Õhtulehe blogid

Kuidas Vanemuises algas Eesti muusikateater

07:00, 24. aprill 2014
«Kasvult oli Wiera lühike ja kõhnavõitu. Kõrge lageda lauba tõttu algasid ta pruunid kunstnikujuuksed kaunis kaugelt otsmikult ja ei langenud kunagi eksitavalt silmade ette. Näpitsprill oli tal alati paelaga kaelas,» mäletab Leopold Hansen meest, kes täna 1883. aastal kõndis kümneliikmelise orkestri ette Vanemuise Seltsi tollases majas Jaama tänavas Tartus, et juhatada Carl Maria von Weberi ja Pius Alexander Wolffi muusikalist draamat, mis eestikeelses variandis sai nimeks «Preciosa ehk mustlase tüdruk».
0

Maa tuleb täita lastega!

20:36, 23. aprill 2014
Kevad on uuestisünni ja paljunemise aeg. Olgu selleks Lihavõtte pühad (Easter) või hulka vanem Ishtar. Jänkud, munast kooruvad tibud ... no enam sümboolsem ei saa sigimise kohta ollagi! Teades naiste üldist imetlust vormiriietes machomeeste kohta ja eesti neidude eelistust väljamaameeste kohta, pakun välja, et nii umbes, ütleme üheksa kuu pärast täheldame mitmete pisijänkide lisandumist Eesti iibe suurendamisele. Piibelgi ütleb, ja see on ometi raamat, kus KÕIK tõed sehes on, et "tehke sugu ja saage teid palju".
5

Martin Plaser | Suvel söö vähem ja tervislikumalt

15:10, 23. aprill 2014
Suvel paistab päike, puhub soe tuul, liival on oma lõhn ja maitse. Suvel sajab sooja vihma. Suvel jooksevad lapsed paljajalu, puudel sahisevad lehed, suvel õitseval lillel on värv ja lugu. Suvi on vabaduse aeg, suvi on kasvamise aeg, vitamiinide aeg.
6

Psühholoogia blogi: kuidas kooselus oskuslikult tülitseda?

11:58, 23. aprill 2014
Oskuslik tülitsemine on pingete maandamiseks hea. Kindlasti tuleb teada, et vägivald on out. Mis siis tülitsemine on ja kuidas seda oskuslikult teha kooselus?
1

Kuidas Venemaa esimese piiripostita jäi

07:00, 23. aprill 2014
23. aprillil 1997 kooskõlastasid Eesti, Läti ja Venemaa eksperdid Pihkvas kolme piiri kokkupuutepunkti Pedetsi jõel. Meil oli kiire: taheti ära hoida võimalust, et Venemaa hakkab venitama Eestiga piirileppe sõlmimist.
0

Lapse tõhusaim tervisekindlustus – liikumine

16:06, 22. aprill 2014
Hiljuti uuris Anu Välba Vikerraadio jutusaates olümpiavõitja Erki Noolelt, mida teha, et meie riigist rohkem suurvõistluste medaliste tuleks. Tulevaste olümpiavõitjate voolimises saab märavakas lugematul hulgal tegureid, kuid Noole sõnul on kõige olulisem on see, et lapsed end üleüldiselt rohkem liigutaksid.
0

REPLIIK | „Ei.“

12:00, 22. aprill 2014
„Ei," ütles Pipi. Ja vastas müüja imestuse peale pikemalt: „Ei, ma ei kannata tedretähtede all."
2

"Naabriplika" - eurorahadega sahkerdamine

10:10, 22. aprill 2014
Taas on "Naabriplikas" tõstatatud üks väga eluline teema – projektirahade "kõrvale suunamine".
5

Tudengina Hollandis: Tavaline, et eakad ratturid täie hooga mööda vuravad

09:29, 22. aprill 2014
„Miks ma üldse bussiga koolis käisin, kui rattaga saan ma poole tunni asemel kohale kümne minutiga?" küsisin endalt, õhinas kui väike laps, kui ma mõne nädala eest esimest korda ülikooli juures rattasadulast maha ronisin. Olin kogenematu jalgratturina Utrechti tihedat rattaliiklust peljanud, kuid ise selle keerises olla pole üldse nii hirmus, nagu kõrvalt paistis.
2

Kuidas Rootsi kunn (taas)vabasse Eestisse tuli

07:00, 22. aprill 2014
Eestirootslased olid 1988. aastal vaimustunud, kui Rootsi peakonsul Bengt Åkkeren Vormsil käis. Veel samal aastal tuletasid nad end ka Rootsi kuningale meelde, saates palvekirja, kas tohib tema vanaisa autogrammiga kivi Noarootsi kirikusse üle viia.
0

Ott Järvela | Inglismaa jalgpallipealinn 2013-14 on igasuguse kahtluseta Liverpool

14:21, 21. aprill 2014
Kui Liverpooli linn 2008. aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlit kandis, ei suutnud Manchester Unitedi irvhammastest fännid end tagasi hoida ning riputasid oma kodustaadionile Old Traffordile üles suure plakati, kus seisis "Euroopa jalgpallikarikate pealinn", mis oli otsene vihje tõigale, et Man United võitis 2008. aastal Inglismaa meistritiitli ja superkarika, lisaks ka Meistrite liiga ja klubide MMi.
1

Ott Järvela | Miks ei usaldata kohtunike mõistust?

14:15, 21. aprill 2014
Kui oled keskmine jalgpallisõber, kes vaatab nädalas korra-paar Eesti või maailma tippjalgpalli, võid käesolevast aastast kardetavasti kokku lugeda kahe käe sõrmede jagu juhtumeid, kus kohtuniku otsus on lihtsa, ent õiglase jalgpallimõtlemisega päevselges vastuolus, ent reeglitepärane.
8

Nädala ennustus | Kui suur on võimalus, et mõni judoka tuleb EMil 8 hulka?

12:00, 21. aprill 2014
Õhtulehe sporditoimetus võtab igal esmaspäeval kokku möödunud seitse päeva (Eesti) spordis jagades välja nädala plussi ja miinuse. Lisaks vaatame alanud nädalale otsa mõne ennustuse läbi. Meie 21.aprilli valik:
7

Kerge kevadine jumestus mineraaltoodetega

10:23, 21. aprill 2014
 Ma tänan eelmise postituse kommenteerijaid konstruktiivse kriitika eest. Selline tagasiside annab aimu, kui sügavuti on mõtet asja uurida, et see veel lugeja jaoks huvitav oleks. Toote koostise teemaga jätkan mõnes tulevases postituses. Praegu aga suundun tagasi jumestuse juurde.
1

Kuidas mustlastest ootamatult päevateema sai

07:00, 21. aprill 2014
"Mida mustlastega teha? Kas neid oleks võimalik rakendada sunnitööle? Tööliskoda ei poolda mustlaste sunniviisil tööle rakendamist," sähvatasid ajakirjanduses pealkirjad 1940. aasta kevadel.
1

Absurdiriik Eesti

18:57, 20. aprill 2014
Paar kuud tagasi kirjutasin sellest, kuidas ma jäin möödunud sügisel Tallinna trammis kontrollile vahele ja sain piletita sõidu eest kaksteist eurot trahvi. Kuigi tasusin internetipangas trahvi eest koheselt, võttis kohtutäitur viiskümmend eurot maha nii minu Swedbanki kui Danske panga kontolt. Seda raha ma püüan riigilt tagasi saada siiani!! Huvitav oleks teada kumb rohkem kriminaal on, kas mina jänesena või riik, kes omastas sada ebaseaduslikku eurot.
86

Psühholoogia blogi: millise sõnumi saadad oma kehaga?

11:54, 20. aprill 2014
Inimesed suhtlevad nii verbaalselt kui ka mitteverbaalselt, kasutades kehakeelt. Umbes 60-90% teise inimese tajumisest langeb kehakeelele, kehakeelt kasutavad vähem või rohkem kõik, kuid mõistavad vaid vähesed.
0

Kuidas Gorbatšov Eestile konföderatsiooni pakkus

08:00, 19. aprill 2014
Rootsi suursaadik Moskvas Örjan Berner oli saatnud aprilli algul 1990 oma välisministeeriumile raporti olukorrast NSV Liidus, märkides: "Jõuetus ja segadus on riigis valitsevad poliitilised meeleolud. Ühelt poolt autoriteet ilma võimuta (demokraatlikud jõud ja Jeltsin), teisalt võim ilma autoriteedita – kommunistlik partei ja liiduvalitsus ja ehk ka Gorbatšov."
2

Mineraalpuudrist lähemalt

15:22, 18. aprill 2014
Tegin analüüsi ühele mineraalpuudrile, mida ise olen kasutanud. Tegemist on BareFaced Beauty Mineral Foundation´iga(toon Gracious).Milliseid koostiosi sisaldab:Mica e. vilgukivi(CI 77019) – sätendust andev osa, mis on saadud looduses leiduvast sätendava pinnaga kivimist – vilgukivi. Vilgukivi on hinnatud komponent ka oma katvuse poolest.
6

Valgud toidulauale!

14:28, 17. aprill 2014
Valgupulbrid, proteiinibatoonid, taine kanaliha ja kohupiim. Need sõnad seostuvad paljudele eelkõige jõualade harrastajatega, kes tahavad lihaseid kasvatada. Kuid valkudele tasub tähelepanu pöörata ka sel, kelle eesmärgiks pole tingimata lihasmassi tõstmine, vaid kel soov lihtsalt mõned kilod kaotada ja seeläbi parem välja näha.
0

"Anna otsib meest" – vahvad seiklused või tõelised armastuseotsingud?

12:43, 17. aprill 2014
Kas reality show´st on võimalik elu armastust leida?
22

Ott Järvela | Madridi Atletico mängib ja võidab jalgpalliromantika nimel

08:30, 17. aprill 2014
Jalgpalli Meistrite liigas on poolfinaalid ja finaal veel pidamata, aga hooaja 2013-14 kangelane on juba selgunud – täpselt samadel alustel, mis kergitasid mullu sangariks Dortmundi Borussia, kuulub tänavu see aunimetus Madridi Atleticole.
0

Kuidas filmipuudus kinodesse teatri tõi

07:00, 17. aprill 2014
Esimese vabariigi algusaastad olid kinopidajatele kehvakesed: välismaalt filme peaaegu ei tulnud, omamaiseid polnud võtta. Tartu kino Apollo otsustas asutada miniatuurteatri. Varsti oli neid kõigis kinodes.
0

"Hr. Banksi päästmine" näitab, kuidas võimatud asjad saavad teoks

20:15, 16. aprill 2014
Disney stuudio mängufilmis "Hr. Banksi päästmine" räägitakse sellest, läbi milliste raskuste jõudis ekraanile kinoklassikaks saanud film "Mary Poppins". See on lugu uhkusest, põikpäisusest ja võitlusest selle nimel, et võimatuna näivad asjad teoks teha.
0

Psühholoogia blogi: kuidas rääkida lapsega surmast?

11:54, 16. aprill 2014
Surma teema on väga raske teema ka täiskasvanute jaoks. Lastele on see teema võõras ja paljud lapsevanemad tahavad lapsi sellest raskest teemast hoida. Loomulikult on mõistetav, et lapsevanemad tahavad lapsi kurbadest asjadest säästa.
2

Kuidas hülgekütid jää ja tormiga võitlesid

07:00, 16. aprill 2014
«62 päeva hülgejahil. Viis Kihnu meest jõudis pühiks koju. Paatides 122 hüljest,» kirjutab Rahvaleht laupäeval, 16. aprillil 1938. Mihkel, Jüri ja Jakob Vetiku, Taniel Oadi ja Jakob Suti võitlus merega algas kohe pärast Kihnust lahkumist, kui sattusid ajujäässe, triivisid Ruhnu alla, Läti vetesse ja lõpuks Riia muuli suhu.
0

Pulmablogi: esimesed tagasilöögid planeerimises

14:47, 15. aprill 2014
Kui arvate, et pulmade planeerimine ning organiseerimine on üks suur lust ja lillepidu ning tore, kui suhkrusai, siis eksite rängalt. Isegi lihtne pulm, kus suurt midagi planeerida polegi, on paras peavalu. Eriti, kui asjad ei lähe nii, nagu loodetud.
6

SA KUULA VAID: Kanye West pandi otse ja omadega laulu sisse!

14:41, 15. aprill 2014
Ütled Kanye West, mõtled Kim Kardashian. Ütled Atmosphere, mõtled Kanye West. Mis mõttes? Sa kuula vaid!
0

STATISTILINE ANALÜÜS: Kui tähtis on Vilmantas Dilys Tartu Rockile?

12:45, 15. aprill 2014
Põhihooaja statistiliste näitajate poolest on leedukas ja nüüd sülitamis- ning alkoholiskandaali kistud Vilmantas Dilys üks kahest Eesti meistriliiga põhihooaja parima mängija tiitli kandidaadist.
3

Kuidas ajakirjandus julgeolekumuret lahkas

07:00, 15. aprill 2014
Eesti julgeolekust arutleti pingsalt Eestis ka esimese vabariigi ajal. Püüti mitte paanitseda isegi veel siis, kui maailmasõda ukse ees seisis. Aga oleks vale öelda, et toona ei teatud karta ega ennustada Molotovi-Ribbentropi lepingu tulekut.
1

Ott Järvela | Kas Liverpool ja Steven Gerrard vääriksid Inglismaa meistritiitlit?

17:30, 14. aprill 2014
2003. aastast Liverpooli kaptenipaela kandnud Steven Gerrard on küll Meistrite liiga võitja (2005), ent pole mitte kunagi tulnud Inglismaa meistriks. Keegi ei vaidle, et Gerrard on oma aja paremaid Inglismaa jalgpallureid, aga autasusid tal selle tõestamiseks oma ainsa koduklubi Liverpooli edutuse tõttu napib.
9

Martin Plaser | Maadlus on üle maailma kõvasti vaeva näinud, et meediasse jõuda

17:20, 14. aprill 2014
MTÜ Toeta Eesti Maadlust on olemas tänu meediale. Eestis on maadlust harrastatud, kuid peetud niivõrd enesestmõistetavaks, et sellest pole väga räägitud ega seda näidatud. Hiljutise ERRi skandaali taustal tundub vast mõistetav.
10

Ats Kuldkepp | Rockil varblane pihus, Cramol tuvi katusel

13:39, 14. aprill 2014
Eesti korvpalliklubide jaoks lõppes rahvusvaheline hooaeg eile*, kui Tartu Ülikool/Rock lõpetas Balti liiga kolmanda kohaga. Vaadates mängijate näoilmeid pärast Tampere Pyrintö alistamist, paistsid rocklased tulemuse üle siiralt õnnelikud olevat.
5

Nädala ennustus | Kui suur on tõenäosus, et maailmameister Beljajeva paneb kinni Eesti võistlused?

12:00, 14. aprill 2014
Õhtulehe sporditoimetus võtab igal esmaspäeval kokku möödunud seitse päeva (Eesti) spordis jagades välja nädala plussi ja miinuse. Lisaks vaatame alanud nädalale otsa mõne ennustuse läbi. Meie 14.aprilli valik:
1

Trenniblogi: kas naised on paremad ultrajooksjad kui mehed?

10:48, 14. aprill 2014
Oleme harjunud looduse otsusega, et üldjuhul on mehed naistest füüsiliselt tugevamad. Üllatav fakt on aga, et mitmete ülipikkade, ultramaratoniks kutsutavate jooksuvõistluste lõpetanud osalejate esikümnes on rohkem naisi kui mehi (selgituseks: ultramaratoniks kvalifitseerub distants, mis on pikem kui tavaline, 42,195 kilomeetri pikkune maraton). Kuidas see võimalik on?
2

Ökojumestusega modellid ja kuidas ökotooteid peale kanda

10:25, 14. aprill 2014
Nagu eelmises postituses lubasin saate näha pildimaterjali moeetendusest, mille puhul modellid on jumestatud vaid ökotoodetega.
0

Kuidas Eesti ja Venemaa kõnelusi alustasid

07:00, 14. aprill 2014
Täna 22 aastat tagasi istusid Pärnus koos Eesti ja Venemaa läbirääkimisdelegatsioonid riigiminister Uno Veeringu ja eriülesannetega saadiku Vassili Svirini juhtimisel. Teemasid oli neli: endise NSVLi vägede Eestist väljaviimine, sotsiaalküsimused, majandus (Venemaa oli osalt blokeerinud kaubavahetuse ja rubladega oli siinpool kitsas käes) ning piirileping. Viimane on tänaseni sõlmimata.
1

Poliitikas ei oma sümpaatia mingit tähtsust

19:29, 13. aprill 2014
Mind kui Tartus üles kasvanud inimest puudutavad kodulinnaga seotud küsimused alati. Ka siis, kui elasin välismaal või nüüd, kui olen Tallinnasse natuke pikemaks ajaks peatuma jäänud.
17

Kuidas eestlased Soome bensiinikuningad olid

08:00, 12. aprill 2014
1934. aastal asutas Soome merekapten Mauritz Skogström paari tuttavaga koos Trustivapaa Bensiini, et vedada Eestist odavat mootorikütust. Helsingi Herttoniemisse rajati õlisadam.
7

Miks on puhastus- ja niisutustooted jumestajate jaoks tihtipeale tooted, milleta hakkama ei saa?

10:58, 11. aprill 2014
Korralikult puhastatud nahk, millel on hea niiskustasakaal, muudab jumestuskunstniku töö hulga lihtsamaks. Tooted kinnituvad paremini nahale.
0

Vaene elu, tugev füüsis?

10:01, 11. aprill 2014
Mis on ühist sellistel riikidel nagu Bangladesh, Mosambiik ja Komoorid? Need kõik kuuluvad maailma vaesemate riikide hulka, mida iseloomustab madal oodatav eluiga ning kus levib hulgaliselt eluohtlikke nakkushaigusi.
1

Kuidas kuritegevus politseil üle pea kasvas

07:00, 11. aprill 2014
Aprill oli 20 aastat tagasi Eestis närviline. Riiki piinas küsimus, kas venelased ikka viivad oma väed 31. augustiks välja, inimesed olid mures tohutu hinnatõusu ja plahvatuslikult kasvava kuritegevuse pärast. Eriti Tallinnas. Kõmuleht Post kärgatas: "Tallinna politseiprefekti ameti vastuvõtmine on vabatahtlikult endale vee peale tõmbamine."
3

Kuidas erakonnapead teineteise musta pesu pesid

07:00, 10. aprill 2014
1929. aasta aprillis lahvatanud tüli kahe parteilise konkurendi – Tööerakonna ja Rahvaerakonna vahel algas ägedate kirjutistega ajalehtedes. Tööerakonna liider Ado Anderkopp oli ju Vaba Maa ja Rahvaerakonna juht Jaan Tõnisson Postimehe peatoimetaja.
0

"Kohutav ilu" – otsides puuduvat puzzletükki

14:17, 9. aprill 2014
"Meie teekond on kujutlus.  Ja see on ta jõud. Sa pead ainult sulgema silmad, sest see on teisel pool elu." Selle Louis-Ferdinand Céline'i tsitaadiga romaanist "Reis öö lõppu" (The Journey to the End of the Night) algab film "Kohutav ilu" ("La grande bellezza"). Film, mis kirjutatud  ja lavastatud Paolo Sorrentino poolt, pälvis käesoleval aastal parima võõrkeelse filmi Oscari, Kuldse Gloobuse (Golden Globe) ja Briti Filmiakadeemia  (BAFTA) auhinna.
2

Eesti elab ja õitseb Põhja-Ameerikas

07:39, 9. aprill 2014
Toronto on nagu siil udus. Vihmavarju pole otseselt nagu vaja, aga ilma selleta pärlendab nägu peagi veepiiskadest kui äsja värskendatud juurvili supermarketi letis.
4

Kuidas Eesti esimesed rahuvalvajad hakkama said

07:00, 9. aprill 2014
Horvaatia on nüüd Eesti kolleeg Euroopa Liidus. 1995. aastal, kui (Wikipedia andmeil) esimene Eesti rahuvalveüksus Estpla-1 seal 9. aprillil Taani pataljoni koosseisus välismissioonile asus, loomulikult veel ei olnud ja riigis käis sõda.
2

Kuidas Eesti poisid jänestena Peruusse põrutasid

07:00, 8. aprill 2014
See on dramaatiline lugu, mille Päevaleht oma lugejatele rääkis 8. aprillil 1934. aastal. Kuus eesti poissi – vanim 16aastane – pugenud Peruule müüdud miiniristlejate Lennuk ja Vambola pardale, et Lõuna-Ameerikasse seigelda ja mereväeohvitseriks hakata.
3

Viljar Voog | Vormelimootori pinin hävitas tiimikorraldused

16:11, 7. aprill 2014
Kui isegi meeskonnakäskude keelustamine ei olnud piisav nende jagamise lõpetamiseks, siis kuidas saaks neile praegu piirid peale panna? Vastus oli üllatavalt lihtne: F1 tuleb muuta talumatult igavaks.
2

Deivil Tserp | Rusuv kabelivaikus Eesti (tali)spordis

12:00, 7. aprill 2014
Sotši olümpiast, kus eestlaste etteasted ebaõnnestusid peaaegu täielikult, on möödunud juba poolteist kuud. Kuid mõtteid ja ettepanekuid, mida tuleks süsteemis muuta, et nelja aasta pärast toimuvatel mängudel natukenegi paremini läheks, pole avalikkus veel kuulnud.
1

Nädala miinus | Midagi positiivset Eesti spordis polnudki!

12:00, 7. aprill 2014
Õhtulehe sporditoimetus võtab igal esmaspäeval kokku möödunud seitse päeva (Eesti) spordis jagades välja nädala plussi ja miinuse. Lisaks vaatame alanud nädalale otsa mõne ennustuse läbi. Meie 7. aprilli valik:
6

Ühendusest, mis reguleerib looduslike kosmeetikatoodete turgu

10:36, 7. aprill 2014
Eelmises postituses oli juttu sertifikaatidest. Mõned nimetatud sertifikaatide loojatest on ühistööna loonud süsteemi, mis seab piirangud ja nõuded toodetele.
0

Kuidas tulla toime kevadiste allergiatekitajatega?

08:13, 7. aprill 2014
Kevade tulekul, mil õhk õietolmu ning muid võimalikke allergeene täis on, võib väljas treenimine allergiku jaoks keeruline olla. Kuid päikeselise ilmaga tahaks ju võimalusel ometi metsa vahel joosta, mitte sisehallis kilomeetreid mõõta.
0

Kuidas keskerakondlased Savisaare hülgasid

07:00, 7. aprill 2014
Postimehe noor agar reporter Urmas Paet kirjutas 1996. aastal: "Seni ametlikult registreerimata Arengupartei volikogu otsustas, et Arengupartei ei ole opositsioonipartei. Partei esimees Andra Veidemann ei välistanud võimalust, et Arengupartei võib liituda praeguse või tulevase valitsuskoalitsiooniga."
3

Väärika noore trehvamine on tänapäeval eraldi sündmus

14:56, 6. aprill 2014
Viisakaid noori näen mina kahjuks viimasel ajal üha vähem. Eriti paljude kaakidega puutun tavaliselt kokku ühistransporti kasutades. Tartu bussi peal või Tallinnas trammis on ikka noorukeid, kes karjuvad ja röögivad. Sülitavad, tatistavad ja ropendavad. Leidub ka selliseid, kes valjuhäälselt teisi reisijaid ebaviisakalt kommenteerivad ning neid, kelle käest võib (neid korrale kutsudes) lausa tappa saada.
31

21 asja, mida kindlasti enne pulmi võiks teada (2. osa)

11:22, 6. aprill 2014
12. Ära planeeri oma fotosessiooni lõunaks, kui päike on kõige eredam. 
8

Päevatoimetaja

Kristin Aasma
Telefon 614 4068
kristin.aasma@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis