Õhtulehe blogid

Kuidas me aiast mürgise taime avastasime..

11:28, 31. august 2015
Tädi tegi midagi aias ja siis hõikas mulle, et tulgu ma vaatama, nende aeda katsetab tungida mürgine Sosnovski karuputk (venelased ise nimetavad seda borševikuks).
6

Kuidas sakslased Jurjevi ülikoolile lõpu tegid

07:00, 31. august 2015
Tolleaegse terminoloogia kohaselt Jurjevi ülikooli (enamik tudengeid oli samuti venekeelne) – vara oli I maailmasõja ajal Tartust juba 1915. aastast alates mitmele poole Venemaale viidud. Lõpliku punkti Jurjevi ülikoolile pani aga Tartusse tunginud Saksa 77. reservdiviisi komandör kindral Adams 1918. aasta märtsis. Tõsi, pärast tudengite ja õppejõudude pahandamist lubati loenguid veel aprilliski jätkata ja eksameid teha. Venitamine tüütas sakslasi ja linnapealik kapten Pohl andis korralduse hiljemalt 31. mail õppetööle punkt panna.
0

Deivil Tserp | Müüdimurdmise MM-võistlused

07:00, 31. august 2015
Enne eile Pekingis lõppenud kergejõustiku maailmameistrivõistlusi maalis meedia spordialade kuningannast üsna trööstitu pildi: teda kujutati dopingusüstla otsa aheldatud sõltlasena, kellel pole pakkuda midagi uut ega huvitavat.
1

Nädala pluss, miinus ja ennustus | Maratoonarid, Haas ja Kanter

07:00, 31. august 2015
Õhtulehe sporditoimetus võtab igal esmaspäeval kokku möödunud seitse päeva (Eesti) spordis, jagades välja nädala plussi ja miinuse. Lisaks vaatame alanud nädalale otsa mõne ennustuse abil. Meie 31. augusti valik:
1

Deivil Tserp | Kas kergejõustiku MMi andmine Pekingile oli ikka kõige nutikam otsus?

07:00, 29. august 2015
Pekingis peetavate kergejõustiku maailmameistrivõistluste lõpuni on jäänud kaks päeva. Nüüd võib juba võõrustajate tööd hinnata ja mõtiskleda, kas Hiina pealinn oli spordiaasta tähtsündmuse korraldamiseks õige koht.
1

MM-retro | Moskva 2013: Putini etendus

07:00, 29. august 2015
Kuuendat korda õnnestus mul MMi õhkkonda nuusutada 2013. aastal Moskvas. Sotši olümpiamängude eel olid venelased eriti külalislahked ja pingutasid võistluse õnnestumise nimel tublisti.
3

Kas see ongi liiklusraev vene moodi?

10:17, 28. august 2015
Aeg-ajalt ikka laetakse YouTube'i üles liiklusraevu näitavaid videoid, kuidas keegi sõidab teisele nimelt ette või takistab möödasõite. Mulle on silma jäänud, et eriti palju on selliseid videoid pärit Venemaalt.
16

MM-retro | Berliin 2009: Finaali jõudnud Ksenija Balta tahtis endale peksa anda

07:00, 28. august 2015
Viiendat korda õnnestus mul MMi õhkkonda nuusutada 2009. aastal Berliinis. Puhtsportlikult hoolitsesid seal Eesti koondise parimate tulemuste eest pronksmedali võitnud kettaheitja Gerd Kanter ja kaugushüppes finaali pääsenud Ksenija Balta.
8

Deivil Tserp | Hiina rikkalik, aga ka hirmuäratav toidulaud

14:50, 27. august 2015
Nagu targad inimesed ütlevad, on söömine ainus töö, mis toidab. Hiinas läheb aga hamba alla sõna otseses mõttes kõik, mis ei karju. Rohkem kui miljardi elanikuga riigis on see isegi mõistetav.Hiina on 33. riik, mida mul on au külastada. Üldiselt olen välislähetustes lähtunud põhimõttest, et austa võõrustajate toitu ja söö, mida sulle pakutakse. Pigem olen kritiseerinud kolleege, kes juba komandeeringu kolmandal päeval on hakanud soiguma, kuidas küll tahaks häid Eesti toite.Pekingis peetavatel kergejõustiku maailmameistrivõistlustel olen seniseid põhimõtteid natuke muutnud. Ütleme nii, et ööbin madalama klassi hotellis, kus pole Euroopa riikidest tuttavat klassikalist hommikusöögilauda ja see sunnib ettevaatlikkusele.Mõnes mõttes meenub mulle 1999. aasta reis Jaapanisse sisekergejõustiku MMile, kus ma ei suutnud süüa mingeid erilisi seeni, mida väikse pliidi peal mu oma valvsa pilgu all valmistati. Eks elu ole natuke armas ka!Pekingis hommikuti sööma minnes olen samuti seeneva
3

MM-retro | Helsingi 2005: maailmameister Värniku dopinguproov, mida ta väidetavalt ei andnudki

07:00, 27. august 2015
Neljandat korda õnnestus mul MMi õhkkonda nuusutada 2005. aastal Helsingis. Siiani tundub uskumatu, et Eesti sportlaste saak oli nii vägev: odaviskaja Andrus Värnik krooniti maailmameistriks, kettaheitja Gerd Kanter võitis hõbemedali, tema ametivend Aleksander Tammert oli neljas ja kümnevõistleja Kristjan Rahnu kuues.
8

Esmaabi käsiraamat: kiire ja üksikasjalik abimees kriisiolukorras toimetulekuks

16:08, 26. august 2015
Oskamatus võib maksta inimese elu, sestap on väga oluline osata anda esmaabi. Seda eriti olukordades, kus arstiabi on kaugel või seda tuleb kaua oodata.
2

Milline on üks keskklassi venelane?

11:42, 26. august 2015
Sõitsime autoga Volhovi piiril ning tädi osutas käega paremale. "Näed, siin on rikaste rajoon," ütles ta.
24

MM-retro | Pariis 2003: sõnasõda Erki Noolega

07:00, 26. august 2015
Kolmandat korda nuusutasin MMi õhkkonda 2003. aastal Pariisis. See oli täiesti omanäoline suurvõistlusel käimine. Nimelt akrediteeris mind Eesti kergejõustikuliit ja sain ametniku kaelakaardi, mis võimaldas sportlastele natuke paremat ligipääsu, kui oli mu ametivendadel.
0

Deivil Tserp | Eesti adrenaliinisõltlased, tulge Pekingisse taksojuhiks!

18:43, 25. august 2015
Viimasel ajal manitsetakse Eestis üha sagedamini uljaspäid, kes auto gaasipedaali julmalt põhja vajutavad, üritades adrenaliinilaksu saada, kuid seavad nii ohtu teiste liiklejate elu.
1

Kas Hitler käis tõesti Narva-Jõesuus?

09:31, 25. august 2015
On väga imelik mõelda sellele, et kui ma kirjutan kiruva ja kritiseeriva loo, siis on see lugejaskonna poolt aktsepteeritavam kui positiivne ja heakskiitev sissekanne.
40

Kuidas Tartust Lenin minema koristati

07:00, 25. august 2015
Veerand sajandit tagasi sõitsid 23. augustil kella viie paiku hommikul kraana ja veok põllumajandusakadeemia tollase peahoone ette Tartus Riiamäel.
12

MM-retro | Edmonton 2001: Netšeporuk spordiametnike apsu ohver

07:00, 25. august 2015
Saatuse tahtel nuusutasin teist korda MMi õhkkonda 2001. aastal Edmontonis. Tõsi, reis oleks äärepealt ära jäänud, sest ühel ilusal kevadpäeval tuli minu töölaua juurde praegune Tartu linnapea Urmas Klaas, kes toona oli Postimehe peatoimetaja, ja küsis: kas peame Kanadasse minema? Vastasin: ei pea!
0

Korraliku vene sünnipäeva juurde kuuluvad viin ja tantsulka!

10:07, 24. august 2015
Pärast mõne aja pikkust Venemaal olekut uuris üks sõber mult, kui tavapärane ajaviide siin viinavõtmine siis ikkagi on. Ma vastasin, et olin pooleteise nädala jooksul vaid korra alkoholi mekkinud – sutsuke veini sel õhtul, kui sugulaste juurde saabusin.
20

Ville Arike | 12 päeva EMini: Tbilisiga võrreldes samm edasi

10:00, 24. august 2015
Septembrikuu läheneb ja koos sellega ka korvpalli EM. Avalöögini jääb tosin päeva ning meeskondade mängupilt võtab iga kontrollmänguga üha iseloomulikuma näo.
1

Nädala pluss, miinus ja ennustus | Rannajalgpall, aerutamine ja Kanter

09:25, 24. august 2015
Õhtulehe sporditoimetus võtab igal esmaspäeval kokku möödunud seitse päeva (Eesti) spordis, jagades välja nädala plussi ja miinuse. Lisaks vaatame alanud nädalale otsa mõne ennustuse abil. Meie 24. augusti valik:
0

MM-retro | Ateena 1997: kreeklased lipitsesid, nad serveerisid külalistele oina mune ning veini ja ouzot

07:00, 24. august 2015
Esimest korda nuusutasin MMi õhkkonda 1997. aastal Ateenas. Rahvusvaheline spordiajakirjanike liit määras mulle noore ajakirjaniku stipendiumi, sestap sain hotellis tasuta elada ja võisin kolm korda päevas vastuvõtjate kulul süüa.
2

Deivil Tserp | Hiinlased lõid mind pahviks ehk jumal anna kannatust!

09:35, 23. august 2015
Enne Pekingisse kergejõustiku MMile sõitmist rääkisin Eesti kolmikhüpperekordi 14.43 omaniku Kaire Leibakuga, kes triumfeeris Hiina pealinnas 2006. aastal juunioride MMil ja sai kaks suve hiljem samas kohas toimunud olümpial kümnenda koha. Leibak meenutas, et Pekingis tuli ringi liikuda paberitükk näpus ja näidata sihtkohti hiina keeles.Oma Hiina reisi eel arvasin, et üheksa aastaga on miljardi elanikuga riigis midagi paremuse suunas läinud. Aga nagu öeldakse: lootus on lollide lohutus! Küllap on mõni asi etemaks muutunud, kuid mitte see valdkond, millele osutas Leibak.Siinkirjutaja löödi Pekingis esimest korda pahviks juba saabumispäeval, kui sisenesin hotelli. Nimelt laulis vastuvõtulauas olnud onu läbi tõlgi, et tahab minult sularaha. Koukisin kotist välja dokumendi, mis tõestab, et Õhtuleht maksis arve ülekandega. Siis tuli hiinlaselt uus ja veel huvitavam teade: saadame teie firmale raha tagasi, maksta tuleb sularahas!Ausalt öeldes on see vaidlus veel lõpetamata, sest Pe
3

Kuidas ma Amalfi ranniku asemel Narva-Jõesuusse sattusin

21:22, 22. august 2015
Möödunud kolmapäeval pidin sõitma nädalaks ajaks Itaaliasse Amalfi rannikule puhkama, kuid lõpetasin hoopiski Narva-Jõesuus.
11

Kuidas piirikaubandus Vene luurajad Eestisse lasi

08:00, 22. august 2015
Vene salaluure joodab piirikaubapunktides meie külaelanikke ja uurib neilt riigisaladusi. Käivad ka ise spekulantideks maskeerunult üle piiri. On teada, et mõni neist Tartussegi on jõudnud, kirjutab Päevaleht, tsiteerides poliitilise politsei aruannet piirikaubapunktides toimuvast.
0

Deivil Tserp | Koos kullasoosiku abilisega MMile

06:40, 22. august 2015
Iga normaalne inimene teab, et kergejõustiku MMi toimumispaik Peking asub Eestist kaugel. Õhtulehe ajakirjanik reisis Hiina pealinna Moskva kaudu. Venemaalt kulus sihtpunkti lendamiseks rohkem kui seitse tundi ehk piltlikult öeldes jõudnuks Eesti välisminister Marina Kaljurand selle aja jooksul kolm korda Tallinnast Moskvasse ja tagasi lennata ning võidelda Eston Kohveri vanglast vabastamise nimel.
0

Kuidas suhtub keskmine venelane Ukraina kriisi ja Eston Kohveri juhtumisse?

11:23, 21. august 2015
Rääkides keskmisest (tavalisest?) venelasest ning nende suhtumisest Ukraina kriisi, saan ma jutustada oma tädi ja tema perekonna suhtumisest teemasse. Tädi ise on mul küll eestlane, aga kogu tema siinne perekond venelased.
103

Kuidas siis ikkagi oli: poiss voodis või mitte?

00:32, 21. august 2015
1874. aastal astus Tori vallakohtu ette Viidiku Peet Ostrov ja kaebas, et tema Jõesuu Kadrit kosinud, temaga juba õpetaja juures käinud ja pühapäeval pidi nad kirikus maha öeldama.
3

Mis toimub ja kes elavad Venemaa kolkakülas?

09:12, 19. august 2015
Volhov on Peterburist 120 kilomeetri kaugusel asuv vähem kui 50 000 elanikuga väikelinn. Zaretše on aga Volhovist 30 kilomeetri kaugusel asuv küla, mille kohta võib küll öelda, et see ongi tüüpiline Venemaa kolkaküla.
44

Kuidas augustis iseseisvuse kaotasime ja võitsime

07:00, 19. august 2015
Kaks üliolulist päeva Eesti ajaloos on üsna lähestikku: ülemnõukogu otsus riiklikust iseseisvusest 20. augustil, mida homme taasiseseisvumispäevana tähistame, ja Molotovi-Ribbentropi pakti allkirjastamine 23. augustil, millega iseseisvusele kriips peale tõmmati.
0

Kuidas talurahvas mässas püha jõe kaitseks

07:00, 18. august 2015
Kirjasõnas tegi Liivimaa eestlaste püha jõe Võhandu kuulsaks Urvaste pastor Johannes Gutslaff. Tema 1644. aastal ilmunud saksakeelse raamatukese pealkiri oli eesti keelde pandult "Lühike teade ja seletus vääralt pühaks nimetatud jõest Liivimaal Võhandus", millest leiame jõega seotud uskumisi ning piksenõiaks peetud talupoja Vihtla Jürgeni piksepalve: "Võta, Pikne, härja… Künni pärast, külvi pärast… Tõuka mujale mustad pilved…" Näljahädast pääsemiseks oligi härgi ohverdatud.
1

Ville Arike | Mida rääkisid Tbilisi mängud koondise kohta?

07:00, 18. august 2015
Euroopa meistrivõistluste finaalturniiriks valmistuv Eesti korvpallikoondis testis end kolmel päeval Tbilisis, juba ülehomsest astutakse samuti kolmes mängus nõudliku kodupubliku ette. Millest Gruusias nähtu kõneles, mis seisus meie esindustiim on?
4

Alati valmis!

23:14, 17. august 2015
Eesti Arhiiv Ühendriikides asub väikeses Lakewoodis New Jerseys, paari tunni kaugusel New Yorgi kesklinnast. Nii ei satu keegi meie juurde juhuslikult. 10. augustil oli meil seda suurem heameel vastu võtta külalisi kodumaalt – neli Eestis tegutsevat skautlikku noortejuhti, kes osalesid Kajaka salga õppeprogrammis.
6

Nädala pluss, miinus ja ennustus | Kahte sorti korvpallurid, võrkpallurid ja Ott Tänak

12:32, 17. august 2015
Õhtulehe sporditoimetus võtab igal esmaspäeval kokku möödunud seitse päeva (Eesti) spordis, jagades välja nädala plussi ja miinuse. Lisaks vaatame alanud nädalale otsa mõne ennustuse abil. Meie 17. augusti valik:
3

Kuidas tormi trotsides Tallinnast Tartusse sõideti

07:00, 17. august 2015
Neid oli 12 kanget meest, kes pühapäeval, 17. augustil 1930. aastal kell 6.16 hommikul alustasid Ülemiste järve kaldalt 210kilomeetrist rattamaratoni Tartusse. Eesti teed polnud just kõige paremas korras ja – mida mehed hoopiski ei teadnud – ees varitses viimase 30 aasta suurim torm.
0

Viljar Voog | Kuidas volle jalgpallist üle on ehk Pehrssonist ja Cretust

07:00, 17. august 2015
Viimase kuue kuu jooksul olen ma elusast peast näinud, kuidas Eesti jalgpallikoondis kaotas võõrsil 0:3 Šveitsile ja meie vollemehed jäid Euroopa liiga nelja parima seas sama skooriga alla nii Makedooniale kui Poolale.
5

Tule minuga kaasa – ma näitan, kui palju kaupa tegelikult Venemaa poodides on

17:55, 16. august 2015
Sellest on meil meedias üsna palju (tõsi küll, eelkõige vist aastajagu tagasi) räägitud, et pärast Ukraina kriisi süvenemist on Venemaa toiduvarud nii otsakorral, et letid on tühjad.
31

Ville Arike | Gruusias võeti piiril veiniga vastu!

10:00, 15. august 2015
Et korvpallikoondise kontrollturniiri ümbritsevaga seonduvat kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada eilsest hommikust ja Tbilisisse jõudmisest. Lennujaamas, passikontrollis juhtus sündmus, mida polnud kunagi varem kogenud.
0

Kuidas tuhande tähega kirjeldada kirjanikku?

07:00, 15. august 2015
Tänapäevalgi tunnevad läänlased esimesest pilgust ära, et eestlane on kusagilt Ida-Euroopast pärit.
1

Eesti poeketid petavad oma kliente. Kaevata pole võimalik kellelegi!

22:14, 14. august 2015
Viimasel ajal poode külastades olen ennast välja vihastanud. Poeketid tegelevad pettuse või hämamisega ja oma õiguste kaitseks ei ole nende probleemidega ka kuskile minna. Pood saadab minema ja politsei naeraks välja.
122

Venemaale?! Taevas hoidku, miks peaks keegi tahtma sinna minna?

11:07, 14. august 2015
Ma olin kuulnud räägitavat sellisest asjast nagu reisijärgne depressioon. Mind ei olnud see kunagi otseselt tabanud (kõige pikem aeg, mille olin varem Eestist eemal veetnud, oli viis kuud), aga seekord tuli depressioon ikka täie lauluga.
48

Kuidas rahvani jõudis Balti julgeolekupakti idee

07:00, 14. august 2015
Augustis 1996 olid presidendivalimised ukse ees. Postimees kirjutas: "Lennart Meril võib olla raskusi vajaliku 68 poolthääle kokkusaamisega." Pole Koonderakonna ja Isamaaliidu fraktsiooni toetust, kinnitas ajaleht.
0

Kuidas august on ilmauurimisel tähtis olnud

07:00, 13. august 2015
Kui sõjaväearst Johann Jacob Lerche 18. augustil (vana kalendri järgi) 1731. aastal Vilsandi juures seisnud purjelaeval õhurõhku ja temperatuuri mõõtis, ei osanud ta mõelda selle hetke ajaloolisusele. Tegemist oli esimese instrumentide abil tehtud ilmavaatlusega Eestis.
0

Viljar Voog | Kui kõrgele tasub võrkpalliootusi kruvida?

07:00, 13. august 2015
Eesti võrkpallikoondise senisele suvele võib südamerahuga panna hindeks „viie". Jah, koduses EM-valikmängus Rootsiga tulid geimivõidud kohutava punnitamise pealt, ent emalõvidena võidelnud vollemehed suutsid matši lõpuks 3:1 enda kasuks kallutada ning sellest ajast saati on sinisärgid olnud alistamatud.
0

Kuidas lapsed rahuajal sõjagaasi ohvriks langesid

07:00, 12. august 2015
1937. aasta august oli kuum, kaevud kuivad. Ka vana kindlusekaev Viimsis Miiduranna kaluriküla karjamaal.
0

Kas reisikindlustust üldse on mõtet teha?

22:01, 11. august 2015
Ma olen varemgi mõelnud sellele teemale, et kui palju on mõtet teha reisikindlustust. Olenevalt sihtkohast ja reisi pikkusest kulub selle peale keskmiselt 40 eurot. Ja kui reisid tihti, siis on summad ka üsna suured..
15

Kuidas lõbunaistele taheti litsentse jagada

07:00, 11. august 2015
Aasta oli 1993. Nagu praegu, nii ka siis otsiti eelarvesse raha. Riigikogus vähesel määral esindatud liberaalidel oli mõte varnast võtta. Nad olid lugenud uudiseid, et Pääskülas avati uue Eesti esimene eramus asuv lõbumaja, et suurtes korterites oli vähemalt kaks korraliku tasemega bordelli pluss hulk äärelinnaurkaid. Statistikaamet märkis, et kui aasta eest oli lõbumajanduse käive 13 miljonit krooni, siis nüüd kasvab see rahahulk mühinal. Lehed kirjutasid, et kuni 40 protsenti kundedest on soomlased, tüdrukud aga ei taha üle kuue mehe päevas vastu võtta.
3

Deivil Tserp | Kergejõustiklaste edukas küpsuseksam

07:01, 10. august 2015
Nädalavahetusel Tallinnas Kadrioru staadionil toimunud Eesti kergejõustikumeistrivõistlusi võib vaadelda kui MMi eelset edukat küpsuseksamit.
0

Kuidas kunstnikud DNA asemel isadust selgitasid

07:00, 10. august 2015
Osvald Jungberg, joonistusõpetaja ja maalija, paari raamatu autor, pole meie kunstilukku kauakestvat jälge jätnud.
0

Nädala pluss, miinus ja ennustus | Rein Taaramäe, Mikk Pahapill ja võrkpallikoondis

07:00, 10. august 2015
Õhtulehe sporditoimetus võtab igal esmaspäeval kokku möödunud seitse päeva (Eesti) spordis, jagades välja nädala plussi ja miinuse. Lisaks vaatame alanud nädalale otsa mõne ennustuse abil. Meie 10. augusti valik:
2

Kreeka pressib Euroopa Liidult pagulaste näol raha välja. Pagulasi tuleb Eestisse juurde!

13:16, 9. august 2015
Kas te suudate uskuda, et Kreekasse saabus möödunud kuul sama palju põgenikke kui eelmisel aastal kokku. Samal ajal on Kreekal üks võimsamaid sõjalaevastikke kogu Euroopas.
74

Kuidas kuulus naine Tallinnas pooltunni veetis

08:00, 8. august 2015
Ühte panid kõigi lehtede ajakirjanikud tähele: ruuži oli naine tagasihoidlikult kasutanud, aga läbi lahtise ninaga kingade paistsid siidsukastatud jalgade punased varbaküüned.
0

Eesti elu üle virisevad need, kes pole mujal käinud!?

17:58, 7. august 2015
Ma tean suurepäraselt, et saan sellise pealkirja eest kommentaatoritelt vastu päid ja jalgu, aga see on lihtsalt teema, mille peale ma reisides vahepeal mõtlen.
50

Kuidas paiknes vanasti Eesti eliit

07:00, 7. august 2015
Koguteos "Eesti avalikud tegelased" anno 1932 sisaldas 1842 inimese andmeid. Oma arvustuses nurises Hindrey, et tahtis, näe, Juhan Luiga kohta lugeda, aga võta näpust. Hiljem sai ka tema aru, et jutt käib elavaist, mitte juba meie hulgast lahkunud tegelasist.
1

Kuidas päästa Peipsi kalurid? Traditsiooniline rannapüük on väljasuremisohus

23:18, 6. august 2015
Peipsi järvest võib saada koht nagu Adeni laht Somaalias. Kalurid on sunnitud tegelema esialgu röövpüügiga, aga tulevikus- kui riik laseb olukorral jätkuda nagu praegu- võivad neist saada lausa piraadid.
18

Kuidas kodumaa lõplikult maha müüdi

07:00, 6. august 2015
Neid oli 21, kes Moskvasse sõitsid. 21 nagu tuntud kaardimängus. Aga mängima nad ei läinud. Läksid kodumaad lõplikult maha müüma. Kui veel midagi müüa oli – päev enne 6. augusti kella 6 õhtul 1940. aastal, kui müümine seaduseks tehti, oli Eesti juba Moskva ajale üle viidud.
3

Päevatoimetaja

Katrin Rohtla
Telefon 614 4051
Katrin.Rohtla@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis