Kolmapäeval, 18. juunil "Teerist" / "Crossroads" USA 1986.

Rez^ii: Walter Hill.

Ameerika rez^issööri Walter Hilli draama viib vaataja noore bluusifanaatiku ja bluusi vanameistri seltsis selle muusikastiili müstilisse maailma. Kogu filmi taga on omaaegne legendaarne bluusikuningas Robert Johnson, kelle sünniaastaks arvatakse aastat 1911 ning kes suri salapärastel asjaoludel vaid 27-aastasena. Johnsonit tuntakse kui ainulaadse Mississippi delta bluusiks kutsutava suuna loojat.

Filmi peategelaseks on 17-aastane Eugene Martone (Ralph Macchio), andekas ja paljutõotav noor kitarrist klassikalise muusika alal, kes on aga fanaatiliselt kiindunud bluusi. Ühel päeval avastab nooruk politsei valve all olevast vanadekodust Mississippi Delta liikme, omaaegse suurima suupillivirtuoosi ja laulja Willie Browni hüüdnimega Pime Koer Fulton (Joe Seneca), kes viibib seal vahi all ühe oma kaasmuusiku mahalaskmise eest.

Aidanud Willie Browni põgenema, alustavad nad kahekesi teekonda vana muusiku sünnikohta Fultonisse Mississippi ääres. Missisipi delta südames on paik, kus ristuvad kaks tolmust teed. Vana bluusi folkloori kohaselt on see kohaks, kuis andekas noor muusik võib sõlmida lepingu saatanaga, saades vastutasuks oma hinge eest kuulsuse ja õnne. Ka Willie Brown on seal andnud oma allkirja.

"Teerist" on huvipakkuv muusikaline odüsseia. Filmil on kolm tasandit. See on road movie , teiseks inimsuhete lugu ja kolmandaks intrigeeriv metafüüsiline mõistulugu.

Film kulmineerub noore peategelase ja saatana muusiku (kitarrist Steve Vai Frank Zappa ansamblist) põnevaks kitarriduelliks, kus kõlavad rockn roll ja heavy metal ning elektrikitarr ja klassikaline kitarr.

Noore peaosalisena näeme Ralph Macchiot, kes on tuntud Francis Coppola "Autsaideritest" ja John Avildseni "Karare laps". Neist viimane tegi Macchio kuulsaks. Filmi köitvaim roll on aga Joe Senecalt, tuntud neegerlauljalt, heliloojalt ja muusikult. Filmi muusika on mainekalt Ry Cooderilt.

Vana muusik (Joe Seneca) ja tema noor õpilane (Ralph Macchio) kohtuvad teeristil saatana emissariga (Robert Judd Jr.).

NB! Kell 21.30 jätkub Kanal 2-s Sherlock Holmesi lugude sari.

Kell 21.40 näitab Eesti TV Claude Chabroli originaalitruud Gustave Flauberti "Madame Bovary" (1991) ekraniseeringut.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis