Juhtkiri

Juhtkiri | Nostalgia varjutab ministri reaalsustaju 

Ohtuleht.ee, 28. aprill 2020 17:05
Milline võiks olla poliitiline algatus, mille üle peaaegu keegi ei rõõmusta, demonstreeris EKRE maaeluminister Arvo Aller, kui pakkus välja, et sügisestele viljakoristustöödele võiks põllumeestele appi saata gümnasistid ja tudengid. Mõttele reageeris haridusminister Mailis Reps, kes teatas, et haridussüsteemi asi pole lahendada põllumajanduse muresid. Seda enam, et kevadsemestriks normaalsest õppetööst äralõigatuil kulub sügis, kui koolid on loodetavasti taas avatud, õppetööga järje peale saamiseks.

Paistab, et maaeluminister polnud konsulteerinud ka põllumeestega, kes on meedias korduvalt avaldanud arvamust, et kojusaadetava võõrtööjõu asenduseks ei sobi tööta jäänud linnainimesed, kelle ettevalmistusele ja motivatsioonile teha maatööd, mis tänapäeval nõuab tehnilist taipu ja oskust kallite töövahenditega ümber käia, ei saa sugugi kindel olla. Miks peaksid need ettevõtjad siis nädalateks klassikaupa koolinoori endale kantseldada võtma?

Ainus eelis saaks olla, kui noortele ei tuleks turupõhist palka maksta, nagu see oli nõukogude ajal. Kuidas võiks see aga toimida ühiskonnas, kus isegi vange ei saa tasuta tööd tegema sundida? Ja mille alusel reastada ettevõtted, kellel on eelisjärjekorras õigus sellise säästutööjõu kasutamisele, kelle najal kriisist lihtsamalt läbi purjetada? Korruptsiooniriski maandamine oleks õiguslikus mõttes aga vaid väike mure.

Jääb mulje, et minister püüab nööbi külge pintsakut õmmelda, sest tegelikku vajadust saata õpilasi, ajateenijaid, töötuks jäänud ehitustöölisi jt viljakoristustöödele ei oleks tekkinud, kui valitsus poleks otsustanud siinsed võõrtöölised pärast 31. juulit tagasi koju saata. Isetekitatud probleemi lahenduseks ei sobi aga nostalgiahõngulised uitmõtted. Vägisi maaelu armsaks ei tee.

Kuidas tekitada tööharjumust aga lastel, kel suvevaheajal oleks aega, huvi ja tahtmist laudas või põllul kätt külge panna, ent kes ei jõua piisavalt kiiresti malevarühma registreeruda ja kelle ettevõtja jätab liigse asjaajamise tõttu parem palkamata, nõuab aga hoopis teistsugust poliitikameetmete paketti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee