Õhtulehe raamatublogi

„Hirameki“ – kritseldamist jagub nii väiksele kui suurele

20:24, 10. aprill 2016
Peng + Hu "Hirameki. Geniaalne plätserdamis-kritseldamis-lõbu", Hea Lugu, 2016
0

Kuidas said raamatupoodidest kohtumis- ja ajaveetmispaigad?

06:00, 9. aprill 2016
Kui praegustes Eesti raamatukauplustes ringi vaadata, hakkab silma mõndagi enamat kui kirjavarast lookas letid ja järjekorras seisvad ostlejad. On kohvikud, on akvaariumid, on mugavad toolid raamatute sirvimiseks ja lastenurgad peredele. Veel sajandivahetusel see nii ei olnud. Ega ole suuremas osas Euroopast siiamaani. Siinsest tasemest kõneleb seegi, et Rahva Raamatu Viru keskuse kauplus kandideerib maailma parima raamatupoe tiitlile.
12

Soodusmüügid – kas päästerõngas seisma jäänud raamatutele?

06:00, 2. aprill 2016
Suurte allahindluste ajal kilkavad oma raamaturiiulitele uue täite otsijad üksteise võidu: "Ma sain 20 euro eest neli raamatut, mis maksnuks muidu kokku sada eurot!" – "Aga mul õnnestus osta tervelt üheksa raamatut 40 euroga!" Mille järgi teoseid alla hinnatakse, kui palju sooduskampaaniad tegelikult tulu toovad ja kas kallimaid raamatuid muidu ostetakski?
1

Rahvusraamatukogu uuendused: lasteala ja suhtlusala jutuajamiseks

10:01, 23. märts 2016
Üldiselt valitseb arusaam, et raamatukogus tuleb olla hiirvaikselt ja koos lasteaiamudilasega seal pikemalt aega veeta ei saa. Ent Eesti rahvusraamatukogu uuenduskuuri saanud viiendalt korruselt leiab teatmesaali ja rühmaruumid, kus võib kaaslastega julgelt töö- ja kooliasju arutada, ning laste lugemis- ja mänguruumi.
1

Minu Portugal - päikeseline ja sõltuvusttekitav

22:15, 1. märts 2016
Kes korra on Portugali armunud, tuleb alati tagasi, kirjutab Kaisa Masso raamatu "Minu Portugal" eessõnas. Küllap tal on õigus – pärast möödunud sügisel toimunud reisi sellesse Euroopa mandriosa läänepoolseimasse riiki ei lähe päevagi, mil ma sellele maale ei mõtle.
0

Jahupäisus ehk kuidas süsivesikud ajutegevust kahjustavad

16:15, 1. märts 2016
"Jahupea" on raamat, kus tunnustatud neuroloog David Perlmutter on võtnud käsitluse alla teema, mis on meditsiinikirjanduses ringelnud pikki aastaid – ajutegevust kahjustavad süsivesikud.
3

Raamatuhinnad heidutavad lugejat

06:00, 27. veebruar 2016
Nii mõnigi raamatusõber kurdab, et kui varem sai raamatupoes käies peaaegu alati midagi koju kaasa soetatud, siis nüüd peletavad kõrged hinnad ostuisu ära. Uuena maksab suurem osa ilukirjandusteoseid 20 euro ringis. On’s raamatud varasemaga võrreldes tõesti oluliselt kallimaks läinud ning mis hinnatõusu põhjustab?
12

Olavi Ruitlane: kirjutamishoos võin kõik kohtumised unustada ja arved maksmata jätta

06:00, 20. veebruar 2016
"Ma võin rahakotid ja pangakaardid ja autovõtmed kuhugi ära pista, kõik kohtumised ära unustada, telefonid võivad maksmata jääda ja välja lülituda," kirjeldab Olavi Ruitlane seda, kuidas ta mahukama teosega askeldades raamatumaailma sisse läheb. Kirjutab ta aga alati turvaliste koduseinte vahel – külasolemise tundega asjad ei õnnestuks.
2

Illustraator Anne Pikkov: Kivirähki Oskari joonistasin oma poja moodi

06:00, 12. veebruar 2016
"Mul on kolm poega, nii et poiste hingeelu ma vist tunnen küll. Tüdrukuid ma ei oskagi joonistada!" tunnistab raamatuillustraator ja -kujundaja Anne Pikkov, kelle nimi hõigati eilsel kauneimate raamatute autasustamisel välja neli korda.
2

Jääme ootama, mida kirjutab Heljo Mänd oma sajandaks sünnipäevaks

06:00, 10. veebruar 2016
"Lastekirjanikuks tasub hakata – nende seas on palju pikaealisi ja kaua töövõimelisi inimesi," tunnistab Leelo Tungal kolleeg Heljo Männi homsele 90. sünnipäevale mõeldes. "Endise kirjalapsena soovin Heljo Männile palju-palju õnne. Jään ootama, mida ta kirjutab oma sajandaks sünnipäevaks."
6

Uus avastus: vanimad muinasjutud on pärit pronksiajast

06:00, 23. jaanuar 2016
Teadlased leidsid, et mõned muinasjutud, nagu näiteks "Kaunitar ja koletis" ja "Kullaketraja", on pärit mitme tuhande aasta tagant, rahvajutt "Sepp ja kurat" aga lausa pronksiajast. Muinasjuttude niivõrd pikka põlvnemislugu uskus 19. sajandil juba Wilhelm Grimm, kuid hilisemad teadlased ­tegid tema teooria pihuks ja põrmuks.
2

Ilmar Trull: üks luuletus küpseb kümme aastat, teine valmib minutitega

06:00, 23. jaanuar 2016
Pole see midagi nii, et luuletus on alati hetkega valmis, kinnitab lasteluuletaja Ilmar Trull (58), kes sai neljapäeval pärjatud kultuurkapitali kirjanduse aastapreemiaga valikkogu "Rähni ravi" eest. "Ma teen märkmeid, kirjutan mõne märksõna või katke ja sinnapaika see jääb. Kümne aasta pärast vaatad neid ridu ja kirjutad luuletuse valmis," räägib ta. Mõni katke ootab oma aega aga juba paarkümmend aastat.
2

Kunstnik Siima Škop: "Kui inimesed ka praegu mu raamatute vastu huvi tunnevad, ei ole ma ilmaaegu elanud."

06:00, 23. jaanuar 2016
"Ma ei mäleta ausalt öeldes, millal viimati joonistasin. Sellest on palju aastaid möödas," ütleb kunstnik Siima Škop (95) kurvalt. Viimane kord, kui lastele Lumivalgekese ja Pöial-Liisi pildimaailma kinkinud habras naine pliiatsit-pintslit sõrmede vahel hoidis, oli väga ammu. "Olen ju poolpime, ei näe enam hästi. Olen selle all hirmsalt kannatanud, et enam joonistada ei saa. Hing on valus."
44

9. sajandi piiblileheküljest luubiga loetavate kääbusraamatuteni: mis haruldusi leidub Eesti tähtsamates raamatukogudes?

06:00, 9. jaanuar 2016
Iidseid ja muudel põhjustel erilisi rariteete jagub nii Lõuna- kui ka Põhja-Eestisse. Vanim kirjalik mälestusmärk, mis üldse Eesti mäluasutustes leidub, on hoiul Tartu Ülikooli raamatukogus, vanim teadaolev trükisefragment aga Tallinna Ülikooli raamatukogus. Kirjandusmuuseumi arhiivraamatukogu on põhjatu vanade eestikeelsete teoste varaait, rahvusraamatukogu saab muuhulgas uhkustada kääbusraamatute koguga.
4

Heljo Mänd: ma vaatan tänapäeva lapsi ja mul on tunne, et nad vajavad rohkem armastust, kui nad saavad

06:00, 31. detsember 2015
"Mul on praegu väga omapärane elu: mulle tulevad siia koju ainult head inimesed. Ma ei tea, millest see tuleb, kuidagi see kodu tõmbab häid inimesi juurde," naerab kirjanik Heljo Mänd. Ta naerab palju. Ta kirjutab palju. Ta saab veebruaris 90. 
12

Jõuluõhtu salmiabi: milliseid värsse kingi kättesaamiseks lugeda?

06:00, 23. detsember 2015
Luuletajad jagavad oma kirjutatud jõulusalme või lemmikuid, mida ise jõuluvanale loevad.
13

Ilmi Kolla ei olnud süütu neitsi, vaid noor ja elurõõmus naine

06:00, 19. detsember 2015
Suured hingestatud silmad, habras kogu. Luuletus "Nukrad hetked". Üksindus. Ränk kopsuhaigus ja surma jäine hingus. Need on märksõnad, mis 21aastasena lahkunud poetessi Ilmi Kolla kohta ilmselt kooli kirjandustundidest meenuvad. Kirjandusteadlane Eve Annuk heidab müüdile elusamat valgust: "Ta ei olnud puritaanlik tuim tükk, vaid kena naine, kes meestele väga meeldis."
10

RMK kingib lasteaedadele raamatu jõulukuuse otsimisest

12:21, 8. detsember 2015
Riigimetsa Majandamise Keskus andis koostöös Menu kirjastusega pühade eel välja Loone Otsa kirjutatud ja Hiis Lessingu illustreeritud lasteraamatu jõulukuuse otsimisest talvises metsas ning kingib selle lasteaiarühmadele üle Eesti.
0

Halvima seksi auhind läks muusik Morrisseyle

06:00, 5. detsember 2015
Briti kirjandusajakirja Literary Review tänavuse auhinna kehvasti kirjeldatud seksi eest ilukirjanduses pälvis Morrissey debüütromaaniga "Kadunute nimekiri", vahendab BBC.
0

Sõjaraamatute fänn Madis Milling: minu põlvkonnal on II maailmasõjaga isiklik seos

06:00, 5. detsember 2015
70 aasta tagune maailmasõda lööb raamatupoelettidel laineid juba paarkümmend aastat.
4

Poolelijäänud teosed: mis läks tuleroaks, mis viis õnnetu kirjaniku enesetapu äärele

06:00, 28. november 2015
"On kaks võimalust: kas mina tapan tema või tema tapab minu," ütles Ameerika menukirjanik Truman Capote 1971. aastal ühes telesaates poolelioleva romaani kohta, mida ta hakkas kirjutama 18 aastat enne surma, kuid valmis ei saanudki.
2

"Naljakas tüdruk" - kvaliteetne ja vaimukas tuhkatriinulugu

17:42, 11. november 2015
Need, kes armastavad BBC telesarju, võivad südamerahus teleka vaatamisele vahelduseks sirutada käe Nick Hornby teose "Naljakas tüdruk" järele. Ja mitte ainult – muhedat ja kvaliteetset lugemist pakub see teos ka kõigile teistele.
0

Jim Ashilevi: "Kitsastes oludes kasvamine on andnud võime ümbritsevast välja lülituda."

07:00, 7. november 2015
"Me elasime perega Pelgurannas pead-jalad koos. Pisikeses kahetoalises korteris olid mu õde, ema, vanaema, vanaisa, onu, koer ja kass, vahepeal olid viirpapagoid ja hamster ka. Ma arvan, et kitsastes oludes üles kasvamine on andnud mulle võime ümbritsevast välja lülituda, kui mul on vaja," juurdleb kirjanik, näitleja ja lavastaja Jim Ashilevi, kes käis oma viimast romaani sageli kohvikutes kirjutamas.
13

Galerii: Merle Jääger esitles unenägudest alguse saanud jutukogu

09:53, 6. november 2015
Näitleja Merle Jääger esitles eile oma uhiuut humoristlikku jutukogu "Jututulbad", kus külanõid joodab pahaaimavatele külalistele nõiajooke, igatsuselinnud neelavad inimesi, näkid varastavad suplejailt kehaosi ja toimub palju muud.
9

Surnud kirjanike ette käidud rajal tallamine – üllas üritus või pühaduseteotus?

08:00, 24. oktoober 2015
Mitu armastatud raamatukangelast on uue autori käe all taas ellu ärganud.
1

Raamat seksist, mis inspireerib inimest tervikuna arenema

16:16, 14. oktoober 2015
Seks on teema, mis läheb korda kõigile. Järjest rohkem mõtiskletakse ka selle üle, kuidas elada paremat elu, milles seks ei tähendaks pelgalt häid orgasme.
11

Draama festivalil esitleti kogumikku Teatrielu 2014

15:29, 11. september 2015
Täna esitleti Eesti Teatri Festivali Draama 2015 raames kogumikku Teatrielu 2014, mis püüab lahti mõtestada seda, mis näitlejamaailmas peaks olema justkui iseenesestmõistetav.
0

Raamat vähi seljatamisest poetab lootuskiiri nii haigetele kui nende lähedastele

16:22, 4. september 2015
Lootusetuna näivas olukorras pole midagi paremat kui tibatilluke lootuskiir. Vähktõvega kimpus olijaile pakub seda kindlasti uus raamat, mis annab nõu ja õpetab, kuidas vähki kõige kiuste seljatada.
9

Millenniumi triloogia järg: kui võrdlusmomenti pole, siis igal juhul hea

08:59, 2. september 2015
Tunnistan kohe alguses, et Stieg Larssoni Millenniumi triloogia on mulle tuttav Rootsis vändatud filmide põhjal, mille peaosades salapärane Noomi Rapace ja Michael Nyqvist. Meie elutempo on nii kiire, et mõneski asjas tuleb allahindlust teha. Kui raamatu lugemiseni ei jõua, siis saab teemast ja tegelastest ettekujutuse filmi põhjal. Seega jääb mul ära kahe autori võrdlus.
1

Kolm kirjandusküsimust Margus Karule

07:00, 29. august 2015
Vastab menuki "Nullpunkt" autor Margus Karu , kellel ilmus sel suvel teine romaan "Täna on täna ja forever on forever".
1

Esmaabi käsiraamat: kiire ja üksikasjalik abimees kriisiolukorras toimetulekuks

16:08, 26. august 2015
Oskamatus võib maksta inimese elu, sestap on väga oluline osata anda esmaabi. Seda eriti olukordades, kus arstiabi on kaugel või seda tuleb kaua oodata.
2

Robert Galbraithi ehk J. K. Rowlingu „Siidiuss“ – ettearvamatu ajuragistaja

13:46, 30. juuli 2015
„Siidiuss" on teine romaan, mille menukirjanik J. K. Rowling avaldas Robert Galbraithi pseudonüümi all, ja ühtlasi teine osa detektiiv Cormoran Strike'i sarjast. Pärast kuulsa modelli mõrvaloo lahendamist romaanis „Käo kukkumine" on Strike soetanud väikese elamise ja avanud eradetektiivibüroo. Tema sekretäri ja abilisena jätkab Robin Ellacot.
0

Raamat, mis suunab looduses haruldusi märkama

09:52, 24. juuli 2015
Senikaua, kuni inimesed muutuvad järjest enam linnakesksemaks ja loodusvõõramaks, on iga kaunite piltidega loodusraamatu ilmumine vägagi tervitatav. Isegi, kui lugeda ei viitsi, tekitavad ehk pilkupüüdvad fotod soovi minna looduse imesid oma silmaga kaema.
0

"Eesti metsamarjad" juhatab huvilised oskuslikult metsamarjariiki

00:28, 22. juuli 2015
Eestis on metsamarjade tarbimine kogumas üha suuremat populaarsust. Alanud marjahooaja künnisel on Taimi Paali raamatu "Eesti metsamarjad" ilmumine igati tervitatav.
0

Harold Fry palverännak: kaasakiskuv teekond iseendaga ja iseendani

00:28, 17. juuli 2015
Kiri, mis muutis kõik, saabus Harold Fry postkasti ühel päeval. Mehe endine kolleeg ja sõber on vähki suremas ning see kiri on temalt. Harold läheb oma naise meelehärmiks vastust postkasti viima ning otsustab käigu pealt ümber – otsustab kirja ligi 700 miili kaugusele ise kohale viia.
0

Mida uskusid meie esivanemad ehk Pilguheit metshaldjatele ja libahuntidele

09:00, 6. juuli 2015
Kui oled metsas eksinud, siis tea, et oled astunud haldjate rajale. Et sa ei jääks sinna edasi-tagasi käima, keera seljas olev jakk tagurpidi – nii õpetasid vanad eestlased.
1

"Elulõng" - haarav teos elust endast

16:19, 22. juuni 2015
Viimasel ajal on poelettidele hakanud jõudma ka sellist ajaviitekirjandust, mille lugemine ei ole pretensioonitu tegevus – selliseid raamatuid lugedes on võimalik saada uusi teadmisi ja mõtiskleda elu ning ajaloo olemuse üle.
0

KOLM RAAMATUKÜSIMUST: Vastab jalgpallikohtunik ja elustiiliblogija Anni Rahula

08:00, 20. juuni 2015
Öökapiraamat või viimane lugemiselamus?
9

Erik Tohvri: paljud lugejad on öelnud, et minu raamatud ei lase neil öösel rahus magada

08:00, 20. juuni 2015
Elektriinseneri haridusega Erik Tohvril on pensioni­põlves ilmunud 29 romaani, ühest on tehtud ka kordustrükk, lisaks on viimane käsikiri praegu kirjastuses. Enne ilukirjutama hakkamist koostas Tohvri ­pseudonüümi taha peituv Hans-Erik Laansalu neli ­raamatut ettevõtete, kus ta on töötanud, ajaloost. "Kokku on mul 35 raamatut," rehkendab Tohvri, kes hirmuäratavast loomingulisest viljakusest hoolimata ei kiirusta end kirjanikuks tituleerima.
3

GALERII: 1360 lehekülge ja 2,4 kilo - hiidlaste 80 aasta pikkune unistus koguteosest täitus

11:35, 14. juuni 2015
"On teisigi asju, millest hiidlased on pikalt unistanud. Ligi 80 aastat tagasi tekkinud unistus teatmeteosest Hiiumaa kohta on nüüd täitunud," rõõmustas Hiiu maavanem Riho Rahuoja eile Kärdlas toimunud raamatuesitlusel veidi punaste silmadega.
4

Eesti laevade lood - köitvad ja harivad

23:48, 3. juuni 2015
Kui räägitakse Eesti laevadest, meenuvad eestlastele Tallinna ja Soome ning saarte vahel seilavate aluste kõrval tõenäoliselt Kajsamoor, Hoppet ja Jõmmu. Tegelikult on põnevaid laevu Eestis aga veelgi.
0

Kolm kirjandusküsimust Maarja Kangrole

07:00, 30. mai 2015
Vastab novellikirjanik, luuletaja ja tõlkija, mullune Friedebert Tuglase novelliauhinna laureaat Maarja Kangro.
0

Jaak Juske: Tallinna tontlikemad kohad on Toompea loss ja Lühike jalg

07:00, 30. mai 2015
"Ma arvan, et kummitused on paljuski usuküsimus. Kui tahta, võib neist päris paljusid põhjendada inimliku hirmuga. Piisab vanast majast, kõhedas paigas üksi olemisest või salapärastest puu varjudest. Kohe hakkab fantaasia tööle," selgitab ajaloolane ja lastekirjanik Jaak Juske.
1

Kurioosumid: mis on veidramail moel kirja pandud raamatud?

08:00, 16. mai 2015
Kirjanikud on end proovile pannud, seades loomingule kõiksugu piiranguid: kas ei tohi mitmesajaleheküljelises romaanis olla ainsatki tegusõna või määravad tähtede arvu järjestikustes sõnades pii komakohad. Ent kirjandusteosed on sündinud ka täht-tähelt silmapilgutamise ja vaimudega suhtlemise laua taktikepi all.
5

Kolm kirjandusküsimust Livia Ulmanile

07:00, 16. mai 2015
Vastab sarjade «Ohtlik lend», «Kodu keset linna» ja «Kättemaksukontor» ning lühifilmi «Roosa kampsun» stsenarist Livia Ulman. 
0

Verises kambris avaldub muinasjuttude maagiline pale

23:45, 14. mai 2015
Muinasjutusõbrad, rõõmustage – Angela Carteri "Verine kamber" on mõeldud just teile. Ja tegelikult ka neile, kes naudivad asjade taha või sisse nägemist.
1

Raamat Setomaa arhitektuurist: hädapärane kaaslane kõigile sealkandis uitajaile

23:51, 13. mai 2015
Kui oled murdnud pead Setomaal nähtud talude üle või plaanid sinna alles minna, kuid pole kuulnudki, mis on kõlgus või vahelik, on järgnev jutt just sulle.
1

Minu Ghana: Kui tahta, saab alati hakkama

00:18, 8. mai 2015
Ethel Aoude "Minu Ghana" ei ole kindlasti raamat, mida peaks lugema ihaledes osa saada intiimsetest seikadest või turistidele kasulikest vihjetest. Midagi sellist sealt lihtsalt ei ei leia. Küll aga on see raamat sellest, mis kinnitab: kui väga tahta, saab hakkama igas olukorras.
1

Painav salasuhe laastas Eduard Vilde niigi habrast tervist

07:00, 25. aprill 2015
Kümme viimast aastat oma elust veetis armastatud rahvakirjanik väga põdurana
9

Mart Kivastik: "Romaani kirjutades jääd iga päevaga järjest vaesemaks."

07:00, 18. aprill 2015
"Ma tahaksin tegelikult kangesti romaane kirjutada, kuid selleks on vaja paar aastat aega. Aeg ja raha on ju üks ja sama asi," lausub kirjanik ja filmimees Mart Kivastik, tänavune Friedebert Tuglase novelliauhinna laureaat. Kirjanikuks võib tema sõnul saada aga igaüks – kui kirjutamine on selge, tuleb lihtsalt pihta hakata.
0

Guinnessi rekordi­raamat sündis jahimeeste vaidlusest: kes on kiireim lind?

07:00, 4. aprill 2015
"Guinnessi rekordiraamatu puhul satub kokku kaks asja: ühest küljest on see teatmeteos ja teisest küljest lasteraamat. Laste jaoks on sinna suurelt topitud mitmesuguseid nilbusi stiilis "kõige augustatum inimene" ja "kõige rohkem punnis silmad"," analüüsib rekordiraamatut eesti keeles välja andnud Tänapäeva kirjastuse peatoimetaja Tauno Vahter selle fenomeni.
0

Kas paadiserval kõõluv laps vajab raamatupildil tõesti päästevesti?

07:00, 28. märts 2015
Kuigi Puhh ja Christopher Robin purjetasid ringi vihmavarjust paadis ja kellelegi ei tulnud pähegi küsimus, kas neil nii ka turvaline on, tundus kunstnik Kamille Saabrele Epp Petrone raamatu "Ma kingin sulle jõe" üht illustratsiooni joonistades, et paadiga sõitva poisi seljast on midagi puudu.
15

Kolm kirjandusküsimust Tõnu Õnnepalule

07:00, 28. märts 2015
Vastab Tõnu Õnnepalu, kelle Loomingu Raamatukogus ilmunud värskeim teos «Lõpetuse ingel» troonis möödunud nädalal raamatumüügiedetabelis ja müüdi poolteise nädalaga läbi.
0

Suhteaudit: parema paarisuhte nimel hädavajalik

13:00, 25. märts 2015
Iga paar jõuab varem või hiljem olukorda, kus on vaja oma suhet analüüsida. Eestlastele on omane aga tagasihoidlikkus ja nii ei osatagi sageli kuskilt alustada.
1

"Unistustest viidud" – igihaljas romaan romantikutele

22:46, 24. märts 2015
Kui sa veedad pühapäeva pärastlõunad teleka ees ning ei saa oma silmi lahti Rosamunde Pilcheri, Inga Lindströmi või Katie Fforde teoste põhjal vändatud romantilistelt filmidelt, on see raamat just sulle.
0

Päevatoimetaja

Piret Pappel
Telefon
piret.pappel@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis