Merle Parts (TAIRO LUTTER)

Prokuratuur sai ülesande kaaluda süüdistuse muutmist kohtuasjas, kus haiglaõde põhjustas vale verd üle kandes patsiendi surma. Kiiresti koorus välja, et regionaalhaigla töötajad rikkusid korduvalt ja lausa süstemaatiliselt vereülekannetele ja õendustegevusele kehtestatud nõudeid. 

„Võib-olla peame veel kedagi vastusele võtma? Võib-olla on meil siin liiga väike ring?“ küsis istungeid kindlalt ja rangelt juhtinud kohtunik Merle Parts irooniliselt juba istungi avapäeval.

Pärast tunnistajate ärakuulamist ja tõendite esitamist andis Parts riiklikule süüdistajale selge signaali: „Teil on vaja lahendada küsimus süüdistuse muutmisest.“ 

Refereeritud artikli täistekst Eesti Ekspressis.

Jaga artiklit

106 kommentaari

E
eesti patsient  /   17:44, 12. okt 2017
olin augustis Tallinna Keskhaiglas veresoonte sondeerimisel ja pärgarterite stendimisel,õed olid vene rahvusest,väga hoolivad ja heatahtlikud ,samuti arstid suurepärased oma ala spetsialistid. Tänud neile! Olen muide pensionär.
E
Ei saa aru  /   16:02, 12. okt 2017
kas on haiglates midagi muutunud? Igal hommikul on 5-minut. kus osalevad valvekorda tulnud öed ja arstid. Räägitakse öövalve ajal olnud haigete olukorrast ja hommikul tulevatest protseduuridest
ja ka päeva ja öhtu puhul. Valve yleandmisel räägitakse samuti tähtsatest protseduuridest, ravimuite muutustest- lisamised vöi löpetus, kui ka vereylekandest ja kellele. Öde pidi kutsuma intensiivpalati arsti kui algas tegema vereylekannet ja kui see oli valve löpetanud, siis valvearsti. Ta ei kutsunud.
Kui patsiendil algas paha, vöis ju kohe arvata, ( ei tehtud bioloogilist sobivustesti), et veri ei sobi antud patsiendile ja löpetada otsekoheselt vereylekanne, kui näiteks oleks ta olnudki see öige patsient! Aga ei katkestatud. Vaid jätkati surmavat ylekannet. Kysimus- öde ignoreeris täielikult öigeid määrusi! Ta kaldus ära täielikult meditsiiniöpetusreeglitelt! Kysimus, kas ta yldse on diplomeeritud öde ja teha pärimisi tema öppeasutusest. Liikvel on palju meedikuid, kes töötavad aastaid ja edukaltki, kuid teatud hetkel- saatuslikult vea teind, asi tuleb avalikuks! Eiramine koolisöpitud tödedele, ei vasta meditsiini teadmistele yldse. Kuidas on lood tablettide jagamisega vöi systide tegemisega? Kas antakse, vöi jäetakse andmatta , vöi ajatakse segi ravimid ja patsiendid.
Tuleb meelde yks anekdoot- , mis kajastab teadmatust. Haige kurtis arstile, et tal hammas väga valutab. Arst määras klistiiri! Asi on naljast kaugel. Kuidas saab enam usaldada, kui häda on käes?
Kui olekski olnud öige patsient ja öige veri, siis kui patsiendil algas paha, see tähendab hylgav reaktsioon, peab koheselt löpetama, ega enam kanda toda verd yle. See on yks peareegel sadadest muudest meditsiinis. Ta löpetas aga jätkas uuesti. Ja kui ta oleks löpetanud, ega enam jatkanud, ja arst oleks uurinud andmeid korraldusi, nii oleks välditud tragöödiast!

Päevatoimetaja

Marge Sillaots
Telefon 51993733
marge.sillaots@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis