Kus? Millal? Kui kaua? Kes kutsub? Kes maksab? Millal võib suudelda? Kas mitmega võib kohtamas käia? Eestis pole küll ameerikalikult jäika kohtingureeglistikku, mis määraks ära, kui suur peab olema restoraniarve, ent siinmailgi on soovituslikke põhimõtteid, mida maksab kaaslast otsides silmas pidada.

Suvi on huvitavate kohtumiste ja armumise aeg. Meelitavad ju soe ilm, puhkus ja lugematud vabaõhuüritused inimesi koduseinte vahelt välja ja seltskonnaellu sukelduma. Päevakorda kerkivad kohtingunipid ja -juhised.

Ameerika kohtingutreenerid Ellen Fein ja Sherrie Schneider on raamatu "The Rules" kaante vahele koondanud karmid kohtamisreeglid. Eestlast võib ehk üllatada, et teispool suurt lompi toimub esimene date esmaspäevast neljapäevani, mitte kunagi nädalavahetusel, ning kindlasti baaris, mitte restoranis. See lõpeb enne südaööd, jutuks on amet, haridus, palk, hobid ja suhtumine lastesse. Jookide eest maksab mees, ettepanek võib tulla ka naiselt. Suudelda – millestki enamast rääkimata – pole tavaks. Vahetada võib põgusa põsemusi.

Teisel korral peab kutsuja olema mees. Kui naine pole huvitatud, jätab ta telefonile kolm korda vastamata. Seekord minnakse restorani, maksab taas mees ja arve ei tohi jääda alla 100 dollari. Ameerika etiketi järgi võib seksini jõuda alates kolmandast kohtingust (võimalik on mängida ka Euroopa reeglite järgi ja laskuda intiimsustesse teisel kohtamisel). Kohtingupartnereid võib korraga olla kolm, kuni ühegagi neist pole toimunud vestlust, kus lepitakse kokku, et nüüd ollakse paar.

Kui vestlusest on möödas aasta, on mehel aeg ulatada naisele kihlasõrmus, mille hind on vähemalt kolm netopalka. Kihluseni piisab temakesel suhte lõpetamiseks vaid sellest, kui ta mehe kõnele mitu korda ei vasta.

Siinmail ei istu paljudele mõte rutiinsest, ristküsitlusega sarnanevast esimeset kohtingust. Nädalapäev ei paista midagi lugevat ja suudlus pole patt. Ka ootab enamik armastajaid kihlusega kauem kui aasta või eelistab vabaabielu.

Eesti ainus kohtingutreener Hanno Egipt kinnitab, et pole kindlat koodeksit, mida lõviosa eestlasi kohtama minnes järgiks. Palju on spontaanseid otsuseid ja vahel on hägune, kes keda kohtama kutsubki. "Väga tihti inimesed lihtsalt helistavad üksteisele ja diskuteerivad, et võiks kuskile minna. Küsitakse, mis teisele meeldib: kas kino, teater või jalutamine," toob Egipt näite.

Siiski soostus ta Õhtulehe palvel tegema ülevaate siinsetest kohtingutavadest, sulandades oma tähelepanekuid isiklike soovitustega.

Esimene kohting olgu lühike

"Esimene kohting võiks olla ajaliselt piiratud ja kesta tund kuni poolteist. Selles võiks sisalduda mõni lihtne tegevus, mis mõlemale huvi pakuks ja ühendaks: jalutamine või näituse, mõne vahva performance’i või tasuta vabaõhuetenduse külastus," pakub Hanno Egipt. Kojukutsumisele tuleks eelistada neutraalset keskkonda: "Ollakse ikkagi kutsuja territooriumil, kus kutsuja tunneb ennast selgelt paremini ja kodusemalt. Võib tekkida olukord, kus teine pool tunneb ennast võõristavalt." Levinud kohtingupaika kinogi peaks esimene kord vältima, sest filmi ajal ei saa juttu puhuda.

Ajaliselt sobib nii töö- kui ka puhkepäev. "Iga päev tööl, pärast tööd kursustel ja trennides käivatel inimestel on nädalalõpus – reede õhtul, laupäeva lõunal või õhtul – vahest lihtsam argipäevarutiinist ja kiirest elutempost eemalduda ning rohkem keskenduda teise poole tundmaõppimisele. Argipäevaõhtused kohtingud võiksid kesta lühikest aega."

Ettepaneku teeb tavaliselt mees

"Eestlased on üldjuhul harjunud, et kohtinguettepaneku teeb mees. Samas aga ei ole kusagil seadust, mis keelaks naisel meest kohtingule kutsumast. Usun, et paljud lahkuminekud jääksid olemata, kui naised ise läheneksid meestele, kes neile sümpatiseerivad, ega jääks ootama ainult nende meeste etteasteid, kes on julged," õhutab Egipt.

Maksmisaldis naine jätab hea mulje

"Eestis ei ole senini levinud kindlate summade eest söömaskäimise kohustust. Üldiselt valib kohtingukoha kutsuja," ütleb kohtingutreener. Halvasti ei vaadata ka sellele, kui kohtamine eriti midagi ei maksagi: "Ilusa ilma korral võib see vabalt alata mõnes looduskaunis kohas jalutades ja juttu rääkides ning sujuvalt jätkuda mõnes lähedalasuvas kohvikus kakaod juues."

Levinud arvamuse kohaselt peaks maksma mees. "Mehed teenivad üldjuhul naistega võrreldes rohkem. Leian aga, et kui naine näitab üles initsiatiivi ja soovib anda ka oma panuse arve tasumiseks või jootraha jätmiseks – ehkki mees võib sellest keelduda –, näitab see, et naine näeb neid võrdsete partneritena ja mees ei pea end tundma ainult rahakotina," seletab Egipt.

Vanad suhted ja raha-mured jäägu kõrvale

"Tähtis, et esimesel kohtingul ei liialdataks küsimuste ega infoga teineteise kohta," toonitab kohtingutreener. "Kindlasti peaks vältima jutte eelmistest suhetest ja nende vigade lahkamist, puudutama ei peaks ka materiaalseid teemasid."

Kohtamas võib käia mitmega

"Kohtingul käimist võib vaadelda kui teineteise kohta vajaliku info vahetamise ja hankimise protsessi. Niikaua kui kahe inimese vahel pole mingeid konkreetseid lubadusi antud ega tekkinud midagi intiimsemat kui pelgalt suudlus põsele või kallistus, ei pruugi teistega kohtumine kellelegi otseselt kahju teha," arvab Egipt. Vastupidi. "Kui kõik kaardid vaid ühele inimesele mängida, võib ühel hetkel mittevalituks osutumine inimese tugevalt rööpast välja viia ja vähendada soovi üldse kohtingutel käia, sest ta tunneb end petetuna ja jääb iseennast ebaõnnes süüdistama. Kohtingutel käimine on samasugune protsess nagu tööintervjuuks valmistumine ja läbi tiheda sõela väljavalitute hulka pääsemine – ebaõnnestumised annavad võimaluse oma vigade tundmaõppimiseks ja nendega paremini toimetulekuks. Sage kohtingutel käimine aitab tõsta enesekindlust ning paremini aru saada, milliseid erinevaid inimtüüpe üldse olemas on ja millised neist enim meeldivad."

Tabusid pole, ent intiimsustega oodatakse

Suudlus ja intiimvahekord esimesel kohtamisel? "Kui on n-ö pakkumine ja on tunda, et soov on mõlemapoolne, siis ei ole tänapäeval mingeid tabusid, mis seda keelaksid," sedastab Egipt. "Enam levinud arusaam on aga see, et ei tohi end kergesti kätte anda."

Kihlusega ei tormata

Kahest inimesest saab paar siis, kui nad selles konkreetselt kokku on leppinud. "Edasiste arusaamatuste vältimiseks oleks nõnda õiglane ja korrektne." Kihlumistärminit Eestis pole. Reegel on pigem see, et esimestel kohtumistel, teist põhjalikult tundmata, mees abieluettepanekuks ühele põlvele ei lasku.

10 eiratud kõnet = huvipuudus

Kolm vastamata jäänud kõnet pole mingi näitaja. "Järjepidevus ja jäärapäisus võib mõnel juhul tulla ka kasuks ja viia sihile. Mõnele sobibki vaid kaaslane, kes osutub väga järjepidevaks ega kohku alati ära, kui telefonikõnele ei vastata, tagasi ei helistata või alguses suurt huvi üles ei näidata," julgustab Egipt.

Teisalt soovitab ta väärtustada inimesi, kes rõõmuga uusi

telefonivestlusi ja kohtumisi ootavad. "Asjaolu, et keegi ei vasta sinu kõnele kümme korda, peaks vaatama kui head võimalust oma eluga edasi liikuda ja olla ühe sammu võrra lähemal selle õigeni jõudmisel," usub kohtingutreener.

Kurb trend: suhted algavad ja lõppevad virtuaalselt

"Maailm kolib üle virtuaalkeskkonda ja enamik tänapäeva noori avaldavad teineteisele esimest korda armastust virtuaalkanalite kaudu – internetis võis SMSiga. Ka lahkumineku puhul ei taheta teineteisega silmast silma rääkida ega vaevuta põhjusid selgitama. See on enesekeskne," tõdeb Hanno Egipt nukralt. On näiteks juhtunud, et nooruk kuulutab eelmisele kaaslasele midagi ütlemata Facebookis, et tal on uus kallim. "Kui oled kindlameelselt mingi otsuse vastu võtnud, siis julge see ka viisakalt ja teise inimese tundeid arvestades ellu viia," utsitab kohtingutreener suhet näost näkku lõpetama.

Haihtumine on kiireim ja valutuim viis lühiajaline kohtingusuhe lõpetada

Lühiajalise suhte puhul, mis ei kohustanud kumbagi poolt millekski, on kiireim ja valutuim viis lõpparvet teha haihtudes. Blokeeri telefonis, Skype’is ja MSNis temalt tulevad kõned-sõnumid. Külasta netisuhtluskohti harvem, ära vasta tema e-kirjadele. Väldi kohti, kus te suure tõenäosusega uuesti kokku juhtuks. Samas püüa mitte jätta muljet, et väldid nimme temaga kontakti. Pole vaja, et talle paistaks, nagu oleks te tülis. Kui te peaks juhuslikult kohtuma või ta helistab teiselt numbrilt või tuleb sind otsima töö, elukoha või kooli juurde, siis teeskle, et oled hõivatud. Ole sõbralik, kuid ära anna lubadusi. Ütle, et sa ei tea veel, millal aega saad. Kui ta peaks teie ühiseid tuttavaid pinnima, palu neil öelda, et sul pole tema jaoks hetkel aega. Inimene mõistab viimaks ise, et sa pole enam huvitatud.

Kui armusuhe on võtnud tõsisemad pöörded, tuleb asjad selgeks rääkida. Kergem on ise lahkuminek algatada kui oodata, millal teine seda teeb. Alustaja saab valida sobiva aja ja koha, ette valmistada ja lihtsamini oma tundeid kontrollida. Räägi partneriga otse näost näkku. Otsus peab olema läbimõeldud ja vankumatu. Varu vähemalt tund. Lükka kohtumine edasi, kui tal on parajasti palju muid muresid või midagi tähtsat ees, samuti kui ta on haige või joobnud. Ära lase tal aimata, mis sul plaanis. On hea, kui te pole mõnda aega teineteist näinud. Ole rahulik ja järeleandmatu. Võta lähtepunktiks, et keegi pole süüdi. Ei tohi minna lahku tülitsedes: ärge hakake suhteid klaarima, vaidlema, end õigustama. Ära tõsta häält ega lase end häirida tema pisaratest, vihapuhangutest ja ähvardustest. Ära tee kompromisse, ära usu lubadusi ega anna uusi võimalusi. Täna teda kõige eest ja lahku, kui pole enam millestki rääkida või jutt hakkab korduma.

Allikas: Tõnn Sarv "Kuidas lahku minna" (2010)

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis