Õhtulehe blogid

Hugo Tipner | Kergejõustiku EMil pakkus Vikerraadio kvaliteetsemat reportaaži kui ETV

12:17, 22. august 2014
Tundub, et spordi üle arutlemiseks on mul võrreldes enamiku professionaalsete ajakirjanikega hindamatu eelis – võimalus mõelda ja osutada vabana klannikuuluvusega ühes käivaist pärssivaist ahelaist. Üks selline habras tsoon, kuhu spordiajakirjanduses niisama naljalt ei astuta, on kaasvõitlejate töö kritiseerimine.
3

Kuidas Ilves ajakirjandusseadust materdas

07:00, 22. august 2014
Ajal kui ajakirjandus seisis võitluses iseseisvuse eest eesliinil, kibeles ülemnõukogu juba meediat suukorvistama. Eelnõu oli valmis. Trahvide ja poliitilise järeltsensuuriga. Ülemnõukogu poolt ametisse pandud ametkond võis ajakirjanikule oma suva järgi kuni aastase avaldamiskeelu kehtestada.
1

Eestile

22:51, 21. august 2014
Lakewoodi Eesti Ühing palus mul esineda nende pidulikul üritusel, aga kuna olen ise samal ajal Californias, siis panin oma mälestused Eesti taasiseseisvumise kohta kirja ja neevad tulevad seal siis ettelugemisele. Ehk huvitab koduseidki. Kui ei, siis palun ärge oma aega raisake ja edasi lugegege. Muuseas, juurde lisatud foto on meie oma aias kasvavatest rukkililledest.
3

Avasta Eestimaad: mida pakub Pärnumaa lisaks rannapuhkusele?

12:54, 21. august 2014
Suvi, päike, meri - need kolm märksõna iseloomustavad enim Pärnumaad. Kuid ei maksa unustada, et sel maakonnal on lisaks suvisele rannapuhkusele palju põnevat pakkuda.
4

Kuidas eesti keelde tuli sõna "seltsimees"

07:00, 21. august 2014
"Edasi seltsimehed!" kärgatas Ants Lauter eile hommikul, kui ETV näitas taas Sulev Nõmmiku filmi "Mehed ei nuta". Tänapäeval ülipopulaarne linateos ei toonud omal ajal Nõmmikule muud kui halle juukseid – nii palju on parteibossidel etteheiteid.
6

Malluka beebiblogi: kuidas üle elada pikad autosõidud?

14:11, 20. august 2014
Käisin esimest korda Mariga pikemal autosõidul, mille käigus avastasin esiteks, et ma pean lapsele kiiremas korras turvatooli ostma, ja teiseks, et mul pole õrna aimugi, kuidas pikemas perspektiivis lõbustada last, kes peab tunde olema autosse kinni traksitud.
6

Pulmablogi: kui midagi saab untsu minna, siis see ka läheb

11:03, 20. august 2014
Vana hea Murphy seadus, mis ikka ja jälle paika peab. Loomulikult olin ma juba arvestanud, et hulk asju nagunii läheb nii või naa omasoodu, sellest kirjutasin juba kuid tagasi siin. Aga lõpus, vaid paar nädalat enne pulmi võiks ju asjad enamvähem kombes olla? Kas seda on siis tõesti palju tahetud?
18

Teeme ühe asja selgeks – metsareiv ei ole joomapidu!

15:32, 19. august 2014
Ka seekord on mul lugejate ees teha üks parandus. Üleeile avastasin Facebooki sõnumites varem märkamatuks jäänud kirja.
11

Valdo Jahilo: mille järgi hinnata harrastaja taset?

13:12, 19. august 2014
Kui paljud spordiharrastajad oleksid nõus päevase etteteatamisajaga nõus võistlema 180-kilomeetrisel rattarajal? Või jooksma pahenädalase varuga maratoni? Selguse saamiseks sai korraldatud avantüüri korras väike inimkatse.
0

Avasta Eestimaad: millisel Eesti menubändil on Hiiumaaga sama nimi?

11:49, 19. august 2014
Päevasaar ehk Dagö - nii kutsusid sajandite eest läänepoolsed naabrid Hiiumaad.
2

Kuidas paljasjalgne Tõnisson rahvajuttude aineks sai

07:00, 19. august 2014
Eesti laevamehed said esimese vabariigi ajal Riia peal kokku buda munga paljasjalgse Tõnissoniga, kes nad külla kutsus. Näinud väliselt vaese munga läbi mitme korruse ulatuvat kesklinnakorterit, kirjeldasid laevamehed hiljem ajalehtedes oma hämmastust. Tõnisson öelnud, et harjutas end talvelgi paljajalu käima ja magama kirstus, jalad külma käes väljas.
2

Deivil Tserp | Hinnang Eesti EM-koondisele – sehr gut*

07:00, 19. august 2014
Praegu peaks isegi need spordisõbrad, kellel on haugi mälu, mõistma, et pühapäeval Šveitsis Zürichis kergejõustiku EMil etteaste lõpetanud Eesti koondisele võib hindeks panna sehr gut ehk väga hea.
9

Pulmablogi: kleidist vol 3 ehk kleidiproovides käimine

11:31, 18. august 2014
Kleiditegu algas veel enne, kui ma ise Eestisse jõudsin. Nimelt pidin esimese asjana veel Hollandis olles oma peamised mõõdud õmblejale saatma. Ikka kleidi üldpikkus ja rinna-, vöö- ja puusaümbermõõt ning rinnakõrgus.
0

Malluka beebiblogi: kus pidada lapse esimest sünnipäeva?

10:24, 18. august 2014
Lapse esimene sünnipäev tundub tähtis hetk. Siiski millegi algus, mis saadab teda terve elu - sünnipäevad. Ühtlasi tähistab see lapsevanemale ka seda, et tema beebi on nüüdsest väikelaps. Tundub ju nagu päris uhke põhjus peo pidamiseks, või mis?
11

Nädala pluss ja miinus | Zürichis võidetud medalid ja töötu maestro

10:14, 18. august 2014
Õhtulehe sporditoimetus võtab igal esmaspäeval kokku möödunud seitse päeva (Eesti) spordis jagades välja nädala plussi ja miinuse. Lisaks vaatame alanud nädalale otsa mõne ennustuse läbi. Meie 18. augusti valik:
1

Kuidas Tartus ameerikalikku tulevahetust peeti

07:00, 18. august 2014
"Kaks tundi kestnud inimesejaht Tartus. Lahing revolvritega, vintpüssiga ja automaatrelvaga," võtab Uudisleht pühapäeval 18. augustil 1935. aastal kokku eelmisel päeval puhkenud ehtameerikaliku tulevahetuse Tartu Lodja tänava elamus.
1

Mina ise olengi naiivne sinisilmne eurooplane

19:43, 17. august 2014
Paar nädalat tagasi tegin kriitilise sissekande sellest, kuidas eestlased näitasid Seagali boikotiga Augustibluusil end väikese ignorantse rahvana.
54

Kuidas kuumus vanasti Eestimaal võimutses

08:00, 16. august 2014
Kõigis 16. augusti 1939. aasta ajalehtedes oli üks teema: tohutu kuumus, mis on jätnud kaevud kuivaks (kohati tuli vett vedada kilomeetrite tagant) ja jõed-järved veeta.
3

Ott Järvela | Premier League'i ülemvõimul on mitu põhjust

10:58, 15. august 2014
Saksamaa Bundesliga võib hoobelda Euroopa parima staadionitel valitseva atmosfääriga (õlu, bratwurst, täis tribüünid ja odavad piletid) ning Hispaania La Liga maailma parimate jalgpalluritega (Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, James Rodriguez jt), ent üleilmses populaarsuses jäävad nad Inglismaa Premier League'ist kaugele maha. Miks? Põhjuseid on mitu.
4

Kuidas august Eestis poliitiliselt kuumaks muutus

07:00, 15. august 2014
Kompartei ajaloo instituut, Rahva Hääl ja ajakiri Aja Pulss said kuu esimesel päeval kätte nelja allkirjaga läkituse, milles nõuti Molotovi-Ribbentropi pakti salaprotokollide avalikustamist. Järgnes vaikus. Kuid nelik ja hulk teisigi inimesi jätkasid survet: 15. augustil teatasid nad Molotovi-Ribbentropi pakti Avalikustamise Eesti Grupi (MRP-AEG) moodustamisest.
0

Märt Roosna | Palju-palju õnne, Gerd Kanter! Aga äkki vajad siiski treenerit?

16:01, 14. august 2014
Kettaheitja Gerd Kanteri karjääri kümnes medal tekitab kahetisi tundeid – ühest küljest on iga uus esikolmikukoht täiesti fantastiline, teisalt meenub vägisi jutt, mida räägiti siis, kui vägeva kettamehe tee treener Vesteinn Hafsteinssoniga kahe aasta eest lahku läks.
11

Avasta Eestimaad: Põlvamaal leiab tegevust nii metsade rüpes kui ka kiviseinte vahel

15:28, 14. august 2014
Kagu-Eesti maakonna Põlvamaa külastajad saavad kogeda omapärast segu erinevate kultuuride kokkupuutest, imekaunist ja erakordsest loodusest ning aktiivsetest ajaveetmisvõimalustest metsade rüpes kui kiviseinte vahel. 
7

Kuidas Berliinist tulnud olümpiamehi austati

07:00, 14. august 2014
"Veel eales varem pole Tallinnas nii suured rahvamurrud olnud kedagi külalist võtmas vastu, olgugi et meil on nähtud siin inimpõlve kestes keisreid, kuningaid ja presidente," kirjutas Päevaleht.
0

Deivil Tserp | Zürichi EMil kirume rohkem kui Sotši olümpial

15:44, 13. august 2014
Ligi pool aastat tagasi töötasime kolleeg Stanislav Moškoviga kolm nädalat Sotši olümpial ning kirusime hotelli, kus pidime magama nagu samasooiharad mehed ühes voodis ning pahatihti ei tulnud kraanist sooja vett. Ega Zürichis lood ausalt öeldes palju paremad ole.
6

Avasta Eestimaad: Lääne-Virumaa romantilised rannakülad on alles algus...

15:16, 13. august 2014
Põhjaranniku romantilised rannakülad lähevad seal sujuvalt üle laiadeks pangapealseteks heinamaadeks, edasi lõuna poole liikudes asenduvad lagedad metsade ja künklike maastikega.
1

Hugo Tipner | Becherovkast Bernatskini

10:00, 13. august 2014
Reede õhtul soovisin ühes Vanalinna lokaalis tellida neli pitsi Becherovkat. Teate ilmselt küll seda tšehhi piparkoogimaitselist 38protsendist sotsialiseerumise dopingut. Endalegi üllatusena lipsas huulte vahelt hoopis tellimus: "Paluks neli Bernatskit!". Mis veelgi kurioossem, nägus teenijanna vaid naeratas meelalt ja tõi soovitud Becherovkad lauda.
2

Kuidas veerand sajandit tagasi Eestis streigiti

07:00, 13. august 2014
«Rohkem me kohalikega ei räägi. Tahame, et kohale sõidaksid Moskva esindajad,» ütles mulle täna 25 aastat tagasi bussikoondise Lasnamäe filiaali streigikomitee juht ja ulatas paberi, millel nõudmised kirjas. Sooviti keeleseaduse peatamist, Eesti kodanike komiteede hukkamõistmist, Interliikumise viivitamatut registreerimist jms. Küsisin, millal streik lõpeb.
0

Deivil Tserp | Šokiseisundis EMile

16:43, 12. august 2014
Olen lugenud näitlejate verd tarretavaid memuaare, et vahel on nad pidanud minema lavale ka siis, kui lähedane inimene on kodus raskelt tõbine või hoopis haiglas.
0

Pühapäeval oleksin ma surma saanud

15:56, 12. august 2014
Oli mingi hetk, kus inimesed hakkasid üksteise järel postitama sotsiaalvõrgustiku lehele pilte täiskuust. Pühapäeva õhtul ilmus neid ühel hetkel arvutiekraanile nii palju, et ma mõtlesin vaataks õige aknast välja. Pealegi õhtu oli veel noor ja taevas paistis tõepoolest seesama kuu, mis Facebookiski. Suur särav pall, mis naeratas nagu mõnes kauges muinasjutus.
52

Malluka beebiblogi: miks osta kalleid mänguasju?

15:56, 12. august 2014
Kõik lapsevanemad kinnitavad alati, et osta sa lapsele nii kalleid mänguasju kui soovid, kõige armastatuimad lelud on alati need, mis ei olegi tegelikult mänguasjad. Nõnda ongi Mari kõige kallim vara ja põnevaim asi üks vana kotitükk, mille peal kuldne pannal.
9

Valdo Jahilo: kuidas saada kiiremaks?

15:53, 12. august 2014
Kolmapäeval, 13. augustil on viimane  võimalus sel suvel osa saada temposõidu kiirusest. Eraldistardist tuleb Pirital läbida sarja lühim, 10-kilomeetrine ots. Kõik ratturid, kes siiamaani Filter Temposõidu Karikasarjast kõrvale on jäänud, on oodatud. Ükskord on ikka esimene kord. 
8

Pulmablogi: pruudikimp - kas valida traditsiooniline või midagi erilist?

15:49, 12. august 2014
Räägiks siis lilledest ka. Väga lühidalt oma esimesest kogemusest. Minu esimene pruudikimp oli selline, mille sai käe külge siduda. Teate küll, nagu Ameerikas poisid toovad tüdrukutele enne balli. Ja see idee meeldis mulle nii siis, kui ka praegu.
3

Avasta Eestimaad: kas oled Piusa koobastest näinud kõige magedamat osa?

15:16, 12. august 2014
Piusa koopaid teab enamik meist. Sama palju aga ei teata seda, et külastajatele näidatakse vaid kõige magedamat osa koobastikest, sellal kui põnevamad maa-alused kohad hoopis lähinaabruses varjatult peituvad.
31

Ville Arike | Kanguri naasmine Varesesse – positiivne uudis

11:30, 12. august 2014
Itaalia meistriliiga klubi Varese Cimberio teatas eile ametlikult, et Eesti korvpallikoondise kapten Kristjan Kangur mängib eeloleval hooajal nende ridades. Kuidas siinmail uudisesse suhtuda?
3

Kuidas staadionitäis rahvast Miss Estoniat ahistas

07:00, 12. august 2014
Ärge öelge, et Eestis sarnast rahvatormlemist pole olnud nagu popsuuruste kohta teame – alates biitlitest ja lõpetades Bieberiga.
0

Märt Roosna | Eesti fenomen – nutune taliolümpia paelub vaatajaid põnevast vuti MMist rohkem

15:39, 11. august 2014
Maailmas võib jalgpall olla spordiala number üks, kuid eestlasi see ei kõiguta. Meie jaoks äärmiselt nigelaks osutunud Sotši taliolümpiat vaadati rohkem kui aegade üht põnevamat jalgpalli MMi. Nuta või naera, kuid eestlane oli, on (ja jääb?) jäärapäiselt olümpiausku.
8

Nädala pluss ja miinus | Müürsepa liitumine Tarvaga ja see teine asi kah

11:30, 11. august 2014
Õhtulehe sporditoimetus võtab igal esmaspäeval kokku möödunud seitse päeva (Eesti) spordis jagades välja nädala plussi ja miinuse. Lisaks vaatame alanud nädalale otsa mõne ennustuse läbi. Meie 11. augusti valik:
6

Ats Kuldkepp | B-koondis näitas Eesti korvpalli tegelikku taset

11:30, 11. august 2014
Aasta 2006. Eesti korvpallikoondis võidab EM-valiksarjas Saku suurhallis Taanit 51:50, aga kaotab võõrsil 67:68. Aasta 2010. Eesti kaotab EM-valiksarja B-divisjonis (mäletate veel mudaliigat?) võõrsil Austriale lisaajal 90:93. Viimase järel läheb siinne spordiavalikkus keema ja terava ütlemisega korvpallitreener Allan Dorbek kritiseerib jõuliselt koondise juhendajat Tiit Sokku ja maalib ala tulevikku tumedates toonides.
4

Selle suve mustrid vol 2: Päevalilled

10:50, 11. august 2014
Jälle mustrite juures tagasi... Enne kui suvi läbi saab, peab kõik trendiasjad ju suurtelt allahindlustelt ära ostma ja kandmisekski peab aeg jääma!
0

Kuidas ameeriklane Estonia hukku uuris

07:00, 11. august 2014
Rootsi rannavalve patrull-laev ootas 8. augustil 2000 Estonia uppumiskohas 72aastase USA miljonäri Gregg Bemise tuukrilaeva One Eagle, mis oli Bornholmi juurest kohale kiirustamas. Rootslased püüdsid Bemist mõjutada, et ta loobuks Estonia juurde sukeldumast ja jäid lähedusse vaatlema (kontrollijaina oli pardal ka Eesti spetsialiste).
4

Seagali juhtum näitas eestlase ignorantsust

13:31, 10. august 2014
Olin paar nädalat tagasi Suurbritannias. Täiesti suvaliselt juhtusin Londonis rääkima sõpradega muusikast, kui keegi seltskonnas märkis, et Steven Seagali kontsert oli olnud täielik hitt. Seagal esines sel suvel Suurbritannias kaheksa korda. Lisaks oli tal suurt osa Mandri-Euroopat hõlmanud tuur. Kuna Eestis käis samal ajal Seagali nö nõiajaht, siis hüppasin kohe brittidega vestlusse.
146

Kuidas kuumad üheksakümnendad ajalehtedele mõjusid

08:00, 9. august 2014
Läinud sajandi üheksakümnendad aastad olid ajalehtedele rahutud – erastati ja ärastati, mõni uus väljaanne tekkis, teine suleti. Läänemaa prefekt kippus Eesti Ekspressi konfiskeerima ja 9. augustil 1995 andis Õhtuleht pealkirja "Maskis mehed röövisid Rapla ajalehe trükivalmis küljed ja väikebussi!" all ülevaate hoopis tavatust juhtumist.
0

Malluka beebiblogi: kas teid häirivad rannas paljad tited?

14:42, 8. august 2014
Ma kunagi rääkisin ka siin sellest teemast, et ühes beebigrupis läks kisa lahti, sest keegi julges üles riputada pildi, kus lapse pepu natsa paistis. Minu meelest ei olnud seegi väga suur asi, aga nüüd suveajal on mõndadele veel suurem probleem paljad lapsed rannas.
74

Pulmablogi: Kleidist vol 2 ehk leia usaldusväärne õmbleja

13:45, 8. august 2014
Jätkan siis kleiditeemal. Olen juba mitu korda maininud, kuidas ma oma külalisi ja ämma hirmu all hoian jutuga "kleiti pole, see saab veidi enne pulmi õmmeldud". Paljude arvates on tegu ikka nii riskantse julgustükiga, et nad ei oska muud teha, kui etteheitvalt pead raputada ja omaette jumalat paluda. No kes sellist asja enne näinud on, et kleidi tegemine või valimine nii viimasele hetkele jäetakse?
2

Valdo Jahilo blogi: Peame aru. Pitsita.

13:25, 8. august 2014
Hommikusel jooksu- või rattatiirul (ainus aeg, mil ma palavuse käes inimkoseks ei muutu) olen trehvanud teinekord ranna lähedale. Uhke on vaadata istepinkide alla rivisse laotud tühje viinapudeleid või murulapikesel külitavat õlletaarat. Justkui ootaksid truult oma peremeest, kes kohe-kohe veest nende juurde tagasi peaks jõudma ja üksindusest päästma. Pudelikorjajad pole oma tiiruga nende orbudeni veel jõudnud. Siis tabab alati kahtlus – krt – kas nende omanikud on nüüd õhtul või öösel tõesti ujuma läinud ja sinna jäänud või lihtsalt uimas minema jalutanud.
1

Avasta Eestimaad: Matsalu rahvuspark pole vaid linnuhuvilistele...

13:08, 8. august 2014
Matsalu rahvuspark ei ole huvitav mitte vaid ornitoloogiahuvilistele, sealsed kaunid loodusvaated kutsuvad uuesti ning uuesti piirkonda avastama.
1

Milliseid (All-Stars) ameeriklasi Eesti profid võitsid?

12:26, 8. august 2014
Kuigi USA ülikoolinoored, keda Eesti B-koondis võitis kolmapäeval 77:65, nimetavad ennast East Coast All-Starsiks, peaks korvpallihuviline juubeldustega ehk natuke hoogu pidama, sest vastase nimi on pigem Adipasi või Nikke moodi toode.
9

Kuidas Aleksandra ehk Issanda Ratsanik jutlustas

07:00, 8. august 2014
Paljasjalgne munk Tõnisson on tänavu Eesti lavalaudadel juba laineid löönud. Temast jõuan veel rääkida, kui ta sünniaastapäev kätte jõuab.
0

Ott Järvela | Kõigil puudub igasugune kohustus kedagi uskuda

07:00, 8. august 2014
Kas Vitali Bernatski väidetel Eesti (tipp)sportlaste ulatusliku dopingutarvitamise kohta on tõepõhi all või mitte? Eile avalikustatud Bernatski komisjoni raportist see ei selgunud. Säärane tulem pole üllatav, sest vastava hoiatuse andis komisjoni juht Kristjan Port juba juuni alguses.
9

Kuidas käisin piiril okastraate uurimas

07:00, 7. august 2014
Laupäeval oli BNS kirjutanud uudise, et Venemaa alustas piiri ühepoolset mahamärkimist. Pühapäeval, 7. augustil 20 aastat tagasi olin kohal, et oma silmaga asja Lutepää-Petseri-Saatse kolmnurgas uurida.
0

Märt Roosna | Kergejõustiku meistrivõistlused olid ülekaalukalt viisaastaku parimad

10:36, 6. august 2014
Nädalavahetusel peetud Eesti kergejõustiku meistrivõistlustel pakkusid tõkkejooksja Rasmus Mägi ja kettaheitja Gerd Kanter tõelisi tipptulemusi. Aga kui hea on spordialade kuninganna tervis siinmail tervikuna?
5

Hugo Tipner | MM jäägu Venemaale!

10:00, 6. august 2014
Banaalsus: sporti ja poliitikat pole võimalik teineteisest lahutada. Mõistagi! Eriti veel säärase hiiglasliku üleilmse keha puhul nagu jalgpalli katuseorganisatsioon FIFA. Vaieldamatult on Sepp Blatteri juhitav jalgpallimaailm tugevalt politiseerunud. Kuivõrd jalgpalli roll maailmas on niivõrd nähtav, pidevalt esil, lävivad enamik alaliite kohalike võimudega liigagi tihedalt. Pole kahtlust, suhtlus kipub enamalt jaolt põhinema vektoril väljast-sissepoole - jalgpallist väline (poliitika) mõjutab sisemist (jalgpallijuhid).
15

Kuidas põrandaalusega Kalamajas lahingut löödi

07:00, 6. august 2014
Vanemad tallinlased mäletavad, et pool sajandit kandis Poska tänav Kadriorus Leineri nime. Kuid neilgi pole enam meeles shimmitantsud 1920ndatel, kui tüdrukud džässirütmis meeste külge liibusid, lühikesed (vähemalt tolle aja kohta) seelikud seljas.
1

10 klišeed festivalil riietumiseks

11:30, 5. august 2014
Selle suve muusikafestivalid siinkandis hakkavad vaikselt otsa lõppema. Schilling on möödas, läbi on folk ja Positivus. Tunnistan, et neist kolmest käisin ainult Positivusel, aga siis panin ka kõik oma moeblogija-oskused mängu ja riietusin kõikide festivali-klišeede kohaselt. 
3

Päevatoimetaja

Piret Sarv
Telefon 614 4094
Piret.Sarv@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis