(STANISLAV MOSHKOV)

Neil, kes kümmekond aastat tagasi teise pensionisambaga ei liitunud, on järjest rohkem põhjust rõõmustada. Sest süsteem ei tööta mitte pensionikoguja huvides, vaid selleks, et kõik harjuskid saaksid tulevase pensionäri rahast võimalikult muretult ära elada.

Fondide omakasupüüdlikkust kinnitavad ka pankade katsed katta oma kahjumeid pensionifondide raha arvelt.

Ehk mäletavad veel lugejad telereklaami jõuka pensionärina jõudeelu nautivast Andrus Veerpalust. Karm tõde on aga see, et kümmekonna kogumisaasta järel teisest sambast makstava mõnekümne euroga ei pruugi tulevase Rail Balticuga saada isegi üheotsapiletit Tallinnast Pärnusse, spaapuhkusest või lõunameresaarel talvitumisest rääkimata.

Meelehärmi tekitabki see, et paljud piirangud kogutud raha kasutamisel ilmnesid alles pärast lepingute sõlmimist. Paljudele tuli üllatuseks, et lubatud riigipoolne panus teise sambasse tuleb hoopis esimese samba arvelt – seega tulevikus esimesest sambast saadav pension väheneb. Halb üllatus tabab pensionile siirdujat ka siis, kui ta tahab kogutud raha kellelegi pärandada – siingi jääb ta osast rahast lihtsalt ilma.

Vaatamata sellele, et börsid on märgatavalt kosunud, pole pensioniosakute väärtus jõudnud masueelsele tasemelegi.

Sellest tulenevalt on õigustatud teise sambaga liituma meelitatute pahameel, kui raha fondis sulab, mitte ei kasva. On selge, et fondide valitsejad on sellest rahast väga huvitatud. Kuid nende ootused meie pensionirahale ei saa olla suuremad kui meie õigustatud ootused oma vanaduspõlve säästude säilimise suhtes.

Kuigi poliitikutel ja pankadel võib olla hirm sambasüsteemi kokkukukkumise ees, tuleb anda inimestele endile õigus ise oma raha saatuse üle otsustada. Teise sambaga liitumine ei tohi olla fataalne eksitus, mida selles elus parandada pole võimalik. Ehk: teises sambas pettunuile tuleb anda õigus sellest väljuda. Samuti tuleb anda soovijaile õigus pensionile jäädes kogu raha sambast korraga välja võtta. Selle takistamine teenib vaid fondivalitsejate rahalisi huve.

Jaga artiklit

46 kommentaari

P
Pettunud Valija  /   18:58, 30. okt 2013
Soomes, Rootsis, Norras, Taanis ei ole kohustuslikke pensionisambaid! Inimesed ei pea oma raha kohustuslikus korras panema börsile - ehk sa ei pea oma pensioniga mängima loteriid!
EESTIS TEHTI SEE KOHUSTUSLIKUKS KÕIKIDELE, SEST JU SWEDBANK ON MAKSNUD REFORMIERAKONNALE ANNETUSI! SEADUSTE TEGEMINE KIIRUSTADES ON REFORMIERAKONNA SUPERPOWER!!!
T
Tõnu  /   18:58, 30. okt 2013
Väga õiged ettepanekud. Kindlasti tuleb riigikogul nende rakendamiseks vajalikud seadusemuudatused kohe ära teha - aga selleks tuleb meil enne valida uus riigikogu - ilma pankureid ja muid "fonde" esindavate ja üksnes nende (ja oma isiklikke) huve teenivate reformierakondlasteta!
  /   19:13, 30. okt 2013
Väga õige.
Lepingus peavad olema lisaks kohustustele mõlemal poolel ka õigused. Praegu kisub asi nii kiiva, kui vähegi saab. Kui lahkumiskeeldu poleks, oleks fondid sunnitud inimeste hoidmiseks pingutusi tegema.
Teine pensionisammas Eesti moodi näitab kätte, kui kaugel me asume reaalsest õigusriigist.
U
URMAS MEIDLA  /   19:45, 30. okt 2013
Siin oblastis nimetatakse seaduslike varaste poolt rahvalt rahavargaid demokraatia ja majandus elavdajateks. Seda muidugi Ansipi ja Ilvese targal juhtimisel. Ei saa muidugi mainimata jätta, et lolli rahva soovil ja nõusolekul, muidu oleks rahvas ammuilma Toompeal. Laaril on hea meel kui swensonid rikastuvad.
I
Indrek2  /   21:26, 30. okt 2013
Keeruline öelda täpselt milliseid parasiite kõiki see süsteem teenib kuid kindlasti on selge keda ta EI TEENI - ja see on need vaesekesed kes seda jama maksavad.
K
K.S  /   00:05, 31. okt 2013
Mina lõpetaksin kohe ära kui see võimalik oleks ... sama on töötukindlustus maksega kui sind ei koondata siis sa oma kogutud raha ei näe kaa vot nii on see elu riik lihtsalt varastab igasuguste fondidega su raha natukses ära ja valiku võimalus puudub
M
mhh  /   00:12, 31. okt 2013
kuritegelik oli see, et alates 1983 sündinutel on see kohustuslik. varem sündinutel oli vähemalt võimalik oma peaga mõelda. ja see et nn riigipoolne makse võetakse esimese samba arvelt öeldi kohe välja - see polnud üllatus. kuna mul oli võimalik valida, siis vähemalt selles osas otsustasin pankureid mitte toetada.
E
Erla  /   00:12, 31. okt 2013
Vaatasin seda kogutud summat ja see on napilt miinuses. Abikaasal napilt plussis.
Mis aga saab inflatsioonist? Kui see kogutud summa ei arvesta isegi inflatsiooni, siis pole ka tegu kogumisega, vaid muiduleivasööjate nuumamisega. Ilma nende sammasteta vajub majandus kokku?
E
Erik  /   00:29, 31. okt 2013
Ma haistan kui mitte järgneva riigikoguvalimiste põhiteemat, siis hiljemalt ülejärgmise oma kindlasti, sest huvigrupp keda see teema huvitab on ülene tavapärastest huvigruppidest ( pensionärid versus töötav klass kogu rikkam-vaesem diagrammis versus noored pered versus üliõpilased). Samuti on see rahvuseülene teema, mis viimaste kohalike valimiste puhul sai komistustuskiviks valitsevatele parteidele. Siin ongi tekkinud momentum liita erinevad rahvused ja (Sic!) boonusena 40% valijatest ühiste huvide vankri ette. Kes parteidest nüüd õige ratsukäigu teeb, sellest saab olema järgnevate Riigikogu valimiste suurim tegija. Paari seadusemuudatuse lubadusega on võimalik keskmiselt 30-40% valija hääl kallutada, sõltumata eelmistest eelistustest "oma" parteide suhtes. Jään huviga ootama edasisi arenguid.
J
jutt jumala õige  /   07:53, 31. okt 2013
pange fondihaldurid vastutama sittade investeeringute eest ja igasugused vaheltkiibitsejad, nagu näiteks pensioniamet kes on millegipärast pandud noid nirusid väljamakseid pensionifondist tegema, tuleb ära kaotada. Kui mina kogun oma raha panka siis tahan ka , et pank selle mulle välja maksaks, ma ei ole avaldanud soovi ega andnud nõusolekut pensioniametile ega taha oma rahast sentigi tollele ametile loovutada sunniviisiliselt - vabatahtlikult. Samuti peaks olema võimalus raha igal ajahetkel välja võtta, küll siis pangad ja haldurid hakkaks ka pingutama ja sambasse kasumiprotsenti kandma.
P
pensionäri kandidaat   /   08:35, 31. okt 2013
Algul oli Swedbank, mis mulle oli väga kahjulik. Siis oli Sampo, noh enamvähem võis rahule jääda. SEB samuti. Siis otsustasin proovida LHV, ei taha reklaami teha, aga ennäe imet, minu raha hakkas üleöö kasumit tootma ilusasti.
K
Kahju  /   08:39, 31. okt 2013
Kahju, et paljud hr. Savisaart vihkavad, ei julge tema nime siin nimetadagi, aga soovitan lugeda tema raamatut, seal on koik kirjas, mis meie riigis toimub, samuti pangast hr. Laarist panganduses jne. Kui nuud vaadata tegelikkust, siis tundub, et seal on vaga palju tott. Samuti viimane stereo saade, miks sellest kuskil ei kirjutata, kas teema oli liiga karm ja toene.
V
Vilma  /   08:41, 31. okt 2013
Mina kavatsen minna kohtusse, sest lepingu sõlmimisel ei seatud piiranguid, vaid sellest saigi aru, et saan pensionile jäädes kogu raha kätte.
E
Ei osale selles varguses  /   08:58, 31. okt 2013
Paras kõikidele lollidele, kes selle varguseskeemiga liitusid. Muideks jah Ansipi valijaid on neist enamus. Paras.
M
Merka  /   09:20, 31. okt 2013
no ega siis ni lihtsalt ka nn harjuskid ei pääse, kui mina oma raha k#ätte ei saa, siis selle panen väljapoole Eestit kella külge PUNKT
T
Tirinipi  /   09:51, 31. okt 2013
Mu tolleaegne sisetunne ei eksinud - kõik mis tehakse "nüüd ja korraga"on vale. Eks siis traktor tõmbab nüüd neile liitujaile teki peale, kui kolhoosikorra sõnastust järgida.
U
Uni  /   10:11, 31. okt 2013
Olen 50 ja lasin välja arvutada, palju ma 65-selt pensioni hakkan saama. Vastus- 240 euri. Seda siis teine sammas+riigipension. Nüüd on mul tõsine plaan see valitsus kukutada ja võimule panna vanadekogu. Erakondade süsteem tuleb lõpetada. Vanus oli (hallipead austa, kulupead kummarda) ja on ainuke kriteerium vanadekokku saamiseks. Jäävad ära valimised ja muu jama, millelele kulub rohkem raha kui pensioniteks.
Õ
Õige jutt  /   10:47, 31. okt 2013
Meelitati algul valedega liituma ( saab hiljem korraga välja võtta, tulumaksuvaba jne.) ja peale 1982 a sündinutel pole üldse valikuvõimalust liitumiseks ja nüüd pole kogujal enam mingeid õigusi oma kogutu kasutamise üle otsustamiseks. Otsustajad mängivad selle rahaga kuidas tahavad , mätsivad kinni oma kahjumeid , ise aga saavad alati kindlat tulu haldamisest sõtumata tulemist. IGAL KOGUJAL PEAB OLEMA ÕIGUS OTSUSTADA; KAS ÜLDSE LIITUDA ja SOOVI KORRAL LAHKUDA. Seadusi muudetakse meil pidevalt , ka see SEADUS VAJAB MUUTMIST !!!
M
merike  /   11:19, 31. okt 2013
et siis need ,kes jätkasid,siis kui riik puhkas, 2 samba makseid,hakkavad preemiaks ka vähem pensioni saama,võrreldes nendega, kes maksed peatasid koos riigiga?Väga hea preemia,teadmaks, et kui riigist suurem võimekus on maksude maksmisel,siis võid lõpuks kõigist vähem tagasi saada.
T
tartu  /   11:19, 31. okt 2013
Oi kuidas mulle käidi kümmekond aastat tagasi peale, et liitugu ma pensionisambaga. Siis, kui ma enam ei saanud sambaga liituda, oli see justkui kergendus. Spämmimine jäi ära. Kõigile, kes seda sammast pähe määrisid, ütlesin seda, et ma ostsin kodulaenuga üle miljoni krooni maksnud neljatoalise korteri kesklinna piirile ja see ongi minu pensionisammas. Kui jään pensionile, siis on lapsed suured ja elavad oma elu ning mina ei vaja enam nii suurt korterit ja seega müüd korteri maha, kolin naisega kuhugi väiksemale elamispinnale või suisa maakodu ja elame sellest korteri rahast ilusasti viimse päevani ära.
PS: Naabrid müüsid oma korteri ära 120 000€ eest. Seega on krooniajaga võrreldes minu investeering peaaegu kahekordistunud!!!
.
...  /   11:41, 31. okt 2013
Ma ei saa aru, millest siin jutt on. Ja miks? Mina olen küll oma 2. sambaga rahul. Mingi lisa ta põhipensionile annab. Aasta lõpust hakkab ka 3. sammas lisa andma.
P
Pluss 1  /   12:00, 31. okt 2013
Igal juhul lõpetada!. NB! See sambasüsteem oli Eiki Nestori soolo, mitte reformikate.
M
MATS  /   12:42, 31. okt 2013
Pensionisammas Eesti moodi.
Inimesed tehti sundkorras lollideks ja loll saab kirikuski peksa. Sulid fondihaldurid aga kasutavad sambaraha oma mahhinatsioonide huvides ja täidavad taskuid. Poliitikud aga on aga vait ja parteid võtavad sularahas vastu "ämma sukasääre" annetusi.
M
MADLI  /   12:43, 31. okt 2013
Sooviti head, aga välja tuli nagu ikka!
J
JEEP  /   12:47, 31. okt 2013
Piiblilugude järgi müüs keegi Eesav kausitäie läätseleeme eest maha oma esmasünni- ning seega ka päirmisõiguse. Eesti töötrügajatele pakuti pisut rohkem - mingi pensionifond näiteks pakkus lepingu sõlmijatele boonusena purgikese mett! Ja lollid lendasidki kokku nagi kärbsed mee peale.
K
Kuulge,  /   14:01, 31. okt 2013
kes selle sambasüsteemi välja mõtles?Ühes kommis oli nimi Nestor,kas tema oligi see põhitegija?
T
TÄIESTI ÕIGE  /   15:00, 31. okt 2013
TÄIESTI ÕIGE JUTT!!! OLEN 100-ga POOLT! ANDKU INIMESTELE TAGASI NENDE ENDI RAHA!!!!
K
Karl  /   15:20, 31. okt 2013
Lõpetasin juba ammu oma pensionifondi kogumise, kuna pank ei suutnud kuidagi põhjendada, kuhu milleks see raha kulub ja läheb ning minu garantiid. Eks nende "pensionifondidega "läheb samuti nagu EVP fondiga(kõik EVP haihtuseid ja juhid pühkisid Eesti tolmu jalgadelt).
A
Aive  /   15:28, 31. okt 2013
See pesionisammas on lollidele kogujatele hauasambaks.
J
Juhan  /   17:07, 31. okt 2013
Siin on veel üks suur meid vaesemaks jättev nüanss. Selle samba kaudu korjatakse raha käibest välja ja viiakse suures osas riigist välja. Eesti ettevõtteid ja inimesi kummitab käiberahagi puudus, investeerimisrahast rääkimata. Kui nüüd kellelgi väga häda käes, tuleb käsi pikal panka minna ja tehakse meile jälle õhust raha, mida peame reaalse töö või väärtuse loovutamisega välja teenima ning lisaks on veel ka intressid, mis jaoks vajalik raha alati tekitamata jääb. Seega peab keegi meist jälle pankrotti minema ja oma reaalsed varad pangale loovutama. Ning see ei ole mitte ainult halva majandamise tulemus, see on süsteemi sisse kirjutatud. https://www.youtube.com/watch?v=CI5CFQXJxcA
P
Pettus  /   17:20, 31. okt 2013
See tuleb lõpetada, puhas inimeste petmine. Inimestel peab olema mingisugune võimalus see jama katkestada.
A
Aita Mets  /   20:22, 31. okt 2013
Mul pole ühtegi pensionisammast! Eesti rahva pensionisammas on meie vanglad - prii ülalpidamine ilma ühegi kohustuseta ja kui meie valitsus Soome seadusi järgib, on lootust kellegi tapmise eest veel ka puhkusele saada, aga ma tahan palgalist puhkust saada! Ilmselt ei pea ka vangla haiglas veedetud aja eest vooditasu maksma! Veel vähem on vaja seitse päeva nädalas mitmel kohal sandikopikate eest tööd rabada ja riigile selle pealt veel ka makse maksta! Sel juhul saab ära kaotada maksuvaba miinimumi ja alampalga! Ainult lihtsameelsed usuvad, et ükskord hakkavad mingit pensioni saada oma elu ajal, te saate seda postuumselt, seda riik teile garanteerib!
A
Aita Metsale.   /   21:01, 31. okt 2013
Eks tee proovi. Eurovanglasse sisse saada polegi nii lihtne. Lepitamismenetlused, trahvid ÜKT töötunnid, tingimisi karistused. Pead midagi tõsist tegema et sisse saada. 90-ndatel oli huvitav juhtum. Keegi Läti elanik kraapis viimased rahad kokku, ostis Tallinnast ühe otsa laevapileti Rootsi. Tema pagas koosnes vaid põues olevast puusepahaamrist. Stockholmis otsis üles esimese puiestee, seal jalutava pensionäri ning lõi sellel haamriga pea lõhki. Siis jäi politseid ootama. Saigi mitmeks aastaks luksuslikku Rootsi vanglasse.
  /   22:28, 31. okt 2013
aga ,a ei saa aru, minu mees pidi tegema 2samba aga minule pole midagi pakutud, ega räägitud, väga imelik, muidu teine sammas võtab tunduvalt rohkem raha ära kui esimene sammas, et ei tea ei jaga seda värki
A
armsa ansipi omainimesi Kreekas  /   22:29, 31. okt 2013
oleme õnnelikud ja uhkusest pungis.
G
gorilla  /   07:11, 2. nov 2013
Eestimaal võib ju tõesti hea elada olla ,aga see seadusetus viskab juba igal tasandil üle ja poleks palju ennast lohutada sellega ,et keegi neid Valitsuse ja Riigikogu tölle raha eest maha hakkaksid nottima,toetaks igati
E
Edgar  /   19:55, 2. nov 2013
Pange raha kodus oma seifi ja ärge makse mingitesse saast fondidesse.. nähke läbi illusioonide. Avage oma silmad ja olete võitnud kurja.
R
Rottweiler  /   14:05, 3. nov 2013
Minu isilik pensionisammas teenib ainult mind ennast - ükski pank, ega ükski tõprakari(dalmaatslased, oravapeded, "äraostmatud" IRL - lased, jne) ei saa minult punast krossigi ei vabatahtlikult ega sunnuviisil. Olen eestile rüganud 39 aastat - "tänutäheks" hakkaksin saama mingi 315 euri ( :) ) Antud hetkel olen teises riigis palgal olija ja tänase seisuga(kui jääksin päevapealt pintsile) oleksin kindlustatud 986 euriga/kuu. Siiski on plaanis veel nii 4-5 aastakest toimetada, ning kui seejärel pensile jään, hakkan pankade uksi nimelt vaid jalgadega avama (mis ei tähenda, et mul sinna midagi asja oleks)
O
Oleme pärit  /   17:32, 3. nov 2013
NSVL-ist ja meie "suurtel" juhtidel on süsteem selge - olid siis riigilaenu obligatsioonid, on nüüd sambad. peaasi, et raha poleks rahva käes vaid riigikassas või pangas.
K
Katiga nõus  /   15:01, 7. nov 2013
Absoluutselt õige jutt ja kui saaks, siis v
õtas kohe raha välja ja paneks pigem tähtajalisele või kasvuhoiusele. Mind ei häiri isegi see tootlus kõike enam vaid see, et mulle öeldakse millal ja palju ma üldse kätte sealt saan. See on häbematus, sest sellest jamast kuulsin ma alles 2 a tagasi, aga raha maksain juba algusest peale.
V
Viiene Toots  /   15:32, 10. nov 2013
Lollikari!!! See pensionifond ei teeni iialgi nii palju kui on inflatsioon!!! Ja pealegi tahavad panga-parasiidid juba praegu ja kohe hästi elada, kust tuleb see kasum kui su rahale kohe putket pannakse!? Saadan nad alati Roccas alati pehmesse kohta, aferistid!!!
T
T.Mets  /   01:12, 11. nov 2013
Teine pensionisammas teenib ainult Svenssone.Teise sambaga inimeste petmine toimub
valitsuse soosingul. Andke ikka oma hääled reffidele.
S
sitasti  /   01:35, 11. nov 2013
tanan kysimast:)
N
nojah  /   18:44, 30. okt 2013
selleks et sellist muinasjuttu uskuda,peab ikka ansipi valija olema,keegi ei korja raha selleks,et seda pärast suurte kasumitega tagasi jagada
K
Kati  /   10:45, 31. okt 2013
Hea, kui värbajad omal ajal kõik ausalt ära seletasid, et riigi poolne osa tuleb esimesest sambast. Kui mina oma teise samba kohe alguses tegin, siis ei räägitud sellest midagi ja ise kuskilt uurida ka ei oskand, Kui praegu oleks võimalik, siis kohe lõpetaks. Aga Eesti rahvale tahaks öelda, et kõik on kõvad jutumehed..... ma alles näitan neile, annan kohtusse, maksan kätte, lähen nõudma. jne. Kui palju on meid juba lüpstud ja me ikka veel kannatame vaikides, kirume omaette ja elame edasi, ning valime ikka Ansipit edasi - tore mees ju . :( Vot see oleks tore, kui oleks meie seas tublisid inimesi, kes võtaks kätte ja suudaks selle jama kukutada, uskuge , paljud tuleksid nendega kaasa, mina küll.
A
ann  /   10:37, 31. okt 2013
olen 53 ja tegin õige valiku, et sambaid ei teinud! tervis kehv ja ei usu üldse, et sinnamaani(65 või hoopis 69)välja vean.

Päevatoimetaja

Telefon 614 4072
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis