Juhtkiri

Juhtkiri | Aasta valitsemist kriiside kiuste 

ohtuleht.ee, 29. aprill 2020, 19:21
Foto: Erki Pärnaku
Raske uskudagi, et valitsusel on ametis täitunud vaid 365 päeva, sest elu ise – ja mitte ainult – on eriti viimasel ajal hoidnud poliitikaelu nii sündmusterohkena, et valitsuskoalitsioonil, opositsioonipoliitikutel ega avalikkuselgi jää aega puhkehetkeks. Et pandeemia pole veel läbi ja selle järelmõju on pigem mõõdetav aastates kui kuudes, siis saab ennustada samasuguse töörütmi jätkumist veel mõnda aega.

Siia jõudmiseks on valitsus seljatanud aga mitu sisemist kriisi, millest annab tunnistust see, et Jüri Ratase teises valitsuses on aasta jooksul toimunud neli ministrivahetust, kusjuures välja on tulnud vahetada üksnes EKRE mängijad. Justkui neetuna paistab IT-ministri koht, kus Marti Kuusiku ainsaks saavutuseks jäi ametivande andmine, tema ametijärglane Kert Kingo pidi aga ametist taanduma valetamise tõttu.

Alles hiljuti tuli erakonna ebasoosingu pärast sellelt kohalt lahkuda parteitul Kaimar Karul, keda on esimesi päevi asendamas Raul Siem. Listeeriapuhang ministri haldusalas ja selle oskamatu haldamine viis ametist maaeluminister Mart Järviku, seda portfelli kannab nüüd Arvo Aller.

Vähemalt kahel korral paistsime olevat lähedal valitsusremondile, kui EKRE rahandusminister Martin Helme püüdis ebaõnnestunult ametist kangutada politseipealikku Elmar Vaherit, ja kui tema erakonnakaaslasest siseminister Mart Helme solvas Soome valitsusliikmeid. Lobedamalt läks erakonnale vastumeelse peaprokuröri väljavahetamine.

Kui suured kriisid teatavasti liidavad selle osalisi, pole ometi kuhugi kadunud ka spekulatsioonid, et see valitsus kestab üksnes nii kaua, kuni valitsuserakonnad on saanud täide viia oma olulisimad valimislubadused. Kas ja millal täitub Isamaa soov teise pensionisamba vabakslaskmisest? Praegust kriisi on kirjeldatud eelkõige kui EKRE unelmat, mis võimaldas tugevdada piirikontrolli, võõrtöölised tagasi koju saata, võtta laenu suurteks taristuprojektideks ja langetada aktsiise.

Keskerakonna lubatud kopsakas pensionitõus lükkub küll määramata tulevikku – kannatlikku meelt aga juba peaministrierakonnal ilmselt jagub, kuidas muidu oleks valitsus üldse esimese verstapostini jõudnudki.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee