Ave Ameerikas

Eesti elab ja õitseb Põhja-Ameerikas

07:39, 9. aprill 2014
Toronto on nagu siil udus. Vihmavarju pole otseselt nagu vaja, aga ilma selleta pärlendab nägu peagi veepiiskadest kui äsja värskendatud juurvili supermarketi letis.
2

Head sõbrapäeva!

11:13, 14. veebruar 2014
Valentinipäev on üks neist üsna mõttetuist pühadest, mida propageerib kommerts. Lillede hinnad tõusevad sel nädalal vähemalt kolmekordseks ja südamekujuliste shokolaadikarpide virnad igas poes kuulutavad, et kui sa mind ei osta, oled vilets boyfriend.
0

Ave Ameerikas: abivalmis ameeriklased

12:40, 7. veebruar 2014
Hiljuti oli juttu, kuidas eriolukorrad nagu lumetorm ameeriklasi üksteisele lähendab ning naaber naabrit aitab.
11

Külmalaine USA Idarannikul

18:32, 7. jaanuar 2014
Nagu uudistes tavaline, tehakse igast ilma-muutusest sensatsioon. Nii ei kuule siin kunagi lumesajust, ikka hüütakse seda lumetormiks, kuigi taevast langeb rahulikult paar helvest, mis ehk vaksa paksuselt maa korraks valgeks katavad.
3

Suured rinnad

18:31, 17. detsember 2013
Ameerikasse kolinud võõramaalasena olen ikka kohalikke tavasid võimaluse korral austada püüdnud. Nii näiteks on kohustuslik kaks korda aastas kalkunit küpsetada. Tänupühadeks ja jõuludeks. Kalkuni maitse pole mulle kunagi meeldinud, ükskõik mis ürtidega teda sisse määrida. Aastate jooksul on mu pere õnneks Eesti toitudega sedavõrd harjunud, et jõuludeks on seapraad ja hapukapsad oodatud maiustus. Vahel ka mu teiste esivanemate menüü ehk Rootsi stiilis õhtusöök küpsetatud lõhe ja sinepikastmega.
9

Tänitamist tänupühadest

07:25, 28. november 2013
Meil on üks eakas sugulane, kes iga-aastase sihikindlusega küsib, et kuidas siis minu vanemad ka Thanksgiving püha tähistavad. Igal aastal selgitan kannatlikult, et neil Eestis ei ole sihukest tänupüha. Jõulud on, ja Lihavõttepühad on, aga Thanksgiving´ut teps mitte. Mille peale mu abikaasa tavaliselt lisab, et kui ka oleks, siis minu vanemad seda ei tähistaks, sest eestlased oleks selles kontekstis indiaanlased, kellel sissetungijate poolt nahk üle kõrvade tõmmati.
5

Veri on paksem kui vesi

20:13, 14. november 2013
"Palun tuleta mulle meelde, et ma külmutuskapist vere välja võtan!"
2

Mind diskrimineeritakse!

17:37, 1. november 2013
Asi sai alguse college´is. Nimelt sain fotograafi diplomi (Applied Science of Photographic Imaging) Philadelphias, mis teatavasti on üks suuremaid mustanahaliste linnasid. Või tohin ütelda neegrite? Või peaksin ütlema aafriklaste? Aafrika-ameeriklaste? Igastahes kordus nagu kellavärk igal hommikul stseen, kus trobikond tudengeid korraga sissekäigu poole läheneb. Minust tumedama pigmendiga noormees hoiab viisakalt ust lahti, trobikond minust suuremate huultega näitsikuid (kes silmnähtavalt ei olnud noormehe isiklikud tuttavad, vaid juhtusid lihtsalt samal ajal ukse juurde) sisenevad, ja neile järgneb too viisakas noormees. Uks langeb kolksti kinni minu nina all kinni.
31

Date Night

21:26, 24. oktoober 2013
Meil siin on populaarne selline asi nagu Date Night ehk oma abikaasaga kohtamas käimine. Loomulikult on üsna levinud ka käia kohtamas ka kellegi teise abikaasaga, aga see ei puutu praegusesse teemasse.
4

Kuhu ma kadusin?

23:28, 13. oktoober 2013
"Kuuldused minu surmast on suuresti liialdatud," kirjutas kunagi enda kohta Mark Twain. Nüüd mõistan, mida ta mõtles.
2

Head emadepäeva!

15:45, 13. mai 2013
"Ma armastan oma lapsi nii palju, et olen valmis laskma neil end vihata." Nõnda lausus kuulus Ameerika näitleja ja koomik Carol Burnett, kes ei kõhelnud oma narkomaanist tütart vanglasse visata, kuna see oli viimane võimalus teda uimastitest lõplikult võõrustada. Tol hetkel muidugi tundis tütar end petetuna ja vihkas oma ema. Aasta hiljem, täie kaine karske mõistuse juures, tänas teda oma elu päästmise eest.
3

Suured sulid tõllas, väiksed sulid võllas

14:00, 17. märts 2013
Nii oli, on ja jääb. Ja nii igal maal. Eestis pistab mõni vunts taskusse 10 miljonit ja suundub siis Brüsselisse.  USA-s alustavad onud iga nädal uut sõda, et oma taskuid täita. Tavalise, tööd rügava ja maksu maksva inimese ajab sihuke asi närvi. Seda muidugi juhul, kui ta tööst kurnatud ja olmemuredest muserdatud ajunatukeses mingit loogikavõimet veel üldse säilinud on.
6

Eesti 95, juhhei!

16:57, 25. veebruar 2013
Eesti Vabariigi 95. aastapäev algas Ameerikas suure pauguga. Nimelt käisime abikaasaga lasketiirus kätt harjutamas. Igaks juhuks. Otse loomulikult heiskasime maja ette trikoloori ja soovisime armsale Eestimaale pikka iga. Nüüd rüüpan proseccot ja mõtisklen kodumaa suure juubeli üle.
11

Head lõppu ja uut algust!

21:37, 21. detsember 2012
Noh, maailma lõpp jäi jälle tulemata! Eks mõne aja pärast antakse teada uus kuupäev, siis teab uuesti tuletikke varuma hakata. Seniks aga keskendugem perele ja Jõulurahule ja lõpetagem vingumine! Nagu presidentki meid üles kutsus. Ju see näljaste irisemine segab nende jõulurahu ja hakkab, ausalt öelda, täiega närvidele käima.
6

S!tu purki

21:21, 25. oktoober 2012
Juhtusin lehest lugema õõvastavat artiklit. Ei, seekord polnudki tegu pekstud koerte või koolilastega, juttu oli hoopis "moodsast kunstist". Jutumärgid on selle termini kohta kohustuslikud, sest päris kunstist, isegi halvast, magedast kunstist, on asi kaugel. Väga kaugel. Lausa nii kaugel, kui vanasti peldikud elumajast Eesti talu õuel.
9

Uued väliseestlased

21:38, 8. oktoober 2012
On laupäev ja asusin just rabarberi kooki tegema, kui otsustasin arvutist korraks e-meile tshekata ja ennäe, emmelt saabus just teade, et olen kohe esimene. Raamatus,mis just ilmus. Pealkirjaks "Uued väliseestlased".Mõnda aega tagasi võttis minuga kontakti üks selle projekti vedajaid Miina Saarna, kes palus, et oma Ameerikasse saabumise loo kirja paneksin ja paar fotot lisaksin. Ausalt öeldes, polnud ma eriti põnevil, sest selliseid palveid on saabunud varemgi. Põhiliselt üliõpilaste poolt, kes mingit retsensiooni või uurimustööd meist teevad. Väliseestlane on ju nii suhteline mõiste. Aga noh, tore, et meid ikka studeeritakse ja liigitada püütakse.Mulle endale seostub väliseestindus siiani Stokholmi Eesti Maja kurjade pensionäridega, nende esimeste tõeliste väliseestlastega, kes sõja ajal paatidega Eestist põgenesid ja nüüd kiivalt ühte hoidsid, kõiki uustulnukaid kahtlaselt põrnitsedes. Sest kõik uustulnukad on ju kindlasti kas vene nuhid või Viru ärikad.
10

Hõissa, hõbe!

17:21, 3. september 2012
On ilus laupäeva õhtu. Kuuldavasti olevat päikene sel suvel Eestis üsna haruldane nähtus, kuid nüüd siras see küll veel kõrges kaares, kui me auto maanteelt sohu sõitis. Lombilisel kruusateel osavat slaalomit sõites juhib Külliki meid küla kultuurimaja-suuruse eramu juurde. Küllikist kiirgab positiivset energiat õhtupäikesega võidu. Meenutame, kuidas koos sai vahvleid küpsetatud ja telefoni teel poistega flirditud. Eksootilise brünetina oli ta mu esimene muusa, vapralt kannatades tundidepikkuseid fotosessioone, kui ma erinevate valgustuste ja säriaegadega eksperimenteerisin. Tema portreed on siiani mu mapis aukohal.
8

Welcome to Estonia

20:08, 23. august 2012
Meie Euroopa turnee algas solvangute ja seaduserikkumistega. Kuna lennukeid vahetades oli Pariisis peaaegu terve päev aega ringi vaadata, sättisime kogu oma pagasi ehk neli ranitsa-suurust seljakotti hoiuruumi ja võtsime takso.
4

Põrgukuumus või lõpmatu vihmasadu?

20:03, 23. august 2012
Ameerikat vintsutab viimase viiekümne aasta suurim põud. Meiekandis New Jersey osariigis on terve suvi olnud 30-40kraadine leitsak. Aegajalt on niiskus pea 100 protsenti ja see teeb asja veelgi hullemaks, olemine kui kuumas kasvuhoones. Tunned, kuidas õues lausa hapnikku ei jätku ja nii on enamus suvest möödunud kinnistes ruumides - konditsioneeritud jahedast autost konditsioneeritud tuppa.
51

Jaanipäev

14:26, 2. juuli 2012
Et me Ameerika Jaanipäev ikka võimalikult koduselt tunduks, mobiliseerus sääskede armee täie võimsusega. Ning kui välikaminas lõkke süütamiseni oli jäänud vaid paar minutit, asendus neljakümne kraadine leitsak suure raske äikesevihmaga. Õnneks loitsid peenramaa servale rivistatud tõrvikud ilmast hoolimata. Abikaasa viis sashlõki grillimise ja värskete maisitõlvikute röstimise eduka lõpuni suure vihmavarju all.
4

Küüditamine, küünlad ja pöidlaküüt

16:41, 28. märts 2012
Üleeile oli New Yorgi Eesti Majas tihe päev.
5

Kuradi komandeering!

20:21, 27. veebruar 2012
Miks on looduse poolt nii seatud, et see kes norskab, jääb alati esimesena magama? Olen hetkel kohustuslikus komandeeringus ja mu toanaaber on nääpsuke naisterahvas, kes norskab nagu astmaatiline kaugsõidukapten. Planeerisin terve öö, kuidas oleks kõige efektiivsem teda padjaga lämmatada. Aga arvatavasti ei kõlaks see hästi mu resümeel, nii vähkren unetuna oma superluks hotelli asemel ja ärkan hommikul uimasena.
5

Teeme ise ära!

11:01, 13. jaanuar 2012
On igati tore kuulda, et Teeme Ära initsiatiiv kogub aina jõudu. Tagasihoidlikust prügikoristuskampaaniast on kiiresti sirgumas riiklik liikumine. Alles hiljuti anti ideele julgustust lausa ministri tasandil, soovitades inimestel metsa minna. Ja ise küttepuid hankida.
9

Siin nad on - hapukapsad!

14:47, 29. detsember 2011
Mulle saabus ootamatult palju palveid hapukapsaretsepti kohta. Olen sellest tähelepanust meeldivalt meelitatud, aitäh! Jõululaua jaoks muidugi nüüd liiga hilja, aga vana-aastaõhtuks küpsetatud hane juurde sobivad samuti! Seda retsepti on täiustatud ja kohandatud mitme põlvkonna jooksul ja eks igal perel ole omad nipid.
7

Tualettpaberi-ingel

22:43, 19. detsember 2011
Kaubanduskeskuse parkimisplatsil jahivad autojuhid vabasid kohtasid nagu šaakalid tallekesi, tasa ja targu, aeglaselt hiilides... Situatsioonis, kus eri suundadest lähenevad kaks autot äsja lahkunud sõiduki asemele, võidab see, kel nahaalsust rohkem. Targem ei anna järele, vaid pressib end vastvabanenud kohale täie jõuga. Viisakam autojuht jääb õnnetult ringi tiirutama ja järgmist platsi lantima.
6

Kunstnik suure Kaaga

01:10, 5. november 2011
Ilm on ilus ja taevas taevakarva sinine. Tundub, et valdav osa Tallinnast on tulnud end randa praadima. Külg külje kõrval nagu sardiinid õlis.
17

Munad ja munasarjad

19:04, 14. oktoober 2011
Istun jalgpalliväljakul poisi trenni vaatmas ja olen sunnitud kuulama, kuidas mingi tädi jutustab kõva häälega ja väga detailselt oma hiljutisest operatsioonist.
21

Ettevaatust, naine roolis!

17:21, 4. oktoober 2011
Aeg JFK lennujaamas venib teosammul. Ootesaali valgub hordidekaupa igasuguseid inimesi, aga need on kõik valed inimesed. Trobikond hindusid, punased täpid otsaees. Suurte pakkidega pakistanlaseid. Sinna sekka mõni karvane hipi sandaalide sahinal. Air India on maandunud.
9

Kõpskingades heinamaal

12:43, 19. september 2011
Kuigi ilmad on ikka idakaldalikult palavad, näitab kalender juba septembri keskkohta. Selle aasta suvi lendas mööda imekiirelt, jättes maha mitu ilusat mälestust.
6

Eesti Nokia leitud

19:48, 6. september 2011
9

Elagu Iseseisvus!

00:25, 7. juuli 2011
Kui Eesti suve suursündmus on jaanipäev, siis Ameerikas on selleks 4. juuli ehk Iseseisvuspäev.
14

Poeetiline õigus

16:41, 16. juuni 2011
Kui elu pakub sidruneid,
teen mina limonaadi.
Kui ette juhtub lammas,
siis karbonaadi.
Raadiost tuleb bossanoovat
ja vahel räppi.
Põll ees ja lokid peas,
keerlen mööda maja
ja korjan kokku kräppi.
4

Huvitav kokkusattumus

10:08, 8. juuni 2011
Sain täna hommikul lähedase eaka inimese käest Tallinnast sellise emaili:
10

Mis juhtus?

00:34, 25. mai 2011
 
7

Elu on ilus!

19:27, 25. aprill 2011
Kevad pressib end jõuga aknast ja uksest sisse. Varahommikune linnusädin äratab ärritamata, isegi esimene porikärbes toas on teretulnud külaline. Viivuks. Ennu, kui ta köögirätikuga teise ilma saadan.
20

Keep smiling!

16:41, 28. märts 2011
Kirjutamisse on pisike paus tekkinud, sest ühelegi punasele vaibale pole hiljuti sattunud ega kuulsates kohtades kuulsate staaridega kuluaaritanud. Mul hoopis sügisel ja kevadel juba mitu aastat järjest kõige kiiremad ja absoluutselt glamuurivabad tööajad.
8

U menja desjit kohukest

16:36, 8. märts 2011
 
15

California Blue

15:33, 25. veebruar 2011
Sõber Isiah naases äsja New Jersey'sse. Ta oli aasta otsa Ekuadoris pärismaalastele inglise keelt õpetamas. See oli tema elu esimene välisreis üldse. Ja ei möödunud nädalatki, kui ta taas lennukile hüppas ja täitsa lambist Californiasse põrutas. Maailm on üks väga huvitav raamat. See, kes ei reisi, ei pööra lehte.
6

New Yorgi ballett

15:53, 22. veebruar 2011
 
6

Superkauss!!!

17:23, 9. veebruar 2011
Kui "kurjuse vööndi pahategijad" (nii nagu Bush neid mütoloogilisi tegelasi nimetas) kunagi Ameerikat tõesti kergelt vallutada tahaks, oleks selleks soodsaim aeg SuperBowl. Enamik Ameerika mehi on selleks päevaks sportlikult riietunud ja end mugavalt diivanile sättinud. Muu maailm on välja lülitatud.
6

Lollused ja loogika

18:43, 1. veebruar 2011
Enne uue tampooni paigaldamist, eemalda eelmine.
Juuksefööni mitte kasutada vannis ja dushi all.
Ettevaatust, kuum triikraud võib kõrvetada.
Dünamiit on plahvatusohtlik.
Rooste eemaldus-vahendit nahale mitte kanda.
7

Hõissa pulmad!

17:18, 24. jaanuar 2011
Pühendan oma kirjutise seekord emale ja isale, kes 24. jaanuaril tähistavad 43. pulma-aastapäeva. Ajal, mil kantristaar Shania Twain just abiellus oma mehe üle löönud naise eksabikaasaga ja Kati Murutari uus peig ei suutnud talumajas hobustega konkureerides esimest talvegi üle elada, on see küllaltki märkimisväärne saavutus.
10

Appi! Meil tapetakse!

10:28, 17. jaanuar 2011
Arizona tulistamine on kired taas üles kütnud relvakandmise seaduslikkuse, vajaduse ja poeetilise õiguse kohta. Huvitaval kombel ei teadvusta paljud, et ehk ei olegi tegu poliitilise motivatsiooniga, vaid ühe õnnetu hullumeelse isendiga, kes tagaaias inimkolbaga altaril palvetas ja muud lollust juba pikemat aega tegi.
4

Tallinn - Kultuuripealinn

17:10, 10. jaanuar 2011
Lugesin, et Tallinna kultuuripealinnaks olemise ajaks on palju huvitavat planeeritud. Näiteks on üks idee roosa trepp Russalka juurde ehitada, et daamiga näost näkku vaadata. See oleks kindlasti teretulnud kuliss vene pulmadele.
11

Klient on kuningas

16:05, 4. jaanuar 2011
Jõuludejärgne aeg on Ameerika poodides sama rahvarohke kui pühade-eelne. Nüüd toovad paljud oma mitte meeltmööda kingid poodi tagasi. Enamik põhjapõtradega kampsuneid, lumememmekujulisi kõrvarõngaid ja capuccinomasinaid leiavad end taas poodide laoruumis.
4

Lumi saabus ootamatult. Keset talve!

17:54, 28. detsember 2010
10

Eesti verivorstid tekitasid New Yorgis sensatsiooni

11:41, 9. detsember 2010
Laupäeval toimusid New Yorgi Eesti Majas tapatalgud, vabandust, Verivorsti Talgud. Vaatepilt oli verdtarretav. Kohal oli isegi New York Times fotograaf, kelle tehtud pildiseeria avaldadakse 15. detsembri paberväljaandes.
8

Ostmisest ja andmisest

15:59, 6. detsember 2010
Poodides on jõuluvidinaid müügil olnud septembrist saadik. Kõik, mis roheliseks ja punaseks võõbatud, läheb letti.
6

Kornfleiksid ja tärpentiin

15:47, 3. detsember 2010
 
8

Uue aja ameeriklased - paksud ja näljased

19:22, 22. november 2010
Hiljuti küsiti mu käest kas keegi, "kes neli aastat ilma mingisuguse loata USAs elanud, kuid nüüd tahaks tagasi tulla, kas tal lennujaamas tekiks probleeme, kui valget kaarti pole ette näidata?"
12

Kanad ja sulamispott

18:36, 12. november 2010
Olin just õues kanasitta rookimas, vabandust, kanakuudist fekaale elimineerimas, ja füüsilist tööd tehes tuleb alati selline zen-olemine, kus mõtted hakkavad omasoodu kulgema. Seekord mõtlesin amishi-rahva peale. Ma kohe selgitan.
7

Eesti? Misasi???

18:12, 8. november 2010
"Kas Eesti on Türgi lähedal ?" küsis mu üks pealtnäha üsnagi intelligente kolleeg hiljuti.
34

Juurtest, okstest ja keeleprobleemidest

14:05, 5. november 2010
Kavatsesin algselt kirjutada alpikannidest, sefiirist ja muust minu sünnipäevaga seonduvast butafooriast nagu näiteks sellest, kuidas noorem poeg joonistas mulle kaardi peeretavast kilpkonnast ja kinkis paki kartulikrõpse. Aga mind inspireerisid hoopis kirjutama paar hiljutist artiklit Eesti ajakirjanduses.
35

Päevatoimetaja

Katrin Rohtla
Telefon 614 4051
Katrin.Rohtla@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis