Keskpäevane pressikonverentsFoto: Youtube/ValitsuseUudised
Johanna-Kadri Kuusk 29. aprill 2020 11:57
Igapäevasel eriolukorra pressikonverentsil olid kolmapäeval kohal terviseameti kriisistaabi juht Ragnar Vaiknemets, Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler Viljar Lubi. Teemadeks on hetkeolukord ja testimine, kaitseliidu roll koroonakriisi haldamisel ning ettevõtluse toetusmeetmed.

 

Terviseamet: väljas sportides peab samuti piiranguid meeles pidama

Vaiknemetsa sõnul on kõikidest tehtud koroonatestidest 3,3 protsenti olnud positiivsed. Ta tuletab meelde, et valitsus ja terviseamet kutsuvad üles eripiirangutest kinni pidama. Piirangute leevenemisel ei tohi end lõdvaks lasta. 

„Kevad tuleb ja inimesed suubuvad aina rohkem välja. Seda ei saa me otseselt piirata. Kuigi nakkustrend on langev, ei tohi unustada, et see viirus on ikka veel ohtlik,“ sõnas Vaiknemets. Ta lisas, et kuigi väljas liikumine on vaimse tervise poolelt tervitatav, peab seda tegema nii, et keegi ohtu ei satuks. „Kuidas ohutult käituda? Esimene punkt tuleb talupojamõistusest, et kui sul on vesine nina või lihtsalt tunne, et hakkad haigeks jääma, siis palun püsi kodus. Isegi kui teistega kokku ei puutu, ei ole mõistlik minna välja siis, kui organism on haigusest nõrgem,“ seletas Vaiknemets.

Vaiknemets selgitas, et väljas sportides ja tugevalt hingeldades on võimalus, et suust tulevad piisad ulatuvad ka kahe meetri kaugusel asuva inimeseni. Ta palub seda meeles pidada. Samuti soovitab Vaiknemets treenida koos perega või kindlate partneritega. Ta lisab, et praegu on ideaalne võimalus uusi kohti avastada, ja sellepärast ei soovita ta minna treenima sinna, kus on ilmselgelt juba teised inimesed ees.

Kaitseliit: kriis on olnud suur õppetund

Ühtegi teatas, et kaitseliit on olnud kriisiolukorraga algusest peale seotud. „On loogiline, et riik meid seob, kuna oleme erinevateks kriisideks ja eriolukordadeks kõige paremini valmistunud,“ lisas ta.

„Kriis on näidanud, kui laiapõhjaline riigikaitse suudab olla. Oleme suutnud väga paljudes valdkondades riigile abiks olla. Aktiivsus on olnud väga suur ka vabatahtlikega, paljud on käinud kohalikel omavalitsustel abiks. Tahan siin kiita ka naisi. Neljandik meie pakutud abist on toimunud läbi naiste ja naiskodukaitsjad on olnud väga aktiivsed,“ seletas Ühtegi ja lisas, et kriis on olnud ka väga suur õppetund.

Majandusministeerium: seis majanduses on endiselt ärev

Lubi tunnistas, et majanduses on endiselt olukord ärev. Tööpuudus kahetsusväärselt kasvab, kuid teeb seda Lubi sõnul aeglasemalt, kui alguses kardeti. Praegu on töötuse määr 7,4 protsenti. Võrdluseks, masu ajal oli 2010. aasta esimeses kvartalis töötus 19,5 protsenti. „Proportsioonid näitavad, et töötukassa meede on oma eesmärki täitnud ja töötukassa on talle antud rahast ära kasutanud üpris väikse osa, seega saame veel paljusid ettevõtteid aidata,“ sõnas ta.

Lubi sõnul on majandusministeerium andnud valitsusele oma soovitused majanduse päästmiseks. „Koolide ja kaubanduskeskuste avamine on majandusele palju suurema mõjuga kui tervisespordi võimaldamine. Selliseid otsuseid saab teha muidugi terviseekspertide heakskiidul,“ sedastas ta.

„Kõige olulisem, mis saab Eesti majandusele olla, on välisriigid. Meil on praegu läbirääkimised teemal, kuidas ja millal ühendada meie majandust naaberriikide omaga,“ lisas Lubi lõpetuseks.