RIPPUV KOHV TUDENGILE: Ainsana paistab Eestis praegu rippuvat kohvi pakkuvat Viljandi kohvik Fellin, kus sihtgrupiks on tudeng. (Erakogu)

Lääne-Euroopas levinud tava annetada söögikohas tass kohvi kodututele hiilib vaikselt Eestisse, kuid kohvikupidajate hulgas see liiga suurt toetust pole leidnud.

Nn edasilükatud või riputatud kohvi süsteem arvatakse olevat pärit Itaaliast, kus seda esimest korda mainiti 2004. aastal. Riputatud kohv on see, kui klient ostab endale tassi kohvi ja mõne tassi veel ning laseb need n-ö riputada. Kui abivajaja juhtub kohvikusse ning küsib, kas riputatud kohvi on, saab ta ühe nendest.

Facebookis tegutsev kogukond Estonian Anonymous leiab, et ilus oleks see komme tuua ka Eestisse.

Esmatähtis ikka klient

Tallinnas Kalamajas asuva kohviku Boheem anonüümseks jääda sooviv teenindaja arvab, et mõte on väga hea, aga Kalamajja see ei sobiks, sest seal on rohkesti neid kodutuid, kes ise ei püüagi oma olukorda parandada ning kasutaksid häid inimesi lihtsalt ära. "Kuhugi mujale võib see väga hästi sobida, aga mitte siia antud hetkel. Võib-olla kunagi hiljem, kui eluheidikuid siin kandis vähem on," arvab ta.

Vabaduse väljakul asuva Wabaduse kohviku anonüümseks jääda sooviv teenindaja sõnab, et neil pole midagi heategemise vastu, aga esmalt tuleb arvestada kliendiga, kes kohvikuelamuse eest maksis. Suurte kottidega ja haisev kodutu võib nende elamuse rikkuda. "See on tark idee, aga see sobiks rohkem kaubanduskeskusesse, kus kodutud niikuinii liiguvad, kus nad kohvikukülastajat ei häiri ning saavad oma kohvi kaasa haarata," arvab Wabaduse kohviku teenindaja, et kohvist rohkemgi vajaksid kodutud süüa.

Rootsi kohvikuketi Wayne’s Coffee vahetusevanem Ülle peab mõtet toredaks, aga tema ei saa sellist asja Tallinnas otsustada, sest kõik käib Rootsi ülemuste kaudu.

Võileivad kotiga maja ette

Wayne’s Coffee üritab aidata kodutuid teisiti. Kuna värskeid salateid ja võileibu enam järgmine päev müüa ei tohi, viiakse päeva ülejäägid õhtul kotiga maja ette. "Seaduses on kirjas, et need tuleb ära visata. Parem on need igatahes abivajajatele anda kui prügikasti panna," sõnab Ülle.

Tallinna kesklinnas Forumi keskuses asuva Cubanita Live Café juhataja Daniil Kukushkin arvab, et ideed võiks isegi kaaluda. "Mõned kodutud näevad korralikud välja, aga samas on kodutuid, kes haisevad, ning neid me enda kohvikusse ei soovi," ütleb Kukushkin, kes annaks kohvi kodutule pigem kaasa. "Kuna asume läbi kolme korruse ja WCd on eraldatud kohas, siis on meil narkomaanide ja kodututega kahjuks probleeme ning nende eemale hoidmiseks näeme palju vaeva," lisab ta. Heategusid aga tehakse niigi. Jõulude ajal oli kampaania, kus kliendid said osta šokolaadi, mis läks korjanduskasti ning viidi lastekodulastele. Kümne päevaga koguti 100 kg šokolaadi.

Viljandis süsteem toimib

Eestis arvatavasti ainsana pakub riputatud kohvi Viljandi kohvik Fellin. See on mõeldud küll tudengeile, aga kohviku teenindusjuht Triin Säga arvab, et kui mõni teine abivajaja peaks küsima tulema, siis aidatakse tedagi.

Seda võimalust on pakutud kohviku algusest peale ehk möödunud aasta lõpust alates. Põhjuseks see, et nii teenindajate kui ka külastajate seas oli palju tudengeid. Kohvi riputajaid leidub igas vanuses klientide hulgas, ja enamasti mõni kohv ikka ripub. "Praegu on kolm kohvi rippumas, aga on päevi, kus on ka seitse," ütleb Säga, et uuendus on hästi vastu võetud.

Jaga artiklit

19 kommentaari

B
Blue Berry  /   01:09, 18. juuli 2013
Nüüd siis teada, miks tass kohvi nii ajuvaba hinnaga on teatud kohtades.
B
b-s  /   00:19, 18. juuli 2013
no polnud päris bomž- rõõmus onkel, kes elab aastaringselt telgis kusagil Tallinna maantee alguses.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis