remdesiviir sümptomite kestvust 15 päevalt 11ni, teatab BBC.

Kuigi täielikke üksikasju remdesiviiri kohta pole veel avaldatud, väidavad eksperdid, et kui praegu nähtavad edusammud paika peavad, oleks see fantastiline tulemus. Ravimil on potentsiaal päästa elusid, leevendada survet haiglatele ja see võib võimaldada mitmeid piiranguid tühistada. Siiski pole see COVID-19 vastu „maagiline“ ravim.

Samal teemal

Remdesiviir töötati algselt välja Ebola-ravimina. Sellel on viirusevastane toime ning see töötab rünnates ensüümi, mida viirus vajab rakkudes paljunemiseks.

Uuringut juhtis USA riiklik allergia ja nakkushaiguste instituut. Katsetes osales 1063 patsienti. Institutsiooni juht Dr Anthony Fauci ütles, et „andmed näitavad, et remdesiviiril on selge, oluline ja positiivne mõju taastusaja vähendamisel“. Tema sõnul tõestavad tulemused, et ravim võib viirust blokeerida ning „avada ukse tõsiasjale, et meil on nüüd võime patsiente ravida“. 

Remdesiviiri mõju surmajuhtumitele pole veel väga selge. Kuigi patsientide suremus, kellele ravimit manustati, oli veidi väiksem, ei saa teadlased niivõrd väikese erinevuse tõttu ravimi kasulikkust selles vallas veel tõendada. Õhku jäi rippuma veel palju olulisi küsimusi, millele edaspidised uuringud püüavad lahendust leida.

Samal ajal ilmusid remdesiviiri uuringu kohta andmed ka Hiina teadlastelt. Nende teatel on see ebaefektiivne, ent arvatakse, et hiinlaste uuring on ebapädev – tänu väiksemale mahule ja ka selle tõttu, et Wuhanis said väidetavalt kõik koroonapatsiendid otsa, kelle peal ravimit katsetada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee